2026. március 22., vasárnap

60 godina Amaterskog pozorišta „Madač“

Zrenjaninsko Amatersko pozorište „Madač“ obeležilo je u subotu 60-godišnjicu postojanja. Tim povodom, u Gradskom muzeju je otvorena izložba plakata, fotografija i plaketa, na čijem otvaranju je dramatuškinja Žužana Franjo ukazala da su se tokom proteklih godina u „Madaču“ na repertoaru našla vredna dela i da je njegov ansambl osvajao priznanja na značajnim teatarskim festivalima.

Na svečanoj akademiji povodom jubileja, predsednik upravnog odbora „Madača“ Robert Deak rekao je da potomci na taj teatar gledaju kao kao na s pažnjom čuvano blago i da su na to obavezani i od strane osnivača, ali i publike.

Predsednik Kulturnog saveza vojvođanskih Mađara Karolj Dudaš uručio je povodom jubileja predstavnicima pozorišta Zlatnu plaketu ovog saveza, dok je 25 pojedinaca u znak priznanja za podršku radu „Madača“ u proteklom periodu nagrađeno sa po jednim delom zrenjaninskog slikara Virela Flore.

Amatersko pozorište „Madač“ je za proteklih šest decenija, inače, imalo 153 premijere i odigralo ukupno preko 1700 predstava, pred publikom od oko 400 hiljada ljudi. U ovom amaterskom teatru su posebno ponosni na činjenicu da je 26 profesionalnih glumaca karijeru započelo upravo na daskama ovog pozorišta.

Magyar ember Magyar Szót érdemel