Amikor a vérvizsgálat kimutatja, hogy valakinek magas a koleszterinszintje, nyomban felmerül a kérdés: hogyan csökkenthető.
Általában azt szokták kérdezni az érintett személyek, vajon hogyan csökkenthetik koleszterinszintjüket.
Sokféle koleszterincsökkentő készítmény van forgalomban, közülük leggyakrabban a statinokat alkalmazzák. E gyógyszercsoportnak a koleszterinszint csökkentésén kívül egyéb járulékos, jótékony hatása is van. Ezek közül talán a legfontosabb, hogy stabilizálja a sérülékeny felrakódásokat, megóvja őket a berepedéstől, így nem következhet be a hirtelen katasztrófa, az érelzáródás. A másik elterjedt gyógymód a fibrátok szedése. Ezt leginkább azoknak javasolják, akiknek nemcsak a koleszterinszintjük, hanem a trigliceridszintjük is magas.
Felvetődik a kérdés azokban, akik gyógykezelésre szorulnak, hogy ezeknek a gyógyszereknek van-e mellékhatásuk. Előfordulhat, de a tartósan magas koleszterinszint sokkal több veszélyt rejt magában, mint a gyógyszer szedése. A statinok esetében a leggyakoribb mellékhatás az izomfájdalom és az izomgyengeség. Merőben más a helyzet a várandós nőkkel, akiknek nem adhatók ezek a koleszterincsökkentők, hiszen a terhesség első felében kifejezetten magzatkárosító hatásuk van.
Sokan abban a meggyőződésben élnek, hogy a magas koleszterinszint miatt kerülni kell a tojás fogyasztását. Ez az állítás távolról sem annyira pontos, mint ahogyan a köztudatban él. A mértékletesség a kulcsszó, mivel olyan sok értékes összetevője van a tojásnak, hogy csupán a koleszterinre hivatkozva nem érdemes kihagyni az étrendből. Meg kell találni a középutat, mert az is az igazsághoz tartozik, hogy koleszterin nélkül nem lehet élni.
Egy másik dilemma, hogy csökkenthető-e diétával a koleszterinszint. Az igazság az, hogy az életmódnak komoly, bár nem kizárólagos szerepe van. Különböző kutatásokból egyértelműen látszik például, hogy az egészségesebb étrendet követő skandinávoknak jobbak a mutatói. Nem kell itt speciális diétára gondolni, ha valaki betartja az alapvető elveket, ezzel is csökkentheti koleszterinszintjét. Fontos, hogy az ember odafigyeljen testsúlyára, hatásos ha sportol is, mert a kimutatások szerint a rendszeres mozgás csökkenti az LDL, azaz a rossz koleszterin szintjét. Azonban minden igyekezet ellenére mégis előfordulhat, hogy valakinek magas a koleszterinszintje, mert ez van a génjeibe kódolva.
Kik a leginkább veszélyeztetettek? Ha halmozottan fordul elő a családban a magas koleszterinszint, akkor mindenképpen érdemes évente méretni. Ötven év felett pedig – a férfiaknál ez a kor komoly rizikófaktor – már mindenkinek ajánlatos, hogy tisztában legyen a koleszterinszint értékével. A háziorvosánál bárki kérheti a szűrővizsgálatot.
Sokszor ha megállapítják, hogy valakinek magas a koleszterinszintje, az orvosa azt tanácsolja, hogy kerülje a stresszt. Vajon miért? Azért, mert az állandó feszültség számos más kockázatot hoz magával. Aki ideges, az nem eszik rendesen, csak bekap egy-két falatot, sokszor azt sem figyeli, hogy pontosan mit eszik. Rágyújt, italhoz nyúl, de hogy jut ideje a sportra, mozgásra, vagy egyáltalán önmagára. Ezek mind-mind kiváltják a betegségeket, többek között a szívinfarktust is. Tudomásul kell vennünk, hogy a stressz nem küszöbölhető ki, de az, hogy milyen mértékben hat ránk, bizony rajtunk áll. Létezik erre egy jó módszer (helikopter-effektus): gondolatban a mindennapi gondok fölé emelkedünk és számot vetünk arról, hogy mi a fontos és mi nem. A holnapi megbeszélés a főnökkel, a gyerek bizonyítványa, az undok munkatárs vagy a feszült tolóablakos kisasszony mind elhárítható, ha az ember okosan gondolkodik.
Végül néhány jó tanács, mi az amit megtehet a jó koleszterinszint fenntartása érdekében: tartsa testsúlyát egészséges szinten, fogyasszon kevesebb állati zsiradékot, válasszon mindig alacsonyabb zsírtartalmú tejterméket, fogyasszon kevesebb sót, ne dohányozzon, sportoljon rendszeresen, és főleg ne idegeskedjen.
