Tipikus péntek délután, hazafelé tartok. A sarki kiskocsma tömve van. Valószínűleg ezek a középkorú családapák épp egy sör mellett vitatják meg gyermekük nem túl impozáns félévi bizonyítványa eredményének okát... Hazaérek. Gyerekek rohangálnak az udvarban. Én naiv, mintha bújócskáznának, de mégsem. Jelentem, hogy buli készülődik a szemközti garázsban. A hangzavartól eltekintve ez nem is gond, de mit keres egy üveg vodka annak a kezében, akinek a Tévémaci megtekintése után ágyban lenne a helye. Bolond világot élünk... anya vajon mit csinál!?
Az alkoholizmusról beszélgettem Mengyán Pletikosić Ildikó iskolapszichológussal és pszichoterapeutával:
Mik az alkoholizmus kiváltó okai?
– Manapság már számos kutatás eredménye áll rendelkezésünkre. Ha összegezni akarjuk ezen eredményeket, csakúgy, mint más kóros jelenségek esetében, többtényezős okságról beszélhetünk. Egymagában a stressz és a depresszió nem vált ki alkoholizmust. Állítólag a gének is hajlamosítanak, de az alkoholizmus nem örökletes betegség. Véleményem szerint a genetikának abban van a szerepe, hogy kinél milyen gyorsan alakul ki fizikai függőség. Kialakulásában viszont hangsúlyos szerepe van a téves viselkedésminták elsajátításának.
Mennyire meghatározó a szülői magatartás mint minta? Van valamiféle statisztikai kimutatás? Például alkoholisták gyerekei nagyobb eséllyel válnak alkoholistává?
– Az alkoholizmus, csakúgy, mint más függőségi betegség, akkor alakul ki, ha az egyén nem tud megküzdeni a mindennapok problémáival, s a gondok megoldása helyett elkerülő magatartást alakít ki. Én a függőségi betegség csíráját és egyben legfőbb okozóját a családban keresném, amely minta számunkra a nehézségekkel való küzdelem szempontjából. Ha egy gyerek azt látja, hogy az apuka iszogat, mert nem jön ki a főnökével, az anyuka nyugtatót szed, mert a jövedelmek nem fedik a rezsiköltséget, esetleg egy idősebb testvér zsinórdohányzásba kezd, ha szerelmi bánata van, nagy a valószínűsége annak, hogy hasonló problémamegoldó stratégiát választ. Az alkoholisták gyerekei nagyobb eséllyel válnak nemcsak alkoholistává, hanem drogfogyasztóvá is.
Mikortól számít valaki alkoholistának? Napi egy sör elfogyasztása már alkoholizmus?
– Gyakran elhangzik, hogy van fizikai és lelki függőség. A lelki függőség abban nyilvánul meg, hogy az ember kényszert érez a szer elfogyasztására. Nem annyira a mennyiségen, inkább azon van a hangsúly, hogy el tudja-e viselni a mindennapi terheket addikció (függőség) nélkül. A fizikai függőség viszont a szer hiányában elvonási tüneteket okoz. Az alkohol esetében ez lehet remegés, hallucináció, görcsök.
Gyógyítható?
– Az alkoholizmusból kilábalni nem lehetetlen. A gyógyuláshoz mindenféleképp szükséges valamilyen fokú izoláció, ez alatt a mindennapi környezettől való elszakadást értem. Nagyon fontos a család támogatása, valamint valamilyen rehabilitáció, illetve pszichoterápia, amely során a beteg szakemberek segítségével építheti újra a személyiségét.
Milyen egy tipikus alkoholista személyiség? Milyen károkat okoz az alkohol fogyasztása a személyiség lelki életében, és milyen károkat okoz a szervezetben?
– Alkoholizmus hatására a személyiség érzelmileg labilissá válik, depressziós tünetek, dühkitörések, agresszivitás jelentkezik. Az alkoholisták társas kapcsolatai tönkremennek. Az alkohol hatására romlanak az egyén intellektuális képességei. Összefoglalva tehát, az alkoholizmus teljes körű pszichofizikai leépüléshez vezet.
Mit tehet a család?
– Nagyon sokat, főleg a megelőzés terén. Az őszinte, nyílt, egyenrangú, tartalmas kapcsolatok megakadályozzák az alkoholizmus kialakulását. Az alkoholistát gyakran fenyegetéssel, veszekedéssel, vagy éppen bojkottálással próbálják „jó útra téríteni”, azonban ezzel a viselkedéssel leginkább megerősítik függőségében. Gyakran a család más tagjai is terápiára szorulnak.
Van-e értelme elvonókúrára küldeni valakit, aki nem akar menni, de megteszi, mert küldjük?
– Ezt nehéz megmondani. Ha megteszi, akkor esetleg akarja is. Így vagy úgy, mindenesetre érdemes megpróbálni. Egy bizonyos mértéknél már külső segítség nélkül nincs esélye a gyógyulásnak. Időközben szükség van arra, hogy a partner is tanácsadásra menjen, hiszen sokszor ha nem is kiváltója, de tudattalanul fenntartója és táplálója társa alkoholizmusának.
A depresszió váltja ki az iszákosságot, vagy az alkohol kémiája hat depresszíven az agyra?
– Inkább az utóbbi. Bár elképzelhető, hogy valaki nem tud megküzdeni egy veszteséggel, gyásszal, s a tartós lehangoltságból alkohol segítségével próbál kiutat keresni.
Mennyi az alkoholista van ma Vajdaságban?
– Nem hiszem, hogy van erre vonatkozóan pontos adat. Talán csak az ismert, hogy hányan fordulnak orvoshoz.
Hétvégente az árokban fetrengő gyerekek, mert belőlük sok van, ha nem is jutnak el az árokig, de kifejezetten nagyon részegek... Ők a jövő pszichiátriai esetei vagy ez csupán lázadás? Mennyire káros ez egy nem kifejlett, illetve még instabil személyiségre?
– Lehet, hogy lázadás, de lehet, hogy már kialakult addikció (függőség). Semmiesetre sem hasznos, és kicsit mindannyiunk felelőssége, hogy a fiatalok iszogatás helyett találjanak tartalmas időtöltést.
Mit tegyen a szülő, ha minden szombaton részegen ér haza a csemete?
– Éppen ez a gond, hogy az a szülő, aki tenne valamit, annak a gyereke nem fog részegen hazajönni. Viszont, akinek a szüleit hidegen hagy az, hogy a csemete alkohollal vagy adott esetben mással „édesíti” a hétvégéjét, ők nyilván ezentúl sem fognak nagyobb figyelmet szentelni a gyereküknek. Aki mégis tenni akar valamit, beszélgessen vele, ismerje meg a mindennapjait, kérdezze meg tőle, milyen gondokkal küzd, mik a tervei, mi érdekli, mivel szeretne foglalkozni... Ha nem megy, forduljon szakemberhez. Serdülőkorban a büntetés nem sokat segít.
