2025. július 2., szerda

Menedék

Húsvét az egyik legmegfoghatatlanabb ünnepünk. Talán éppen azért vált ilyenné, mert eredete, jelentése, üzenete, jelkép- és eszmerendszere, a maga nemében a legegyszerűbben megfejthető. Jézust keresztre feszítették, majd harmadnapra feltámadott. Megadatott neki, hogy kereszthalála által megváltsa az emberiség bűneit. Ennyire egyszerű – mondhatnánk, ha bagatellizálni akarnánk a dolgokat. És éppen attól válik megfoghatatlanná, hogy ez egy olyan tapasztalás, amelyik élő embernek azóta sem adatott meg. Azt szokták minderre mondani, hogy aki igazán hisz, annak nincs szüksége bizonyítékokra, hogy megerősítsék hitében, aki pedig nem hisz, annak semmilyen bizonyíték sem lehet elég jó, elég meggyőző…

Jut eszembe, hogy vajon jelenti-e mindezt számunkra manapság húsvét ünnepe. Tojást festünk, sonkát eszünk, megajándékozzuk egymást, de… Vajon mi lesz a nyúlból húsvét után? (Nem, az erre a kérdésre válaszként kínálkozó olcsó poént most nem, nem és nem fogom lelőni itt…) Mi lesz vele, ha elfogyott a sonka?

Talán épp az ilyen kételyek vezették rá a budapesti Fővárosi Állat- és Növénykert vezetőit is arra, hogy leszögezzék, az intézmény nem veszi át – az idén sem! – az ünnepek múltával megunttá vált élő nyulakat a felelőtlen szülőktől, akik húsvétra megvásárolták a szegény, sokkal jobb sorsra érdemes jószágokat gyermekeiknek. Alkalmasint a másfélszobás emeleti lakásba… Néhány évig hagyomány volt ugyanis, hogy befogadták a tapsifüleseket, így próbálták megóvni őket attól, hogy az ünnepek után közparkokban eresszék szélnek őket, az út mentén hajítsák ki a kocsiból, és akkor még csak a szebb, úgymond emberibb, humánusabb, kíméletesebb megoldásokat összegeztük. Voltak, akik sokkal brutálisabban bántak el megunt jószágaikkal… De az ma már az állatvédelmi törvény hatálya alá tartozik! Szóval 2007-ben úgy döntöttek az állatkert vezetői, hogy elég volt, aki nem gondolja komolyan, aki nem akarja hosszabb távra felvállalni a nyulakat, az ne is vegye meg… Vásároljon inkább csokinyuszit! S valljuk be őszintén: semmi szükség egy élő, igazi nyúlra az ünnepre feldíszített lakásban. Meg aztán hülyeség is megvenni egy jószágot arra a három-négy napra, amennyit – jó esetben! – az ünneplésre áldoznak. Hiszen mégsem egy alkalmi dísztárgyról beszélünk, amelyet a jeles napok múltával el lehetne tenni bedobozolva a szekrény felső polcára, hogy aztán jövőre majd újra elővegyük.

A modern ember életvitelétől idegen a hitnek – és ezzel együtt az alázatnak – az a formája (vagy mondjuk inkább úgy, hogy az a mértéke?), amelyik képessé tehetné őt olyan gondolatok, olyan elvek, olyan jelképek, szimbólumrendszerek elfogadására, amelyekhez nem tartozik konkrét tapasztalás. Amelyek számára nem megélhetőek. Ilyen természetükben pedig idegenek maradnak, megfoghatatlanok és átláthatatlanok, a maguk módján olykor talán ijesztőek is. Más szóval – és más megközelítésben – ezt nevezik felszínességnek.

Márpedig a feltámadás megtapasztalásának lehetősége élő embernek immár több mint kétezer esztendeje meg nem adatott. A húsvét, a feltámadás, a megváltás ünnepének szertartása – akárcsak sok más hasonló alkalom esetében is – a maga külsőségeivel nagyon gyakran csak felületesen öröklődött tovább, mint a sonkaevés rituáléja, vagy a locsolkodás népszokása, de semmi több. A valós, a lényegi tartalom háttérbe szorulásával. Az odafigyelés, a pillanatnyi megtorpanás a hétköznapok szürke rohanásában, amit az ünnep hosszú hétvégéje jelent(het), talán rávehet, késztethet bennünket arra, hogy végiggondoljuk, vajon melyik táborban üthetünk tanyát: abban-e, amelyiknek nincs szüksége bizonyítékokra, avagy abban a másikban, amelyiknek semmilyen bizonyságtétel nem lehet elég jó…

„Az Egyház szokásai és szertartásai nem öncélúak, az értékük nem önmagukban van, és nem is létezhetnek önmagukban. Belső valóságok függvényei csak, egy-egy titkot védenek, hittételt őriznek; valamilyen eszmét jelenítenek meg, Isten örömhírét, Evangéliumát hirdetik és egyben a kegyelem csatornái is. Belső valóságnak vagy ténynek külső formái. Ezekben egyetlen katolikus sem kételkedik, hanem alapelvként fogadja el, nem mint értelmének végső következtetését, hanem valami természetfölötti érzék tárgyaként” – írta John Henry Newman bíboros Az Anyaszentegyház misztériuma címmel publikált elmélkedéseiben (fr. Mihály ferences fordítása, International Center of Newman’s Friends kiadása, Budapest, 1998.). Néhány oldallal később, de még mindig A liturgiában lévő szentség című fejezetben, mindezt még kiegészítette a következőkkel: „Rájöttünk arra, hogy a külső világ nem elégítheti ki az embert. Ezért menedék után néz, mely közel van hozzá, amelyik bensőségesebb, rejtettebb, tisztább, nyugalmasabb és megbízhatóbb.” A bíboros elmélkedései már önmagukban is tanúságtételt jelentenek, ezért nemcsak így ünnepek tájékán, de mindenkor (bármikor…) érdemes visszanyúlnunk hozzájuk.

A modern kor emberének életviteléből tehát épp az a menedék hiányzik, amiről Newman beszélt. Itt van most ez a négy nap, itt van az ünnep, itt a hosszú hétvége, talán kihasználhatjuk az alkalmat, hogy megtaláljuk magunknak…

Magyar ember Magyar Szót érdemel