Gunarason jelenleg körülbelül 1200-an élnek, a környező falvak lakóival együtt csaknem 2700 főt számlál a környék, amely nyugodt, békés hétköznapokat nyújt azok számára, akik ott élnek, távol a világ zajától. A település sorsa megegyezik valamennyi vajdasági faluéval vagy akár kisvároséval abban, hogy fiataljai, a munkaképes, aktív lakosság jelentős százaléka a jobb megélhetés reményében városokban és külföldön képzeli el a megélhetését. Gunaras helyi közössége belátta, hogy a kesergés nem visz előre, itt az ideje a konkrét lépéseknek, hogy ezt a tendenciát még esély legyen visszafordítani. Ennek érdekében egy bizottságot hívtak életre, amelynek az a küldetése, hogy ténylegesen feltérképezze a falu adottságait, lehetőségeit, aminek tudatában megtehessék a megfelelő lépéseket a megmaradás és a fejlődés irányába. Ezért kérdőív formában valamennyi helyi lakos véleményére kíváncsi lesz májusban a helyi közösség, ami után az év második felében következhetnek majd a konkrétumok.
– A Gunaras fejlesztése érdekében összeállt bizottsághoz 33 fiatalabb és idősebb egyén csatlakozott, és valamennyi kulcsfontosságú terület képviselteti magát. Az oktatástól kezdve az egészségügyön át a szociális szféráig, a helyi közösség képviselői, civil szervezetek vezetősége, továbbá a lakosság, a földművesek és a vállalkozók is bekapcsolódtak a munkába. Hogy konkrét eredményeket érjünk el, és forrásokhoz jussunk, felkértük Balassa Endrét, a Pannonreg Regionális Fejlesztési Ügynökség munkatársát és Vanyúr Gabriellát, akik komoly tapasztalattal rendelkeznek e téren, hogy egyebek között térképezzék fel a lehetőségeinket, és segítsenek a bizottságnak szakmailag megvalósítani az elképzeléseket. Az első rendkívül pozitív hangulatú és inspiráló megbeszélésen túl vagyunk, amikor is valamennyien átbeszéltük a helyzetet, és kérdéseket is tehettek fel a jelenlévők – nyilatkozta Kovács Viktor, a gunarasi helyi közösség tanácsadója, aki kiemelte, ennek a kezdeményezésnek konkrétan az a célja, hogy a helyi járuléknak, egyéb állami, akár pályázati forrásoknak köszönhetően gazdaságilag fejlődhessen a falu, versenyképes fizetést adó munkahelyek jöjjenek létre, hogy szolgáltatásokat őrizzenek meg, és hozzanak létre újakat.
– Végső soron azt szeretnénk elérni, hogy a lakosság, a fiatalság úgy érezze, a helyi közösségünk területén van a jövője, hogy érdemes itthon maradni, esetleg érkezzenek is hozzánk új lakosok. A következő öt évre szóló terveink között szerepel, hogy vásároljunk és felújítsunk egy, a kezdő vállalkozókat támogató inkubátorházat. Például az egykori cipőgyár területét, ahol térítésmentesen biztosítanánk számukra néhány évig irodahelyiséget, és mentorálnánk őket, azaz szakemberekkel támogatnánk a fejlődésüket. Továbbá szeretnénk a faluba hozni egy mikro- vagy kisvállalkozást, amely 10-15 munkahelyet teremtene, sőt akár egy nagyvállalkozás üzeme is a faluba érkezhetne, ami több tíz család számára biztosíthatna tisztes megélhetést – mesélt Gunaras következő öt évre szóló terveiről Kovács Viktor, aki arról is szólt, hogy az elképzelések részét képezi, hogy ha a stratégiájuk beválik, akkor az más települések számára is példával szolgálhat majd. Reményt keltő dolog, hogy az utóbbi években a tíz évvel ezelőtt kezdődött kivándorlási lendület alábbhagyott a pályázatoknak, a vállalkozók számára nyújtott támogatásoknak köszönhetően. Az elmúlt hónapok jó híre pedig, hogy néhány fiatal család Gunarast választotta lakhelyéül, egyebek mellett azért, mert a település rendezett, az összetartó közösségnek köszönhetően jó a hangulat a faluban, és érdekes közösségi programokat is szerveznek.

Nyitókép: A civil szervezetek, mezőgazdasági termelők, intézmények és a helyi közösség bevonásával egyeztettek Gunaras jövőjéről (Gunaras helyi közössége)