Hétköznapi szóhasználatban a függőség szót a ragaszkodás, hozzászokás, szükséglet értelemben használjuk. A szenvedélybetegség – azaz addikció vagy kóros szenvedély – hátrányos helyzetbe hozhatja az érintett személyt és környezetét is, mivel kényszeres viselkedési mintákból áll, melyekben a viselkedés irányítása, abbahagyása sikertelen. Pszichológiai értelemben véve a kóros szenvedély azt jelenti, hogy egy, a hétköznapokban elterjedt és normálisnak vagy csak enyhén deviánsnak látszó viselkedésmód mintegy elszabadul, dominánssá válik.
Függőséget kialakíthatnak drogok, kémiai szerek, de ide tartozik a viselkedési függőség is. A kábítószerezésen, az alkoholizmuson és dohányzáson kívül tehát beteges méreteket ölthet a játékszenvedély, a számítógépes, internetes és videofüggőség, a szex-addikció, a kleptománia, a vásárlási kényszer stb. A függő kényszeresen és ismételten kielégíti szenvedélyét, függetlenül attól, mennyire árt magának és környezetének. A játékos addig rulettezik (sőt, azon túl is), amíg mindenét elveszíti, és függőségét éppen úgy nem habozik bűnös módon kielégíteni, mint a kábítószer-élvező. Jellemzője, hogy az azonos hatás eléréséhez a függőnek folyamatosan emelnie kell a drog vagy alkohol adagját, vagy a képernyő előtt töltött időt. Ha ezt nem teszi, elvonási tünetek jelentkeznek, súlyos testi és lelki következményekkel. A függőség nem csupán a testet roncsolja, megváltoztatja a személyiséget is. Többek között beszűkülés, önzés, elsivárosodás lehet a következmény. Egyedül képtelen leszokni, csak a teljes absztinencia segít – de még így is könnyű visszaesni. A kémiai addikció kórélettani háttere ismert, a viselkedésfüggőség kórlélektani okai kevésbé. Mindig van előrelépés: nemrég a csokoládéban találták meg a marihuána hatóanyagához hasonló tetrahidro-cannabiolt, mely szintén az idegreceptorokhoz kötődik.
Mindegy milyen függőségről van szó – kábítószer, játék, vásárlás, dohányzás, alkohol, vagy más –, a leszokni akarók segítségére lehet a Harvard Egyetem legutóbbi cikke.
A közleményben általános tanácsokat fogalmaztak meg, mivel minden addikcióban van valami közös: az agy egyformán reagál a kellemes élményekre, tapasztalatokra – állítják a Harvard szakértői. Öt lépést ajánlanak az újévi fogadalmat tevő függőknek:
Először is érdemes szakértőhöz fordulni segítségért, és részt venni a leszokást segítő csoportok munkájában. A hozzáértők és a társak tanácsai és támogatása sokat segíthet a nehéz úton. Lehet a háziorvossal kezdeni, aki szükség esetén gyógyszereket is tud felírni. Szükség van azonban a család, barátok és munkatársak támogatására és bátorítására is. Második lépésként ki kell tűzni a határidőt. Lehet ez egy születésnap is vagy egy évforduló. Meg kell próbálni változtatni a környezeten: célszerű eltávolítani a függőségre emlékeztető dolgokat és a kísértéseket. Alkoholproblémával küszködők esetében például a dugóhúzókat, a borosüvegeket. Ha kell, szakítsuk meg a kapcsolatot az olyan emberekkel, akik hátráltatják törekvésünket.
Új elfoglaltságot kell keresni, mely helyettesíti a függőség felszámolásával keletkező űrt. Sokaknak a testmozgás segít a leginkább leküzdeni a kísértést. Végül pedig át kell gondolni, miben rejlett a korábbi leszokási kísérletek sikertelensége, mi az, ami akkor működött, mi az, ami miatt újra visszatért a káros szenvedély, és ennek megfelelően kell kialakítani az idei programot.
