2025. július 19., szombat

Amikor baj van a testünk motorjával

A betegségek közül talán a daganatos megbetegedéstől tartanak leginkább az emberek, pedig nálunk a leggyakoribb halálok a szív- és érrendszeri betegség.A 65 évnél fiatalabb korosztályban minden harmadik halálesetet szív- és érrendszeri betegség okoz, annak ellenére hogy megfelelő életmóddal jelentősen csökkenteni lehetne a korképek kialakulásának gyakoriságát. Az ember keringési rendszerének működését alapvetően befolyásolja a szív és az erek állapota.

A szív nem csupán a pitvarokból vagy a kamrákból táplálkozik, vérellátását az őt körülölelő koszorúerek biztosítják. Noha a szív teljesítményét billentyűbetegségek és szívritmuszavarok is korlátozhatják, a legtöbb tünet hátterében mégis a koszorúerek betegsége húzódik meg. Nemzetközi szinten a kardiológusok kidolgoztak egy táblázatot, amelynek segítségével a páciens meglévő kockázati tényezői alapján kiszámítható annak valószínűsége, hogy tíz éven belül hány százalékos a koszorúérbetegség kialakulásának kockázata.

Az egészséges életet élő embereknél az erek állapota évtizedekig kielégítő, megtartják rugalmasságukat, és belső falukra sem rakódik le idő előtt zsír vagy koleszterin. A koszorúerek megbetegedésénél ugyanis az erek belső falán képződő lerakódások, az úgynevezett plakkok okoznak bajt, mivel idővel elmeszesedhetnek, sőt az ér belsejét is elzárhatják. Ilyenkor a szívizom nem jut elegendő oxigénhez, ennek pedig szorító, szúró szívtáji fájdalom, az angina a jele. Ez általában terhelés során jelentkezik, cipekedéskor, dombra menet, hegymászáskor, sportolás, megterhelő fizikai munka, esetleg tempós gyaloglás vagy lépcsőzés közben. Akinek panasza van, azt nyomban ki kell vizsgálni, és szükséges kezelni. Nem szabad megvárni, hogy bekövetkezzen az infarktus.

Mi az amire mindenkinek oda kell figyelnie? Például a járás közben fellépő mellkasi fájdalomra vagy a visszatérő lábikragörcsre, a gyakori szédülésre, esetleg pillanatnyi látászavarra az egyik szemen, de gyakran előfordul az is, hogy az egyik oldal végtagjai ok nélkül elnehezülnek, erőtlenné válnak.

Hirtelen szívhalál gyakorlatilag bárkinél beállhat. A gyors segítség életet ment, és ez valamennyiünk kötelessége. A szakorvosok általában tanáccsal látják el a polgárokat, mit tegyenek, ha valakit szívpanaszokkal küszködni látnak. Nos, ilyenkor segítségért kell kiáltani, mentőt hívni és újraélesztést végezni. Aki elsőnek érkezik a beteghez, ellenőrizze az életjeleit, az eszméletet és a légzést. Ha eszméletlen az illető, nincs légzése, azonnal el kell kezdeni az újraélesztést. Harminc mellkaskompresszió és két befúvásos lélegeztetés szükséges. Ha van a közelben, azonnal alkalmazni kell félautomata defibrillátort. Ez a készülék lépésről lépésre irányítani fogja a szükséges folyamatot, nem kell félni használni, senkinek nem okozhat bajt. Sajnos nálunk nem túl gyakorisággal található meg. A szakszerű segítség megérkezéséig folytatni kell az újraélesztést.

A hirtelen szívhalál legjellemzőbb tünetei az eszméletvesztés, a pulzus és a légzés azonnali leállása. Ha nem kezdenek hozzá az újraélesztéshez, ha nem kezelik azt azonnal, az halálhoz vezethet. A betegek túlélési esélyei nem túl jók, az újraélesztésükre az első 10 percben van mód. Minden segítség nélkül eltelt perccel csökken az életesély, három–öt percen belül pedig megindul az agykárosodás.

Az újraélesztés célja, esélyt adni az életnek. Haladéktalanul meg kell kezdeni, a szívet működtető hálózatot helyre kell állítani. A szakemberek azt állítják, hogy az újraélesztéshez nem kell orvosi oklevél, csupán elszántság, erős kéz és jóakarat. A laikus is képes elsajátítani ennek a technikáját, mondjuk egy rövid ismeretterjesztő film alapján, de leginkább speciális elsősegélynyújtó tanfolyamon. A szívmasszázzsal mesterségesen tartjuk fenn a keringést, a szájon át történő befúvással pedig oxigénhez juttatjuk azt, aki szerencsétlenül járt. A defibrillátorral elektromos sokkot kap a szív, ettől működése jó esetben helyreáll. Ez egy olyan készülék, amely elkészíti a beteg EKG-ját, és a benne lévő számítógép mérlegel is. Ha az a diagnózis, hogy a szív remeg, de nem pumpálja a vért, tehát szívritmuszavar alakult ki, akkor úgy dönt, hogy áramütésre van szükség. Ilyenkor a segítőnek nincs más teendője, mint megnyomni a szerkezeten lévő gombot.

Magyar ember Magyar Szót érdemel