2024. május 12., vasárnap
JEGYZET

Misztikum vagy véletlen egybeesés?

A klub, amelynek tagjai a legdrágább árat fizették a tagságért

A rockzene szerelmeseinek biztosan nem ismeretlen a hírhedt huszonhetesek klubja. A csoportot olyan ismert színészek, zenészek és egyéb hírességek alkotják, akik 27 évesen haltak meg. Bár a klubról még az 1970-es évek elején kezdtek el mondákat szőni, mikor 1969 és 1971 között négy híres zenész, Janis Joplin, Brian Jones, Jimi Hendrix és Jim Morrison egymást követően hagyták el az élők sorát, a huszonhetesek klubja kifejezés csak a kilencvenes években vált széles körben ismertté, amikor Kurt Cobain, a Nirvana énekes-gitárosa öngyilkos lett. A klub Amy Winehouse miatt maradt a köztudatban, aki 2011-ben hunyt el, szintén 27 évesen, ellenben a misztikum, amely a számot körbelengi, lassan százéves múltra tekint vissza. A klubnak ma 75 tagja van.

Eric Segalstad sokáig dolgozott a rock&roll huszonhét évesen elhunyt alakjait körüllengő mítoszok feldolgozásán. Könyve 2008-ben jelent meg The 27s: The Greatest Myth of Rock & Roll címmel. Segalstad szerint ez egy érdekes életkor, a legtöbb ember ilyenkor hagyja maga mögött a gondtalan fiatalságot, és kezd éretten, felnőtt fejjel gondolkodni. A fiatalon elhunyt zenészek egytől egyig a zeneipar áldozatai lettek: az állandó éjszakázás, a felfokozott életritmus, a mértéktelenül fogyasztott alkohol, kábítószer és a szabados élet kikezdte az egészségüket. Az „Élj gyorsan, halj meg fiatalon” karriertanácsot, amit Humphrey Bogart adott a Kopogj valamelyik ajtón! című filmben, nem igazán célszerű megfogadni, de a 27-es klub zenészei mégis mintha mottójuknak választották volna. Az alábbiakban a hét leghíresebb tagjára térek ki.

Az ördög bluesgitárosa, a klub „alapítója”: Robert Johnson

Az ikonikus klub legelső tagjának tekinthető Robert Johnson blueszenész 1938-ban hunyt el. A fekete férfi sokat szenvedett a rasszista támadásoktól, mégis hatalmas zenész vált belőle, rövid pályafutása során is – 42 dala maradt fenn – sikert sikerre halmozott. Olyan zenészeket és bandákat inspirált, mint Eric Clapton, a Led Zeppelin vagy a Rolling Stones. A valaha élt legfontosabb blueszenészként tartják számon a mai napig. Már gyermekként a zenében látta hivatását, kiskorától a gitár és a szájharmonika vonzotta. A legenda szerint a 49-es és a 61-es út találkozásához ment a mississippi Clarksdale-ben, ahol lepaktált az ördöggel: tehetséget és tudást kapott azért, hogy 27 évesen az életét adja cserébe. Lenyűgöző technikával és a blues mestereként tért vissza. Halála máig tisztázatlan, egyesek szerint egy féltékeny férj mérgezte meg, mások szerint előrehaladott szifilisz, majd tüdőgyulladás vitte a sírba 1938. augusztus 16-án. A halotti bizonyítványa alapján egy orvos sem vizsgálta meg a testét, egyszerűen balesetnek nyilvánították az esetet.

Brian Jones, a Rolling Stones egyik alapítója is tagja a 27-esek klubjának

A második zenész, aki szintén 27 évesen hunyt el, a legendás Rolling Stones egyik alapítója volt. Brian Jones gitáros 1969. július 2-án hunyt el, háza úszómedencéjében találtak rá a barátai. Ekkor már nem volt a zenekar tagja, személyes problémái, függősége, balhéi miatt Keith Richards és Mick Jagger kitették az együttesből. Jones holttestét alaposabban megvizsgálták az orvosok, máj- és szívproblémákat találtak nála, amelyek a túlzott alkohol- és drogfogyasztás következtében alakultak ki, és halálát balesetnek nyilvánították. A rajongók előálltak egy elmélettel, miszerint Jonest Frank Thorogood építési vállalkozó ölette meg, mert a zenész nem fizette meg a tartozását. A sussexi rendőrség az összegyűjtött bizonyítékokat újra megvizsgálva úgy döntött, a gyanú nem elég megalapozott az ügy megnyitásához. Ennek ellenére Jones lánya, Barbara Marion a mai napig úgy véli, gyilkosság történt, csak a rendőrség nem végzett elég alapos munkát.

