2025. május 1., csütörtök

Senkiháza Óbecsén

Pontosan egy éve annak, hogy tavaly ilyenkor, épp a választási kampány idején ünnepélyesen átadták rendeltetésének a város központjában lévő kis faházat. A tartományi munkaügyi, foglalkoztatási és nemek közötti egyenjogúsággal foglalkozó titkárság ajándékának kulcsát azon a tavaszon a sajtómunkások vakuinak a kereszttüzében vette át az óbecsei idegenforgalmi iroda akkori igazgatója. A szuvenírbolt eredeti szándéka szerint nemes célokat szolgált volna: a kézműves mesterségek népszerűsítése, a turisztikai kínálat kiszélesítése lett volna a feladata. Mivel a községben csak az óbecsei építésügyi igazgatóság adhat bérbe objektumokat, az ő hatáskörébe tartozott a szuvenírbolt sorsának a rendezése, így ez az igazgatóság javasolta a helyszínt is és tette azt alkalmassá a faház elhelyezésére oly módon, hogy egy darab zöldfelülelet is kibetonoztak azért, hogy a város szívében, a műszaki iskolával szemközt állíthassák fel a boltocskát. Akkor a község idegenforgalmi irodájával öt évre szóló szerződés köttetett a faház üzemeltetéséről. Hogy a 12 négyzetméteres objektumban mit lehetett volna venni, a mai napig nem derült ki, egy év alatt senki sem látta a házat belülről, mert az ajtaja azóta is lakat alatt van. A szuvenírbolt ugyanis nem működik, mert se áram, se víz nincs benne, így azt üzemeltetni sem lehet a törvényes előírásoknak megfelelően.

A téli vásár idejére az idegenforgalmi iroda a faházat a városháza elé szállíttatta, mellette korcsolyapályát állítottak fel, a házikóból pedig jegyet árultak és korcsolyát kölcsönöztek. A ház december óta ott áll üresen, árván. Az idegenforgalmi iroda új igazgatója korábban arról beszélt, hogy ők a szuveníreket a központban lévő idegenforgalmi irodában fogják árulni, ahol ehhez megvan a szükséges infrastruktúra, és új alkalmazottat sem kell felvenni, ezért január közepén fel is bontotta a szuvenírbolt üzemeltetésére megkötött szerződést, az építésügyi igazgatóság új igazgatója pedig érdeklődésünkre kijelentette, hogy vállalatának ugyan nem feladata a házikó költöztetése, de napokon belül a Tiszára vezető zöld korzóra szállítják azt. Arról, hogy ott milyen szerepet tölt majd be, lehet-e majd jogszerűen üzemeltetni, megvan-e ehhez a megfelelő infrastruktúra, lesz-e pénz eladó alkalmazására, egyelőre nem esett szó.

Pedig maga az ötlet jó volt, Miroslav Vasin tartományi titkár akkoriban arról beszélt, Vajdaság-szerte lesznek ilyen szuvenírboltok, ahol helybéli asszonyok kézműves termékeit, kézimunkáit árulják majd a turistáknak, és egy asszonynak még munkahelye is lesz benne. Igaz, a projekt beharangozásakor még napsugaras oromzatú, kibic-ablakú, rusztikus udvarú faház tervéről lehetett olvasni, ebből viszont Óbecsén már szinte semmi nem valósult meg, a jobb sorsra érdemes háznak nemcsak udvara, de állandó helye és gazdája sincs. Az óbecsei faházból egy év leforgása alatt egyetlen turista sem vihetett haza óbecsei emléktárgyat – igaz, turista sem igen jár errefelé –, de a kirakatba kihelyezett termékek némelyikének kidolgozása is olyan siralmasan gyatra volt, hogy az egy alsós diáknak sem vált volna a dicsőségére. Amikor rákérdeztünk arra, milyen szempontok szerint szűrik meg a reprezentatívnak szánt eladási tárgyakat, a válasz az volt: előválogatás nincs, majd a piaci kereslet eldönti, mire van igény.

A parlagon heverő, 480 000 dinárba kerülő szuvenírbolttal egyelőre csak a kivitelező járt jól, a községnek ezidáig csak költséget és kellemetlenséget jelentett. A központban szegényebbek lettünk egy 12 négyzetméternyi zöld felülettel, az ügyes kezű asszonyok továbbra sem adhatják el termékeiket, és az üres boltocska még mindig a város központját csúfítja. Hogy az egyébként jó ötlet miért nem vált valóra, csak azokon múlt, akiknek munkaköri leírásában nyilván nem szerepel, hogy dolgozni csak pontosan és szépen érdemes.

Magyar ember Magyar Szót érdemel