Akármilyen formás is egy láb, a kivágott szandálból előbukkanó ápolatlan körmök teljesen tönkreteszik az összképet – érdemes hát odafigyelni rájuk! A gombás megbetegedés életkortól függetlenül jelentkezhet, különösen azokon a helyeken, amelyeken a bőrfelületek összefekszenek, például a lábujjaink között. Hogy megelőzzük a kellemetlen tünetek kialakulását, ne viseljünk hosszú ideig zárt, nehezen szellőző lábbelit, a műszálas zoknikat cseréljük pamutból készültekre, és a meleg nyári hónapokban ne bújjunk nejlonharisnyába! Hintőporok, lábdezodorok és gombaölőt tartalmazó lábspray-ek használatával is elejét vehetjük a fertőzésnek. A sportoláshoz használt zoknikat és lábbeliket mossuk legalább 60 °C-os vízben, ugyanis a gombák ennél alacsonyabb hőmérsékleten nem pusztulnak el.
A bőrgomba
A reklámok szerint az antibakteriális készítmények megakadályozzák a nem kívánt betolakodók szaporodását, azonban nem szabad figyelmen kívül hagynunk, hogy ezek válogatás nélkül távolítják el a baktériumokat a bőrünkről (így azokat is, amelyek harcba szállhatnak a fertőzésekkel), ezért bánjunk velük óvatosan!
A gombás megbetegedésre viszketés, a lábujjközben és a talpon kialakuló hámlás, illetve a nedves, gyulladt bőrfelszín hívhatja fel a figyelmünket. Nem tanácsos vakargatni a viszkető felületet, ezzel ugyanis növeljük a felülfertőzés veszélyét. Legjobb, ha a tünetek észlelésekor bőrgyógyász segítségét kérjük, ha ugyanis időben elkezdődik a kezelés, különösebb problémák nélkül három-négy hét leforgása alatt megszüntethetők a panaszok. Ha nem vesszük fel a harcot a bőrgombával, átterjedhet a körömre is, ami jóval makacsabb, ezért gyógyítása is hosszabb ideig tart, mint a betegség kezdetén elindított kezelésé (akár fél–háromnegyed évre is szükség lehet!). Régi, jól bevált házi gyógymód a következő lábfürdő: engedjünk egy lavórba kellemes hőmérsékletű vizet, és literenként keverjünk hozzá 1-1 evőkanál 10%-os ecetet, valamint ugyanennyi sót.
Nem az igazi
Az elmúlt években nagy népszerűségnek örvend a műköröm. A műanyagból, porcelánból vagy zseléből épített körmök nem mindig divatból kerülnek fel a hölgyek kezére, hiszen valóban segíthetnek azokon, akiknek gyakran letörik vagy bereped a körme. A szakemberek szerint azoknak is megoldást jelenthetnek, akik rágják a körmüket, és szeretnének megszabadulni ettől a szokásuktól. Napjainkban a természetes hosszúság és forma kedvelt leginkább, az ügyesebb műkörömépítők munkájáról első pillantásra nem is lehet megállapítani, hogy „nem az igazi”.
Fodrászkelléküzletekben és bevásárlóközpontokban is kaphatók házilag felhelyezhető műkörmök, mégis jobb szakemberre bízni ezt a feladatot. A műkörömépítők a rövidre reszelt, kissé elvékonyított és gondosan fertőtlenített saját körmökre illesztik a műkörmöket, ügyelve arra, hogy ne kerüljön levegő a két réteg közé. Ha nem elég óvatosak, a műköröm alá mosogatás, fürdés során beszivároghat a víz, és ez kedvező táptalajt nyújthat a gombák szaporodásához. A valódihoz hasonlóan a műkörmöket is rendszeresen kell ápolni ahhoz, hogy egészségesek és szépek maradjanak. A köröm növekedésének köszönhetően a műkörmöket folyamatosan fel kell tölteni, így 3-4 hetente mindenképpen meg kell látogatni a kozmetikust. Válasszon megfelelő képzettséggel rendelkező szakembert, aki betartja az alapvető higiéniai szabályokat is!
Az orvos szemével Dr. Earl Mindell, az Egészséges bőr, haj, köröm című könyv szerzője összeállította azt a programot, melynek betartásával erősebbé, szebbé tehetjük körmeinket. A megfontolandó tanácsok a következők: • Igyunk meg naponta 6-8 pohár vizet. • Együnk sok teljes gabonamagot (barna rizs, teljes búzaszem, köles és rozs), diót, magvakat, amelyek mind tartalmaznak a hajat, a bőrt és a körmöt tápláló egészséges olajokat, vitaminokat és rostot. • Együnk sok friss, rostos és lédús gyümölcsöt, zöldséget és hüvelyest. • Fogyasszunk kevés zsiradékot, és mellőzzük a húsfogyasztást. • Hetente legalább kétszer együnk halat, elsősorban lazacot, makrélát, tonhalat és más tengeri halat. • Hetente kétszer-háromszor kerüljön tojás is a tányérunkra. • Aludjunk eleget! • Ha életmódunk stresszel teli, fordítsunk időt a lazításra: meditációval, jógával, tai csivel és egyéb módszerekkel oldhatjuk a feszültséget. |
