Az emberi szervezet sokrétű működésének alapfeltétele a külső és belső egyensúly állandó fenntartása, amelyet igen bonyolult hormonális és immunológiai mechanizmusok szabályozzák. Mindaddig, amíg a szervezet képes megfelelő immunválaszokat adni a külvilág behatásaira, az életműködés kielégítő szinten marad. Ha azonban az immunrendszer valamilyen „meghibásodás” folytán túlzott reakcióval válaszol olyan anyagokra, amik normális körülmények között semmilyen reakciót nem váltanak ki szervezetünkből, akkor allergiáról, allergiás megbetegedésről beszélünk.
Szinte felsorolhatatlan azoknak az anyagoknak a száma, amik mint allergénekkként képesek kellemetlen és súlyos reakciót kiváltani az emberi szervezetben, néha annyira súlyosat, hogy akár halállal is végződhet. Soroljuk fel csupán a leggyakoribbakat: ide tartozik elsősorban a sokak által ismert és méltán rettegett parlagfű, amely vidékünkön csak az 1900-as évek után telepedett meg, s így immunrendszerünk még nem „tanulta meg” a védekezés hathatós formáját ellene. Irtása emiatt társadalmi érdeknek számít. Emellett allergénként viselkedhetnek más virágporok, a házi por és állati szőr, penész, poratka, ételek, valamint egyes gyógyszerek is.
Növekvőben a beteg száma
Ma már a lakosság egyharmada küzd valamilyen allergiás betegséggel. A betegség leggyakrabban a gyermek és fiatal korosztály soraiból szedi áldozatait, de nem ritka a 60-70 évesek között sem.
A tünetek változnak, attól függően, hogy milyen szervben történik az allergiás reakció. A levegő által terjedő allergének, mint a pollen vagy az atkák, a légutak és a szem szaruhártyáján okoznak gyulladást, s ezzel a szénanátha tüneteit, bosszantó orrváladékot, tüsszögést, illetve könnyezést idéznek elő. Ha mélyebbre, a tüdőbe kerül az allergén, asztmás rohamok képében ad hírt magáról az allergia. Ha viszont ritkábban bejut az emésztőrendszerbe, a gyomorba és a belekbe, hasi fájdalmakat, hányingert, hányást, puffadást és hasmenést észlel a beteg. A bőrön is jelentkezhet a betegség, bőrpírral és bőrduzzadással. A legsúlyosabb esetben, amikor az allergikus reakció nem marad lokalizált egyetlen szervünkre, hanem kiterjed az egész szervezetre, viharos, sokkos, életveszélyes reakciót vált ki, orvosi kifejezéssel élve anafilaxiát okoz. Ennek kezelése szigorúan a sürgős orvosi ellátások közé tartozik.
Provokációs tesztelés
Az allergia kezelésében nagy szerepet játszik a megelőzés, ami az allergének kerülését jelenti. Teljes sikert garantáló kezelés az allergiára még nem létezik, de sok esetben célra vezet a hiposzenzitivitásos immunterápia. Mindenekelőtt a beteget provokációs teszteknek és vérvizsgálatnak vetik alá. A provokációs tesztelés során kis mennyiségű allergénkivonatokkal hozzák kontaktusba a bőrt. A helyi reakcióból az orvos kiolvassa, hogy betege milyen anyagra túlérzékeny. A gyógyítás csak akkor eredményes, ha nem a tüneteket, a „jéghegy csúcsát”, hanem az egész szervezet immunológiai rendszerét gyógyítjuk.
Az immunterápia célja, hogy a beteg szervezetet nyelv alá adott cseppekkel vagy injekciós úton beadott tisztított, kis adag allergénnel „megtanítsák” a védekezés módjaira. Az injekciós kúra eleinte egy-két hetes időközökben indul, később havonta egyszeri adagolás is elegendő. Rovarméreg okozta allergia (méh, darázs) csak injekciós úton kezelhető. Az egész évben fennálló panaszok esetében a kezelést bármely évszakban elkezdhetjük, a szezonális panaszok esetében viszont 4 hónap szezon előtti és 2 hónap szezon alatti kezelést javasolható. A legtömegesebb megbetegedés nálunk is a parlagfű-allergia. Az immunterápia az egyetlen orvosilag ajánlható gyógymód, amely véglegesen megszünteti a parlagfű-allergiát. Ha rászánjuk magunkat, április hónap az utolsó esély a kezelés megkezdésére.
Hol, ki veheti igénybe? Az immunterápia egy aránylag új orvosi szakterület s ma már egyre szélesebb körben hozzáférhetővé válik. Jól felszerelt immunológiai központokat az újvidéki és a belgrádi klinikai központokban találunk. Vajdaság területén minden nagyobb korházban – a szabadkai, zentai és a zomboriban is találunk szakembert, aki - foglalkozik immunterápiával. A képzett szakemberek ez utóbbi korházakban egyelőre nem rendelkeznek önálló immunológiai osztályokkal, de fellehetők a tüdő- az orr-fül gége-, a gyermek- és bőrgyógyászati rendelőkben. A kezelés elkezdésének vannak alapfeltételei: Legalább két éve fennálló, igazolt betegség, két év sikertelen hagyományos gyógyszeres kezelés, és 5 évnél idősebb életkor. |
