2026. március 23., hétfő

Pravna zavrzlama ili namerno odlaganje?

Povodom vraćanja zgrade Baletske i Visoke škole za obrazovanje vaspitača u posed novosadske Jevrejske opštine, njen predsednik Goran Levi ocenio je da se radi o namernom odugovlačenju . On je za „Mađar so“ prokomentarisao da je cilj da se odloži vraćanje imovine Jevrejskoj opštini, podsetivši da povraćaj imovine drugim verskim zajednicama teče bez problema.

Prema rečima Levija, Vlada Vojvodine je Jevrejskoj opštini ovih dana poslala isti odgovor kao i pre dve godine. U njemu se navodi da su saglasni sa zahtevom za povraćajem imovine, ali pozivaju na stpljenje, budući da je za donošenje odluke po zahtevu potrebno više vremena. Osim toga, vojvođanska vlada je Jevrejsku opštinu pozvala da ona Agenciji za restituciju pošalje potrebnu dokumentaciju, i pored toga što joj je ona već davno na raspolaganju. Goran Levi ističe da je odobrenje pokrajinskih organa važno zbog toga jer bez njihove saglasnosti agencija ne može da pokrene proces restitucije. Vojvođanska vlada, međutim, tvrdi da u vezi sa povraćajem korake najpre treba da preduzme Direkcija za restituciju. – Ne razumemo zbog čega ne možemo da dobijemo nazad ove dve zgrade, jer i zgrada Muzičke škole u Njegoševoj ulici u Novom Sadu vraćena je Katoličkoj crkvi, čak je to slučaj i sa Jevrejskom opštiniom u Subotici i jednom osnovnom školom – rekao je Levi, navodeći da će se obratiti Agenciji za restituciju i pokušati da nađu rešenje za ovu pravnu zavrzlamu, a da nije isključeno ni da će voijvođanskoj vladi uputiti poziv da preduzme odgovarajuće korake.

Pokrajinski sekretar za obrazovanje, upravu i nacionalne zajednice Andor Deli rekao je za „Mađar so“ da ne razume reakcije povodom ovog slučaja, navodeći da se radi okomplikovanoj stvari i da „ne zna ko ne razume podelu nadležnosti“, budući da agencija odlučuje o tome koju zgradu će verska zajednica dobiti nazad. – Agencija je odlučila da najpre zatraži mišljenje Vlade Vojvodine, rečju, pitaju šta bi vlada kazala na to da Jevrejska opština zgradu dobije nazad u naturi. To je preduslov da bi direkcija nastavila proces vraćanja imovine. U vezi sa ovim, vlada je zauzela stav prema kojem priihvata zasnovanost zahteva, ali istovremeno očekuje da Jevrejska opština ne iseljava školu, odnosno da obezbedi njeno nesmetano funkcionisanje. Dakle, vlada je prihvatila zahtev Jevrejske opštine da joj školska zgrada bude vraćena u naturi. To je, međutim, bio samo jedan korak u procesu povraćaja i lopta se sada nalazi u dvorištu agencije. U slučaju da ona donese pozitivnu odluku o povraćaju nekretnine, vlada prihvata troškove najma i o tome će, kako se planira, biti sklopljen poseban ugovor sa Jevrejskom opštinom. To će, naravno, biti moguće tek kada direkcija u katastar kao vlasnika nekretnine upiše Jevrejsku opštinu – rekao je Deli.

Magyar ember Magyar Szót érdemel