A kutatók már régen kiderítették, hogy a mérsékelt vörösborfogyasztás jó az egészségnek – most már azt is sejtik, hogy miért. A rejtély ugyanakkor még nem oldódott meg teljesen, mivel azt még vizsgálják, hogy a bor jótékony összetevői miért csak kis mennyiségben jutnak be a véráramba.
Köztudott, hogy a vörösbor rengeteg, az egészségre kedvező hatással lévő polifenolt és reszveratrolt tartalmaz. Annyi biztos, hogy ezek az anyagok segítenek megelőzni a rák kialakulását, védik a szívet és az agyat a károsodástól, csökkentik az idősödéssel járó betegségek kockázatát, visszafordíthatják a diabéteszt és az elhízást – csak éppen a kutatók azt nem tudták megmondani, hogyan fejtik ki hatásukat a szervezetben.
A Qeenslandi Egyetem professzora, aki egy, a témában megjelenő tanulmány társszerzője, azt mondta: a kutatók már kezdik megérteni a polifenol és a reszveratrol működési mechanizmusát. Lindsay Brown szerint az összetevők egyik fő hatása, hogy nagy mennyiségben a szervezetbe jutva csökkentik a rák kialakulásának kockázatát, mert növelik az apoptózis, vagyis a programozott sejthalál folyamatát.
Ez főleg az immunrendszer megfelelő működése miatt fontos, hiszen az apoptózis bekövetkezhet, ha a sejtet olyan károsodás éri, amit nem lehet kijavítani, vagy ha vírussal fertőzött, illetve, ha különböző, végzetes stressznek, mint például éhezésnek van kitéve. Kisebb adagban az összetevők javíthatják a szív egészségét, mivel növelik a sejtek védelmét és csökkentik a sejtkárosodást. A reszveratrol ezenkívül segít eltávolítani a reaktív oxidánsokat a szervezetből, valamint növeli a sejtek vérutánpótlását is. A kutatók most az tanulmányozzák, hogy miért nem tud felszívódni a vörösborral a véráramba jutó reszveratrol nagy része.
