2025. július 15., kedd

Gyógyítja-e a C-vitamin a náthát?

Az orvosok szerint nem

Amikor már azt gondoljuk, mindent tudunk a széles körben legismertebb vitaminról, az aszkorbinsavról, akkor kitűnik, hogy van még jócskán tanulni valónk róla. A Nobel-díjas magyar tudós Szentgyörgyi Albert – akinek neve összeforrt a C-vitaminnal – felfedezése óta óriási karriert futott be ez a gyógyszer, évről-évre egyre csodálatosabb tulajdonságai derülnek ki.

Népszerűségben méltán vetekszik az örökifjú aszpirinnel és a tüneményes kamillával, és ma sem tartjuk túlzásnak, hogy az orvoskutatók kinevezték, az emberi szervezet első és nélkülözhetetlen immunológiai védőbástyájának.

Soroljuk fel a legjelentősebb hatásait a betegségmegelőzésben: három kanálnyi citromlé gyógyítja a tengerészek egykori pestisét, a skorbutot (innen a név: aszkorbinsav); részt vesz régi hűséges szövetségesével, az E vitaminnal karöltve, a káros szabad gyökök semlegesítésében, mint elismert antioxidáns; védelmi szerepe van a szív- és érrendszeri betegségeknél, valamint a rákkal szemben. Különösen hatékonynak bizonyult a koleszterinszint csökkentésében és a „jó típusú” HDL koleszterin szintjének erősítésében. Számos tanulmány szerint a koszorúér megbetegedések és a szívinfarktusok száma nő, ha szervezetünkben a minimum alá süllyed a C-vitaminszint. Hiányát az orvostudósok közvetlen kapcsolatba hozták a gyomor-, nyelőcső és gégerák kialakulásával. Nemrégen adták közre egy nem kevesebb, mint tíz évet felölelő tanulmány eredményét, melyben bizonyítást nyert az a tény is, hogy naponkénti 200 mg C-vitamin használata 77%-kal csökkenti a szürke hályog kialakulásának valószínűségét. Más vizsgálatok szerint védelmet nyújthat az idős embereknek az asztmatikus roham ellen, mivel gátolja a hisztamin felszabadulását és akadályozza az allergenek (virágpor, szőr) gyulladáskeltő hatását.

Mennyi az elég?

Ugyanakkor a harc még javában tart azok között, akik károsnak ítélik meg a 1970 években felkapott megadózisok eredményességét, és bebizonyítottnak tekintik, hogy a megadózisok – a naponkénti 2-5 gr C-vitamin- vesekövet idéz elő. Ezt az ellenzéki csoport is elismeri, de elhanyagolhatónak tekinti azt a néhány bizonyított esetet a több ezer vizsgált személyre tehető csoportból. Szerintük a C-vitamin minimális adagja (200 mg/nap) csak a skorbuttól véd, s közben egész életünkben folyamatosan rozsdásodik szervezetünk a C- vitamin hiányától. Ezt a vitát még nem tekinthetjük tudományosan eldőltnek. Eldőltnek látszik viszont egy 40 éve makacsul élő hiedelem erről a vitaminról, amely a C-vitaminban jelölte meg a közönséges nátha fő gyógyszerét.

Mit mutat a gyakorlat?

Gyógyítja-e a náthát a C-vitamin? Ha ilyen egyszerűen tesszük fel a kérdést, a gyakorlattal rendelkező általános orvosok is egyértelműen nemmel válaszolnak. Teszik pedig ezt praxisuk tapasztalataként, de úgy tűnik, ma már végre tudományos támasza is van benyomásuknak. Tavasz közeledtével, amikor beüt a tüsszögés, szűnni nem akar a náthás orrfolyás, legtöbb ember a narancs-, citromlé vagy a C-vitamin tabletta után nyúl. Vajon tényleg gyógyítja a C-vitamin a náthát? Ha igen, mekkora adag a szükséges? Egy brit orvoscsoport elhatározta, utána jár e kérdésnek. A British Medical Journal nemrégen közölte tanulmányukat, amelyben kimondják, hogy a C-vitamin nem képes meggyógyítani, vagy akár csak lerövidíteni a közönséges náthát. A mintegy 11.000 személy bevonásával, két évtizedig (!) tartó vizsgálat eredménye a most kimondott vélemény, amelyet szószerinti fordításban adok, nehogy félreértésre adjon okot.: „az átlag populációban a C-vitamin nem csökkenti a náthás megbetegedés hosszát, sem annak súlyosságát.”

Tények és tévhitek

A milliók által tisztelt véleménynek, mely szerint a C-vitamin megadózisa megelőzi, illetve gyógyítja a náthát, egyszerűen semmi alapja nincs – szögezi le a tekintélyes angol orvosi folyóirat. A tévhit Linus Paulingtól, a Nobel-díjas kémikustól ered, aki 1970-ben „C- vitamin és a nátha” c. könyvében népszerűsítette azt a nézetet, hogy ezzel a vitaminnal élve megelőzhetjük, illetve kigyógyítjuk a világ legelterjedtebb betegségét. A kémikus úgy adta ki könyvét, hogy állításának semmi tudományos megalapozottsága, bizonyítéka nem volt. A Nobel-díj tekintélye azonban megtette a hatást, és a mű üzenete még mai is meghallgatásra talál. A tanulmány írói kihangsúlyozzák, hogy nem akarnak jottányit sem elvenni a C-vitaminnak az immunitást védő-óvó és fejlesztő hatásának tekintélyéből, és sok más – fentebb felsorolt – egészségmegőrző hatásától, de a tényeket egyszer s mindenkorra illik már tisztázni. Tulajdonképpen az orvosoknak nem is érdemes lebeszélni a náthás betegeket a C-vitamin használatáról – folytatja tovább gondolatait az angol orvosi lap, – hiszen túl sok jó tulajdonsággal rendelkezik s főleg nem ártalmas. Igaz, a megadózisok….

És a végszó

Óvakodjunk tehát a náthás állapotban marokszám használt C-vitamin tabletta kúrától, amit egyes vitamin szaküzletek és webárúházak ajánlanak. Igyuk továbbra is a narancslevet, de mindkét zsebünkben tartsunk zsebkendőt!

Magyar ember Magyar Szót érdemel