2024. május 9., csütörtök

Vastagbélrák: a második vezető halálok

Orvoskonferenciát tartottak Adán

Az 1993-ban megalakult Magyar Egészségügyi Társaság (MET) célja a Kárpát-medence (és a világ) magyar orvosainak, egészségügyi dolgozóinak összefogása, az együvé tartozás tudatosítása, a találkozási lehetőség megteremtése. Évente szervez tudományos konferenciákat új ismeretek szerzése és átadása, tapasztalatcsere, egymás munkájának jobb megismerése céljából.

Mintegy 130 anyaországi, erdélyi, felvidéki, szlovéniai és vajdasági orvos részvételével a MET és a vajdasági tagozat szervezésében a hétvégén tartották meg Adán a 18. szakmai konferenciát. Minden évben más-más téma kerül terítékre, tavaly Oromhegyesen a szív- és érrendszeri megbetegedésekről volt szó, ezúttal pedig a vastagbéldaganat megelőzéséről, a betegség korai felismeréséről, a szűrés fontosságáról, a legújabb diagnosztikai módszerekről, a kezelési lehetőségéről tanácskoztak a résztvevők. Kiváló szakembereket, a Szegedi Tudományegyetem Belgyógyászati Klinikája orvosainak, valamint a budapesti Honvéd Kórház sebészének előadását hallhatták az egybegyűltek.
A vastagbélrák a Kárpát-medence egyik legelterjedtebb népegészségügyi problémájának számít, és mindkét nem esetében az egyik vezető halálok. Pontos kóroka ismeretlen, kialakulásában szerepet játszanak a genetikai tényezők, a helytelen étkezési szokások (zsírdús, túl fűszeres, húsban gazdag, ugyanakkor gyümölcsben és zöldségfélékben szegény táplálkozás), a daganatok kialakulásának fokozott kockázatával járó megbetegedések, például a Crohn-betegség, colitis ulcerosa, valamint egyéb kockázati tényezők, ezek viszont a 40 év feletti életkor, dohányzás, alkoholfogyasztás, rendszeres testmozgás hiánya. A vastagbélrák korai tünetei a haspuffadás, a székelési szokások megváltozása, székrekedés-hasmenés váltakozása, bizonytalan hasi fájdalmak, véres széklet, fogyás, fáradékonyság, gyengeség, vérszegénység. A rosszindulatú vastagbéldaganat korai felfedezése, ezáltal idejében megkezdett gyógyítása esetén az ötéves túlélés esélye 70 százalékos. Ennek tudatában érdemes tehát felhívni mind az egészségégügyi dolgozók, mind pedig a lakosság figyelmét a betegség korai felismerésének, a szűrésnek a fontosságára – hangzott el a tanácskozáson.
A témával részletesen foglalkozunk majd a Gyógykalauz hasábjain, többek között szó lesz arról, hogy egy egyszerűnek vélt hétköznapi panasz miként alakulhat át rettegett betegséggé, miért kell komolyan venni a gyulladásos bélbetegségeket, miért veszélyesek az étrendkiegészítők, mire célszerű figyelni gyógynövényalapú készítmények vásárlásakor?