Minden idők egyik legnagyobb gitárosa: Jimi Hendrix

1970. szeptember 18-án robbant a hír, hogy 27 évesen elhunyt Jimi Hendrix, minden idők egyik legjobb gitárosa, énekes és zeneszerző. A zene számára egyfajta kiútnak számított, hiszen nagyon félénk kisgyerek volt, akinél szükség mutatkozott valamilyen menedékre. Rajongók és kritikusok egyaránt elismerték kivételes tehetségét, sokak szerint Jimi Hendrix a valaha élt legjobb és legnagyobb hatású rockgitáros. 1967-ben tett szert világhírnévre, amikor zenekarával, a The Jimi Hendrix Experience-szel a montereyi popfesztiválon első amerikai koncertjét adta. 1969. augusztus 18-án az ő fellépésével zárult a woodstocki fesztivál. Egy londoni hotel alagsorában találtak testére, halálának körülményei máig tisztázatlanok. Annyi ismeretes, hogy az éjszakát német barátnőjével, Monika Dannemann-nal töltötte. Hendrix nagy mennyiségű altatót vett be és alkoholt is fogyasztott, valószínűleg a saját hányásába fulladt bele.

Janis Joplin, aki talán a másvilágon is Mercedes Benzzel jár

A 27-esek klubjának „elit tagjai” közé tartozik Janis Joplin amerikai énekesnő, dalszövegíró. A rock&roll, valamint a pszichedelikus soul királynőjeként is emlegetett Joplin holttestét 1970. október 4-én egy Los Angeles-i hotelben találta meg menedzsere. A hivatalos jelentés szerint halálát herointúladagolás okozta. A texasi énekesnő csúnyának tartotta magát, és úgy érezte, senki sem szereti igazán. Magányát italba és drogba fojtotta, miközben különleges hangjának köszönhetően hatalmas sztár lett belőle. „Huszonötezer emberrel szeretkezem a színpadon, aztán hazamegyek egyedül” – nyilatkozta, és egy alkalommal végleg meg is elégelte ezt.

Aki rejtélyes körülmények között lett a klub tagja: Jim Morrison

Az énekes, dalszövegíró és költő Jim Morrison a rock n’ roll egyik legbefolyásosabb frontembere lett, hála hangjának, elbűvölő előadásainak és szövegeinek. Ray Manzarekkel együtt Morrison megalapította a The Doorst, amely hat sikeres stúdióalbumot készített. Morrison írója és társszerzője volt a banda számos slágerének, köztük a Light My Fire, a People Are Strange, a Moonlight Mile, a Hello, I Love You és a Roadhouse Blues című számoknak. Az ikont 1971. július 3-án holtan találták párizsi lakásában. Morrison állítólag előre megjósolta, hogy rejtélyes körülmények között fog meghalni – és igaza lett. Halálának oka továbbra is rejtély.

Kurt Cobain, a Nirvana „spirituális középpontja”

Kurt Cobain amerikai zenész, a Nirvana énekese, szövegírója és gitárosa. Cobain és a Nirvana hozzájárult az alternatív rock kilencvenes évekbeli megújulásához. Szerepe nemcsak azért volt meghatározó, mert az együttes frontembere és első számú szövegírója volt, hanem mert ő volt a Nirvana „spirituális középpontja” is. Az együttes befutásával amerikai és nemzetközi híresség lett belőle, ez pedig nyugtalanította a zenészt, és egyre mélyebbre zuhant a kábítószerekbe és a depresszióba. Zűrzavaros házassága szintén súlyosbította mentális állapotát. 1994. április 5-én, 27 évesen öngyilkos lett, holttestére három nappal később találtak rá otthonában a villanyszerelők.

Zűrös élet és csodálatos tehetség: Amy Winehouse

Amy Winehouse angol énekesnő és dalszövegíró valami egészen egyedit mutatott a világnak a zenéjében. A jazzkedvelő családban nevelkedett énekesnő mindössze 19 éves volt, amikor Frank című debütáló albumával elnyerte a közönség imádatát. A soult, az R&B-t, a reggae-t és a jazzt keverő művészi alkotásaiban kibontakozó Winehouse-t rengetegen szerették, ám egy idő után a rajongók jogosan kezdték el félteni önmagától. Főleg azért, mert súlyos szenvedélybeteg volt és függőségekkel küzdött, olyannyira, hogy időnként alig tudott állva maradni a színpadon. Az elvonókúrákon többször is kudarcot vallott, habár 2011-ben sikeresen végigcsinált egyet. Alkoholmérgezésben halt meg 2011. július 23-án, 27 éves korában. Ez azért volt meglepő, mert állítólag akkor már hónapok óta egy kortyot sem ivott.

A 27-es klub körül kialakult misztikumot a tudomány emberei igyekeznek lerombolni. Többen is kivizsgálták a jelenséget az évek során, és megállapították, hogy nem hal meg több zenész 27 évesen, mint huszonöt vagy harminckét éves korában. Az azonban kiderült, hogy a zenészek, különösen a rocksztárok az átlagemberekhez képest hajlamosabbak fiatalon, még a negyvenes éveik előtt elhunyni. Az ok a túlzásba vitt alkoholfogyasztás és a drogfüggőség, ám ahogy az önpusztító típusú rock and roll életérzés háttérbe szorult, és a túladagolást is egyre ügyesebben kezeli az orvostudomány, így a zenészek is tovább élnek már, mint mondjuk, a hetvenes években.

Akár misztikum, akár logikus érvekkel alátámasztott tanulmány, egy biztos: ennek a klubnak a tagjai a legdrágább árat fizették a tagságért.