A tej és a belőle készült tejtermékek főleg a fejlődő szervezet szempontjából döntő fontosságúak. A tehéntej zsírjában találhatók azok a kis szénatomszámú zsírok, amelyek növekedési faktort tartalmaznak, ezért gyerekeknek a minél magasabb zsírtartalmú (3,6/2,8%) tej fogyasztása javasolt, minél nagyobb mennyiségben. A tejben ezenkívül fehérje, tejcukor, vitaminok, víz és ásványi sók – kalcium, foszfor, magnézium, cink, vas, fluor – találhatók. Napi két deciliter tej fedezi a napi ajánlott tápanyagszükséglet jelentős hányadát.
Az erős csontváz felépítéséhez és a csonttömeg fenntartásához a megfelelő mennyiségű kalcium és D-vitamin bevitele a fejlődő szervezet számára elengedhetetlen, hiszen a maximális csonttömeget fiatalkorban kell kialakítani. Kiegyensúlyozott táplálkozás esetén a kalciumszükséglet 75%-át a tej és tejtermékek fedezik. A tej kalciumtartalma csökkenti a fogzománc oldhatóságát is.
A tej vérnyomáscsökkentő hatással is bír, ez annak köszönhető, hogy háromszor annyi kálium található benne, mint nátrium. Figyelemreméltó még szeléntartalma, amely ugyan nem túlzottan magas, de felszívódása majdnem tökéletes, így antioxidáns tulajdonsága sem elhanyagolható.
A Nemzetközi Tejszövetség 1957 óta minden év május utolsó keddjén tartja a tej világnapját. Ebből az alk alomból nagyobb publicitást kap a tejfogyasztás fontossága, a tej ára és minősége, kedvező élettani hatásai csakúgy, mint az egyes tejjel kapcsolatos tévhitek, a fogyasztók elvárásai és a világpiaci tendenciák. A nemzetközi tejnapon szervezett tudományos konferenciákon terítékre kerülnek a legújabb kutatási eredmények, és számos termékbemutatóval is találkozhatnak a szakmabeliek és a nagyközönség is. A fejlett országokban egy ember évente átlagosan 210 liter tejterméket fogyaszt. |
