2025. július 15., kedd

Fertőző májgyulladás

A piszkos kéztől a fertőzött tűig

Májunknak központi szerepe van szervezetünk anyagcseréjében. Ha csupán a főbb feladatait soroljuk fel, világossá válik, mennyire fontos akadálytalan működése. Központi szerepe van többek között az epetermelésében, a fehérjék,- a cukrok,- és a zsírok anyagcseréjében. Igen fontos feladata még a méregtelenítés, elsősorban a szervezetbe kívülről bekerült káros anyagokat alakítja át úgy, hogy nem engedi azoknak a sejtekbe jutását. Bizonyos fokig teheti például ezt az alkohollal, és a gyógyszerekkel.

A máj sérülése esetén azonban pont ez a méregtelenítő szerep károsul először, s a beteg gyorsan szembe találja magát a Hepatitis szindrómának nevezett súlyos tünetcsoporttal. Alkalomadtán kitérünk, a kulturált alkoholfogyasztás mikéntjeire és ennek ellenpólusára, az igen gyakori alkohol- és szívpangás okozta májzsugorra is; ezúttal azonban a vírusok által előidézett hepatitiszt vesszük szemügyre.

A vírusos májgyulladás vagy hepatitisz, döntő többségét a legújabb adatok szerint öt vírus okozza (A, B, C, D, E). Legveszélyesebbeknek a B és a C vírusfertőzéseket tartjuk, amelyek idővel májzsugorodáshoz vagy májrákhoz vezethetnek. Kevésbé jellemző ez szerencsénkre az A vírusra.

A hepatitisz A és E

Megjelenéséhez két tényező szerencsétlen egybeesése szükséges: a betegséghordozó széklettől piszkos-, és az egészséges ember mosdatlan keze. Ezért nevezzük a hepatitisz A-t, és mellette a vérhast, a szalmonella járványokat, de a náthát, az influenzát, a korházon belüli fertőzéseket, a leptospirózist, és még sorolhatnánk hosszan, a piszkos kézbetegségeinek. Vizsgálatok igazolják, hogy az emberek akkor sem mosnak rendesen kezet, ha erre van lehetőség. Megfigyelték, pl. egy mozi nyilvános mosdójában, hogy a WC-t használó száz ember közül csak 12-en mostak szappannal kezet, 7-en csak vizet engedtek a kezükre, a többiek pedig kisétáltak anélkül, hogy a vízcsap közelébe mentek volna. A hepatitisz A vírus székleten keresztül ürül, és szájon keresztül fertőzi meg az újabb beteget, így a fertőzés láncának szétzúzása rendkívül egyszerű lenne, nincs szükség drága csodaszerekre, csupán szappan és víz kell hozzá. A járvány beindításához elég egy olyan betegséghordozó a környezetünkben, aki szennyezi a palackozatlan italunkat, elfogyasztott gyümölcseinket és zöldségeinket. Úgyszintén veszélyforrásnak számítanak a félig átsült vagy nyers húsok, halak, kagyló és osztrigák, tejtermékek, hideg szószok és fagylaltok. A lappangási idő rendszerint 20-28 nap.

Tünetek: váratlan lázas állapot, gyengeség, étvágytalanság, hasmenés és esetenként sárgaság. A betegség lefolyása szerencsére enyhe, nem válik krónikussá, egy-két hét ágynyugalom és 4-6 hét pihenés után specifikus gyógyszerek nélkül, magától gyógyul. Ennek ellenére nem árt, ha a tüneteinkkel orvoshoz fordulunk. A betegség idején és még 6 hónapig tilos az alkohol fogyasztása! A betegségből kigyógyult ember élete végéig immunitást szerzett. Megelőzésére akkor ajánlatos az aktív immunizáció, (alapoltás + 6 hónap múlva ismétlő oltás) ha több hetet olyan térségben kell töltenünk, ahol a fertőzés veszély kifejezetten erős: a Földközi tenger térsége, Ázsia és Dél-Afrika, illetve azoknak, akik szoros közösségben voltak abeteggel.Kiemelném, hogy a csapvíz Görögország, Bulgária, Montenegró vagy Törökország esetében köztudottan nem fogyasztható.

