A Vajdasági Klinikai Központ területén 1984 óta meredeztek az ég felé egy elkezdett hatalmas épület betongerendái. A sok vihart megért vasbeton váza azonban kivárta a jobb időket, és néhány évvel ezelőtt tartományi beruházással tovább épült. Vajdaság felvállalta a kórház sürgősségi központjának felépítését, hiszen a tartomány legnagyobb kórházának nem volt megfelelő sürgősségi osztálya. A célra a sebészet alagsorát rendezték be, amit mindenki csak pincének nevezett. Az ottani körülmények, enyhén szólva, korántsem tettek eleget a sürgősségi ellátás követelményeinek. A pácienseket időnként horrorhoz hasonló látvány fogadta, rendszerint órákig kellett várakozniuk mire sorra kerültek, a röntgen-, az ultarhang- és a CT-vizsgálatra pedig egyik osztálytól a másikig tologatták őket, gyakran rekkenő hőségben, esőben, hidegben...
Ezentúl a sürgősségi ellátásra szorulókat az eddigieknél összehasonlíthatatlanul jobb körülmények között fogadják, ma ugyanis átadják rendeltetésének a korszerű sürgősségi központot, amelyet már most az első „okos” kórházként emlegetnek. A legkorszerűbb felszereléssel berendezett, mintegy 9000 négyzetméteren elterülő létesítményben egy helyen lesz mindaz, ami szükséges a betegek gyors és szakszerű ellátásához, a műtőtermek felszereltsége pedig olyan, mint amilyeneket az amerikai filmekben láthatunk. Teljesen komputerizált, egy központból irányítják, ami többek között azt is jelenti, hogy a betegek állandóan „szem előtt” lesznek. A korszerű technikának köszönhetően elektronikus betegkartonokat vezetnek be.
Az épület falait olyan réteggel vonták be, amely nem szívja magába és nem is árasztja magából a káros sugarakat, még a mágneseset sem, nem fertőződhet be és nem gyúlékony. A folyosókat márványlapok borítják, a pácinesek eligazodását tájékoztató táblák segítik, az egész épületet úgy tervezték, hogy eleget tegyen az energiatakarékosság követelményeinek is.
Az épület beosztása lehetővé teszi, hogy az életveszélyes állapotban lévőket a földszinten a lehető legrövidebb úton elláthassák. Szintén a földszinten kaptak helyet azok az osztályok, amelyeken az operációs, belgyógyászati és aneszteziológiai előkészítést végzik, valamint az újraélesztés és a vérátömlesztés részlege, amelyben mindenkor elegendő vértartalékkal rendelkeznek majd. Így nem fordulhat elő, hogy műtét idején a Vérátömlesztő Intézetbe kell vérért menni. Itt végzik majd a kisebb műtéti beavatkozásokat is. Az épületnek ebben a részében kapott helyet a korszerű röntgen-, CT- és angioterem, ezek felszerelését hamarosan befejezik.
Dr. Dragan Drašković, a Vajdasági Klinikai Központ igazgatója egy korszerű betegágy mellett
Az épület első emeletén, az amerikai kórházak mintájára az orvosok számára pihenőszobákat rendeztek be. Ebben a részben helyezik el azokat a pácienseket is, akik nincsenek életveszélyes állapotban. A betegágyak is korszerűek, szükség szerint automatikusan beállíthatók, a matracok meggátolják a felfekvési sebek kialakulását, továbbá orvosi gáz-, legevő- és oxigénpalackkal, mesterséges lélegeztetőgéppel látták el őket. Egy-egy ágy mintegy 300 kilós, s mivel a súlyuk miatt nem tologathatók, beépített villanymotorral mozgatják őket.
A két- és háromágyas szobákban egy üres fekvőhelyet mindig szabadon hagynak. Két termet hét-hét ággyal azok számára tartanak fenn, akik intenzív ellátásra szorulnak, és van egy elkülönítő szoba is. Az összes berendezést a mennyezeten lévő konstrukció tartja, hogy a padlót kellőképpen lehessen fertőtleníteni. A sürgősségi központ első emeletét egyébként folyósóval összekötötték a tartományi kórház belgyógyászati részlegével.
Noha az épületet a legkorszerűbb berendezéssel szerelték fel, a legjelentősebb különbség az új létesítmény és a többi kórház között a harmadik emeleten lévő négy, világszínvonalú operációs terem, amelyekben az összes műszereket a műtőasztalok feletti tartókra rögzítették, innen az átszűrt levegő akadálytalanul áramlik, ami lehetővé teszi a terem állandó sterilitását. A műtőasztalokat hosszú távra tervezték, ami azt jelenti, hogy akár 30-40 évig is használhatók, elemeik az úgynevezett „lego” rendszerrel szükség szerint alakíthatók.
Az új központ mintegy 600 páciens befogadására alkalmas, a becslések szerint naponta 400-500 személy ellátását végzik majd itt. A tervek szerint az első betegeket július közepén fogadják.
Az építkezés és a felszerelés összértéke meghaladja a 3,7 milliárd dinárt. A központ kizárólag a vajdasági pénzekből épült. A korszerű központ átadását azonban beárnyékolja a tény, hogy a szövetségi egészségügyi minisztérium nem hagyta jóvá az új dolgozók foglalkoztatását. Legkevesebb 200 szakemberre lenne szükség, köztük 60 orvosra, 130 egészségügyi nővérre és egyéb technikai személyzetre. Az optimális foglalkoztatottak száma ugyanis 320 személy.
