Az újságok, elektronikus médiumok manapság tele vannak a fehér fogakat, a friss leheletet és a sok-sok órás védelmet ígérő szájhigiéniás termékek reklámjaival, miközben – állítólag – fogaink rossz állapotban vannak. Tisztában vannak-e az emberek azzal, melyek a korszerű száj- és fogápolás szempontjai, milyen gyakran kell megnézetni fogaikat? A kérdésekre dr. Király Éva újvidéki fogorvos válaszol.
Tapasztalata szerint milyen a fogaink állapota?
– A mai populáció fogazatának állapota igen különböző. Nagyon sok függ a szokásoktól és az anyagi helyzettől. Mindenesetre az állapot javuló tendenciát mutat, a fiatalok már jobban odafigyelnek fogaik egészségére és kinézetére.
Milyen egészségi problémákat okozhatnak a rossz fogak?
– Elsősorban fájdalmat és gennyes gyulladást okoznak a szájüregben, de az érrendszeren keresztül ezek a kórokozók megtámadhatják különféle szerveinket, pl. a szívhártyát, a vesét, az ízületeket stb.
A rossz fogak tehát károsak az egészségre. Ennek a fordítottjaként: vannak-e olyan szervi problémák, betegségek, melyek a fogainkra is kihathatnak?
– A vírusos és bakteriális fertőzések, traumák és a stressz is kihat a fogazat egészségére. Sokszor a várandós nők fogazata nagyon elromlik, ha nem figyelnek kellőképpen a helyes táplálkozásra.
Milyen a helyes fog- és szájápolás? Hogyan kell jól, helyesen fogat mosni?
– A fogat fogkefével és fogkrémmel dörzsöljük minden felületén a fog növekedésének irányában. Legalább kétszer naponta mossunk fogat evés után, de legfontosabb az esti fogmosás, amit soha nem szabad kihagyni. Jó a fogselyem használata, mellyel a fogközöket tisztítjuk ki. A szájhigiénia kiegészítő elemei még a különböző szájdezodorok és -fertőtlenítők.
Igaz-e, hogy savasabb ételek, italok után közvetlenül nem szabad fogat mosni?
A doktornő szokott ajánlani pácienseinek fogkrémmárkákat? (Konkrét márka megnevezése nélkül kérdezzük.) Van-e lényeges különbség a legújabb, legkorszerűbbnek tartott márkák között, illetve esetleg a régebbiek is ugyanúgy megfelelnének a fog tisztítása szempontjából?
– Szoktam fogkrémmárkákat ajánlani, de a fogkrémek között árnyalati különbségek vannak. Így mondhatjuk, hogy a régi márkák is megfelelnek. A különbség a kiegészítő szerekben van, amelyeket pl. a szájbetegségre, paradontózisra vagy fájdalomra, érzékeny fogakra tesznek az összetételbe.
Mi a helyzet a rágógumikkal? Régebben azt mondták, hogy kiszedi a töméseket, manapság viszont úgy tűnik, inkább ajánlják. Mi az előnye, és mi a hátránya?
– A rágógumikat kontrolláltan kell használni. Jó hatásuk a tisztító hatás, dezodoráló hatás rossz leheletre, fertőtlenítő hatás. A cukormentes rágók használata előnyös, mert a cukor helyettesítésére használt szer baktériumölő. Az igényesen megmunkált töméseket a rágógumi nem szedi ki, de az elöregedetteket kiszedheti. A hosszan tartó rágás miatt kiürülhet a nyálmirigy, ami étkezéskor nyálhiányhoz vezet.
Milyen fogproblémákra utalhat a kellemetlen lehelet?
– A gennyes, gyulladt fogak okoznak szájszagot. A kellemetlen lehelet lehet a nyelvlepedéktől is, mivel itt baktériumok szaporodnak, és ként szabadítanak fel, mely jellegzetes szagot ad. Az ínyproblémák, torokgyulladás, szinuszgyulladás is okoz rossz leheletet. A gyomorbetegségek, a cukorbaj is rossz szájszagot idéz elő. Egyes ételek, italok tartalmaznak olyan összetevőket, melyeknek elfogyasztása után kellemetlen a leheletünk, ilyen, mint tudjuk, a hagyma, fokhagyma, sör stb.
A táplálkozási szokásaink hogyan befolyásolják fogaink állapotát?
– Fogaink állapotára kihat a táplálkozás, illetve a táplálék összetétele, különösen, ha étrendünkből hiányzik az olyan táplálék, mely a fog anyagát pótló anyagokat tartalmazza. Fontos a tejtermékek fogyasztása, mivel kalciumtartalmuk erősíti fogazatunkat. Az édességet módjával, a főétkezések után kell fogyasztani, és kerüljük a nassolást!
Milyen időközönként célszerű ellenőrzés céljából felkeresni fogorvosunkat?
– Mindig keressük fel fogorvosunkat, ha bárminemű problémát érzékelünk, esetleg megfájdul a fogunk, vagy romlás nyomait észleljük! Ha nincs semmi problémánk, akkor félévente ajánlatos ellenőrzésre menni, egyben letisztítani a fogkövet, ami a szájhigiénia egyik velejárója.
