2025. június 14., szombat

Vámbevételekkel csökkentett költségvetési hiány

Rekordnak számító, 23 milliárd dollár vámbevételre tett szert az amerikai költségvetés májusban, ami mintegy négyszerese a tavaly májusi 6 milliárd dollárnak – áll az amerikai pénzügyminisztérium jelentésében.

A megugrott vámbevétel hatására a költségvetés májusi hiánya a tavalyinál 9 százalékkal (31 milliárd dollárral) kisebb, 316 milliárd dollár lett.

A vámbevételek növekedése hozzájárult ahhoz, hogy a májusi költségvetési bevételek 371 milliárd dollárra nőjjenek, ami 15 százalékos (48 milliárd dolláros) növekedés tavaly májushoz képest. A múlt hónapban a kiadások 16 milliárd dollárral, 687 milliárd dollárra nőttek.

Az október 1-jén kezdődött 2025-ös pénzügyi év első nyolc hónapjában az Egyesült Államok költségvetési hiánya 1365 milliárd dollárral volt, ez 162 milliárd dollárral (14 százalékkal) fölülmúlta az egy évvel korábbit.

A szeptember végével záródott előző pénzügyi év költségvetési hiánya 1832,8 milliárd dollár volt, 8,1 százalékkal nagyobb az egy évvel korábbinál. A hiány a 2024-es pénzügyi évben a hazai össztermék (GDP) 6,4 százaléka volt az egy évvel korábbi 6,2 százalék után.

Az Egyesült Államok költségvetése legutóbb a 2001-es pénzügyi évben zárt többlettel.

Magyar ember Magyar Szót érdemel