A testvértelepülési kapcsolatok egyre sűrűbbé szövik a nemzet hálóját a Kárpát-medencében – hangsúlyozta a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön a Fejér vármegyei Óbarokhoz tartozó Nagyegyházán, ahol bejelentette, hogy 500 millió forintos pályázat indul testvértelepülési kapcsolatok ápolására, kiépítésére.
Nacsa Lőrinc kiemelte: a nemzetpolitika egyik legfontosabb célja a közösségépítés és -erősítés, ezért nagyon fontosnak tartják, hogy a stabil oktatási, kulturális és politikai intézményrendszer mellett olyan magyar közösségek legyenek a Kárpát-medencében és a diaszpórában, amelyek között élő a kapcsolat.
Az államtitkár bejelentette, hogy a 2015 óta működő, idén 10 éves testvértelepülési programot új pályázati lehetőséggel újra megnyitják. A Testvértelepülési programok és együttműködések támogatása című pályázati felhívásra magyarországi székhelyű települési és vármegyei önkormányzat nyújthat be pályázatot 500 ezer és 2 millió forint közötti, vissza nem térítendő összegre, amelyből a meglévő együttműködések kölcsönös fejlesztését, új testvértelepülési kapcsolatok létrehozását valósíthatják meg, illetve rendezvényeket tarthatnak kizárólag Magyarország területén.
Nacsa Lőrinc jelezte, hogy augusztus 11-ig lehet pályázni, a megvalósítási időszak szeptember 1-jétől április 30-ig tart majd. A pályázati felhívás elérhető a bgazrt.hu és a külhonimagyarok.hu oldalon.
Az államtitkár arra biztatott minden anyaországi települést, hogy erősítse a magyar–magyar kapcsolatokat, és a pályázat segítségével a szomszédos országokban építsen új kapcsolatokat. Megjegyezte, hogy a testvértelepülési programnak köszönhetően az elmúlt évek során már több mint 1100 testvértelepülési kapcsolat kialakításához és megerősítéséhez járultak hozzá anyaországi és külhoni magyarlakta települések között.
Nacsa Lőrinc reagált Óbarok testvértelepülésén, a kárpátaljai Palágykomorócon történt éjszakai példátlan támadásra. A településen az éjjel az ottani görögkatolikus templomot megpróbálták felgyújtani, de a gyors beavatkozásnak köszönhetően a tűz nem terjedt tovább, a sekrestye ajtaja azonban jelentős károkat szenvedett – miként a Mandiner írta. Az elkövetők magyarellenes feliratokat hagytak a templom falán: „késhegyre a magyarokat” és „magyarok, takarodjatok!” feliratokkal üzentek.
„Mélységesen elítéljük ezt a támadást, a kárpátaljai magyarok mellett állunk, visszautasítjuk ezt a fajta fenyegetést és aljas uszítást, amit a magyar közösségek ellen művelnek ott” – fogalmazott, hozzátéve: azt remélik, hogy az elkövetőket mihamarabb elfogják és felelősségre vonják, és arra kérik az ukrán hatóságokat is, hogy a lehető legszigorúbban lépjenek föl az ilyen visszás esetek ellen.
Az államtitkár támogatásukról biztosította a kárpátaljai magyarokat, és a megrongálódott templom helyrehozásában segítséget ajánlott fel.
Tessely Zoltán (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője ehhez kapcsolódva bejelentette, hogy választókerülete településeit arra kérte, gyűjtsenek adományokat a templom helyreállítására és az ottani magyar közösség megerősítésére.
A testvértelepülési kapcsolatokról elmondta: a választókerületben levő településeknek 14 erdélyi, 5 kárpátaljai és 3 felvidéki kapcsolata van. Óbarok a testvértelepülési kapcsolatok ápolásában a választókerület legjobb települése, hiszen öt aktív testvértelepülési kapcsolata van, és a közeljövőben további kettőt szándékoznak kiépíteni Vajdaságban Bácsfeketeheggyel és Felvidéken Özörénnyel.
Mészáros Kartal (Fidesz–KDNP), Óbarok polgármestere megjegyezte, szívesen lemondana a pályázaton elnyerhető összegről, amennyiben azt egy az egyben Palágykomoróc kapná a templom helyreállítására.
A pályázatról elmondta: szeretnék kihasználni a lehetőséget, és a szeptember 13-ai falunapjukon koltói testvértelepülésükről a férfikart vendégül látni.
A sajtótájékoztatón részt vett Óbarok egyik testvértelepülése, Hosszúmező polgármestere, Fekete Lajos is, aki arról beszélt, hogy ezek a pályázatok lehetőségeket adnak arra, hogy a fiatalok, a közösségek megismerhessék egymást, kapcsolataik szorosabbá váljanak.

Nyitókép: Nacsa Lőrinc (Fotó: MTI)