A Hepatitis B

Terjedése. A máj megbetegedésének ez a vírus okozza a legkomolyabb formáját. Fertőzőképessége rendkívül magas,a betegség akár egyetlen csepptestnedvvel is átvihető.

A hepatitis B a világ egyik legelterjedtebb fertőző megbetegedése: világunk népességének mintegy 25-30 százalékában (2 milliárd embernél) kimutatható, hogy élete során átesett ezen a fertőzésen. Csakis vérrel és testnedvekkel terjed: szexuális úton, sérülésekkel, fertőzött vérkészítményekkel, de olykor nyál és izzadság útján is bekerülhet a kórokozó a szervezetbe. A vírust közvetítheti fertőzött tű, akupunktúrás eszköz, pedikűrszerszám, olló és kés. Legveszélyeztetettebb csoportba soroljuk a szabados szexuális élettel élőket, a droghasználókat, a Hepatitis B betegek családtagjait, vérrel és vértermékekkel-, de általában az egészségügyben dolgozókat, és az utazók (Törökország, afrikai és ázsiai országok) nagy családját.

Tünetei: A fertőzöttek kétharmadánál a betegség tünetmentesen, vagy enyhe tünetekkel(fejfájás, fáradékonyság, esetleg hőemelkedés) zajlik, ez főként a gyermekekre jellemző. A fertőzöttek egyharmadánál 2-5 hetes lappangási idő után láz, hányás, hasmenés, majd a klasszikus jelek: a bőr és a szemfehérje sárgasága is megjelennek. A széklet világossá, míg a vizelet sötétté válik. Az akut hepatitis B általában 3-6 hét alatt szövődménymentesen gyógyul. Ritkán a beteg állapota órák, napok alatt rohamosan rosszabbodni kezd, és májelégtelenség, májkoma alakul ki. Ez a forma a heveny májgyulladás speciális formája, mely a kórházi intenzív kezelés ellenére is gyakran halálos. Amájelégtelenség kialakulásakor - amennyiben lehetőség van rá - májátültetés mentheti meg a beteg életét. Felnőtteknél a fertőzöttek 5%-nál e tünetek 6 hónap elmúltával is fennállnak, azaz, a betegség krónikussá válik. A hosszú betegséglefolyás lassan tönkreteszi a máj sejtjeit, és néhány év elteltével felléphet a májzsugor, aminek további szövődménye a májrák.
Megelőzés. A fertőzés legbiztosabb megelőzése a hepatitis B elleni oltóanyag. A gyermekek számára kötelező a védőoltás. Amennyiben az anya vírushordozó, (ezt az egyszerű tesztet minden kismamának el kellene végezni gyermeke érdekében!) a gyermek oltási sorrendje 0, 1, 6 (a megszületés napján, 1 hónapos, 6 hónapos korában), s ezzel megszakítjuk a betegség átöröklődését. Ha az anya egészséges, 2, 3, 8 az oltási képlet jelenleg. Emlékeztető oltás a 12. életévben. A védettség 95-100 százalékos. A felnőtt lakosságnál a részleges védelmet 2, míg a hosszútávút 3 dózis vakcina biztosítja, amit 6 hónap alatt kell felvenni.

Hepatitisz C

A vírust 1989-ben fedezték fel. Terjedését illetően megegyezik a B virussal, de tünetekben sokkal veszélyesebb: a betegek csak kis hányada gyógyul, nagy része, mintegy 80%-a, átmegy krónikus formába, májzsugort illetve májrákot idézve elő. Megelőzése csak elővigyázatossággal lehet, nincs ellen védőoltás, egyetlen elismert kezelése az interferon alfa, csak a krónikus fertőzések felénél hatékony.

Magyar ember Magyar Szót érdemel