Naš novinski članak možete pročitati i na mađarskom jeziku.
Našem novinskom članku pripada i foto-galerija!
Iako su programi već počeli u sredu, zvanično otvaranje 22. Vojvođanskog otvorenog univerziteta održano je u četvrtak prepodne, u amfiteatru salaša Katai u Malom Iđošu. Učesnike je pozdravio Adam Sabo Sabadoš, glavni organizator događaja, nakon čega su se prisutnima obratili dr Peter Silađi, zamenik državnog sekretara za nacionalnu politiku Mađarske, kao i dr Balint Pastor, predsednik Saveza vojvođanskih Mađara. Nakon kratkog otvaranja, usledila je panel-diskusija o mađarskim zajednicama sa nekadašnje teritorije južne Mađarske, u kojoj su, pored Silađija i Pastora, učestvovali Robert Janković, predsednik Demokratske zajednice Mađara Hrvatske, kao i Dušan Orban, predsednik Saveta samouprave mađarske nacionalne zajednice Prekomurja. Diskusiju je moderirala Tamara Biro, a ona je obuhvatila teme kao što su situacije organizacija koje predstavljaju mađarsku zajednicu u datoj zemlji, ekonomska situacija, vizija za budućnost, kao i drugi izazovi.
Balint Pastor je govorio o važnosti da SVM ima legitimitet, odnosno birače koji stoje iza njega. Pored toga, potrebni su mu i saveznici sa kojima je ravnopravan. SVM se zalaže za mađarske interese, ali uvek ukazuje kada se desi nešto sa čime se ne slaže. Na primer, SVM se izjasnio i protiv uvođenja vojne obaveze. Što se tiče demonstracija, Pastor je rekao da one izazivaju poteškoće, a SVM se nije postrojio ni iza jedne strane, imajući u vidu interese mađarske zajednice u Vojvodini. Bune su često unapređivale sudbinu date nacije, ali ono što se dešava u Srbiji nije nimalo progresivno. Pobunjenicima je uvek bio potreban jasan program i prepoznatljiv vođa. U Srbiji se dogodila tragedija, pa su izneti neki zahtevi. Međutim, pozitivna inicijativa se izokrenula, iznosili su nove zahteve za novim, i cela stvar je postala parodija na samu sebe, rekao je predsednik.

(fotografija Andraša Otoša)
Nema prave opozicije – nastavio je Balint Pastor –, a stranačka politika ne bi trebalo da se unosi na univerzitete. Mađarska zajednica u Vojvodini je dokazala svoju zrelost: stipendije i dalje postoje, Studentski dom „Evropa” radi. U Srbiji se, s druge strane, demontira obrazovni sistem, a glasna manjina teroriše zemlju, bez konkretnih planova i ideja, naveo je, a zatim, u vezi sa ekonomskom situacijom, rekao je da su matična država i Fondacija „Prosperitati” podržale mađarsku zajednicu u Vojvodini sa 500 miliona evra. Među korisnicima su velika, srednja i mala preduzeća, ali i porodice koje su dobile novac za kupovinu kuća. Bez toga, mađarska zajednica u Vojvodini bi bila siromašnija, a emigracija bi takođe bila veća, rekao je Pastor.
U vezi sa Mađarima van matice, Peter Silađi je govorio o tome kako je vlada Fides-KDNP-a postigla da u ustavu piše da snose odgovornost za Mađare van matične države, pa su usvojili propise o dvojnom državljanstvu. Postoji stabilnost u Mađarskoj i van matične zemlje, tako da mogu da rade sa istim partnerima, razumeju se čak i sa pola rečenice. Dva čoveka su mnogo učinila za mađarsku politiku u Karpatskom basenu: Ištvan Pastor i Arpad Janoš Potapi. Ono što su oni formulisali ovde, u Vojvodini, podržano je od strane matične zemlje, rekao je Silađi. Sprovedene su infrastrukturne investicije i obuke, a SVM je most između mađarske i srpske vlade. Zahvaljujući tome, mogu da realizuju jedan razvoj koji nikada dosad nije viđen. Zahvaljujući odgovarajućim partnerima, mnoge slične razvojne investicije su sprovedene u Hrvatskoj i Prekomurju. Zamenik državnog sekretara Mađarske je istakao da u Ukrajini besni rat, a da su iz određenih razloga odnosi sa zemljom loši. Zbog trenutne situacije, tamo se mora slati veoma ozbiljna pomoć, npr. mađarska država mora da isplaćuje plate nastavnicima i održava škole. Ekonomska situacija u Zakarpatju je bolja nego u većem delu Ukrajine, jer se kompanije tamo sele zbog mirnih uslova. Nasuprot tome, mađarska zajednica je u teškoj situaciji i mora se u velikoj meri oslanjati na matičnu zemlju, rekao je Silađi, a zatim je pomenuo i da je Ištvan Pastor bio taj koji je pokrenuo program podrške ljudima van granice matične zemlje.
Dušan Orban je rekao da u Sloveniji nema nacionalnih partija. Pravni sistem Slovenije je za primer, ali sadašnja levičarska vlada ne podržava autohtone narode poput Mađara ili Italijana. Trenutno rade na strategiji o kojoj će se razgovarati sa sledećom vladom. Uskoro će biti izbori, a Orban se nada da će ljudi glasati za kandidate koji rade za zajednicu i promovišu hrišćanske vrednosti. Što se tiče vizije za budućnost, rekao je da današnja mladost ne zna koliko je bilo teško u prošlosti, jer žive u socijalnoj državi. Međutim, nedostaje im spremnost da služe i ne žele ništa.
Robert Janković je rekao da su u Hrvatskoj u protekloj godini bila četiri izbora. DZMH je dobila takvu značajnu ulogu i ponekad mora da donosi odluke na koje nije uvek ponosna, ali je postigao ozbiljne rezultate za mađarsku zajednicu. Prema Jankoviću, veliki uspeh Mađarske je nacionalna politika, zahvaljujući kojoj su mađarske zajednice južno od matice u dobrom položaju. Mađarska je sada njihov partner, kao i Zagreb, što je bez presedana. Svojom tesnom parlamentarnom većinom postigli su da se Hrvatska pridruži Šengenskoj zoni. Ako idu u Mađarsku, niko ih neće zaustaviti, ne moraju da čekaju na granici. Uspeli su da završe poslednju deonicu auto-puta Budimpešta-Osijek u Hrvatskoj, tako da će biti moguće stići do Budimpešte iz Osijeka za dva sata, naveo je Janković, zatim primetio da je mladima danas mnogo lakše nego ranije preuzeti političku ulogu.

Nyitókép: Tamara Biro, dr Balint Pastor, dr Peter Silađi, Robert Janković i Dušan Orban (fotografija Andraša Otoša)