2024. május 20., hétfő
VÁLASZTÁSOK 2023

Kormányos László: Magyar érdekképviselet kell sportprojektumaink megvalósításához

A VAJDASÁGI MAGYAR SZÖVETSÉG TARTOMÁNYI KÉPVISELŐJELÖLTJEI

Ahogyan köztársasági szinten, tartományi szinten is december 17-ére írták ki az előrehozott parlamenti választásokat. Pásztor Istvánnak, a tartományi képviselőház elnökének elhalálozását követően a legidősebb képviselőt november 6-án megválasztotta a vajdasági parlament házelnöknek. Momo Čolakovićnak már a következő ülésen, november 16-án, lényegében csak egy fontos feladata volt: feloszlatni a tartományi parlamentet és ezzel kiírni a választásokat ugyanarra a dátumra, amikor a köztársasági rendkívüli parlamenti voksolás is zajlik majd. A tartományi parlamentben 120 képviselői helyért folyik a választási megmérettetés, és ahogyan állami szinten, itt is a részarányos elv, vagyis a jelöltlistás szavazás alapján szereznek mandátumot a képviselők. A kisebbségi pártok esetében természetes küszöböt és egyharmaddal növelt kedvezményes szorzót alkalmaznak, a többségi pártok és koalíciók esetében három százalékos a parlamenti küszöb.

KORMÁNYOS LÁSZLÓ

Tiszaszentmiklóson született 1964-ben. Az általános iskolát szülőfalujában végezte el, középiskolai tanulmányait Szabadkán folytatta a Műszaki Szakközépiskolában, elektrotechnikus szakon. 2006-ban az újvidéki Testnevelési Egyetemen, sportmenedzser és asztalitenisz-edző diplomát szerzett, szakmai koordinátora és asztalitenisz-edzője lett a csókai asztaliteniszklubnak. A későbbiekben tanulmányait a belgrádi Közgazdasági Egyetemen folytatta, ahol egyetemi oklevelet, majd 2017-ben mesterfokozatú diplomát szerzett. 2009 óta a Vajdasági Magyar Szövetség csókai helyi szervezetének elnöke. 2008 és 2016 között a Csóka Művelődési és Oktatási Központ igazgatója. 2011 és 2015 között a Vajdasági Magyar Szövetség Tanácsának alelnöke. 2015 és 2019 között a VMSZ Tanácsának és Elnökségének tagja, 2016 óta tartományi parlamenti képviselő. 2019 májusától az újonnan megválasztott Vajdasági Magyar Szövetség Tanácsának és Elnökségének a tagja. 2023 májusától ismételten az újonnan megválasztott VMSZ-Tanács tagja. 2021 januárjától a Tartományi Sport- és Ifjúsági Titkárság segédtitkára. Kormányos László 2007 óta tagja a Vajdasági Magyar Szövetségnek.

 Az elmúlt években a tartományi kormány sport- és ifjúsági titkárságának tisztségviselője volt, milyen kihívást jelentett ez a megbízatás?

− A sportszektort vezettem segédtitkárként az említett titkárságon, de korábban is foglalkoztam a tartományi adminisztrációban ezzel a témával 2016 és 2020 között, amikor is a tartományi képviselőház sport- és ifjúságügyi bizottságának a tagja voltam. Segédtitkári kinevezésem előtt, ezt is tudni kell, a szóban forgó titkárságban huzamosabb ideig nem volt a magyar közösségnek képviselete, nem dolgozott ott a VMSZ-nek tisztségviselője. Szakpolitikusként élem meg magam, eképpen kerültem a titkársághoz is, több mint három évtizede vagyok a csókai asztaliteniszklub edzője és szakmai koordinátora. Nagy volt tehát a kezdetben az űr, ezt valahogyan „be kellett laknom”, meg kellett a munkatársakkal is találni a közös nevezőt, tudomásul vették, hogy van valaki, aki képviseli a magyar vonatkozású kérdéseket is, felveszi a kapcsolatot a Tisza menti, majd Vajdaság-szerte működő sportklubokkal.

 Milyen kérdésekkel foglalkozott, mi határozta meg ezt a néhány évet, s milyenek az eredmények?

− Amikor odakerültem, mintegy 200 millió dinár jutott a tartományi költségvetésből a sportszektornak, s mintegy 30 az ifjúságpolitikának éves szinten. Azt lehet elmondani, hogy ez egy meglehetősen szűk keret, korlátozottak voltak a lehetőségek. Szerencsére eljutottunk addig, hogy az évről évre folyamatosan növekvő költségvetési keretnek köszönhetően ma már elmondható, több mint háromszorosára nőttek a rendelkezésre álló eszközök a titkárság tevékenységének, programjainak a finanszírozásához. Ezek között vannak a vajdasági sport fejlődéséhez hozzájáruló programok, a Vajdaság számára jelentős sportversenyek és rendezvények szervezései, az iskolai és egyetemi sport fejlesztési támogatásai, a tartomány területén megvalósuló olyan programok, amelyek hozzájárulnak a női sport megerősítéséhez, a fiatal tehetséges edzők ösztöndíjazása, fiatal tehetséges sportolók ösztöndíjprogramja, a sportinfrastruktúra fejlesztése, ifjúsági irodák működését támogató pályázati lehetőségek, tehetséges fiatalok programjainak a támogatásai és egyéb programok, pályázatok is. Pásztor István néhai elnök úr háttértámogatásával elértem azt is, hogy a Vajdasági Birkózóakadémia külső infrastruktúrája számára, eszközbeszerzésekre, több tízmillió dinárt szavatoljon a tartomány a költségvetési tartalékeszközök felhasználásával. Természetesen, számos más magyar érdekeltségű program is megvalósult tartományi támogatással.

 Hogyan alakult a magyar érdekeltségű programok támogatása a titkárságon belül?

− Az első év termése lényegében a kapcsolatok és a bizalom kiépítése volt, a magyar érdekeltségű sikeres pályázatok összértéke mintegy 10 millió dinárt tett ki. A rendelkezésre álló 200 millió dináros költségvetés kiosztásakor az értékelőbizottságokban való szerepvállalás, az e tisztségből eredő előnyök kamatoztatása a beérkező pályázatok figyelemmel kísérése szempontjából hihetetlenül fontosnak bizonyult. A második évben már több mint 30 pályázatot sikerült eredményessé tenni 25 millió dinár értékben, míg a harmadik évben 60 feletti lett a sikeres pályázatok száma több mint 50 millió dinár értékben a magyar érdekeltségű programok esetében, sportlétesítmények felszerelésére vagy felújítására is jutott pénz.

 A közeljövőt illetően mire lenne érdemes hangsúlyt fektetni?

− A titkárságon belül rendkívül fontos lenne megtartani egy sportügyekkel foglalkozó tisztséget, megerősíteni a három éven keresztül kiharcolt befolyást a magyar érdekeltségű pályázatok pozitív elbírálása szempontjából. A következő négyéves ciklusban várhatóan tovább növekednek majd a sportügyre, ifjúságpolitikára fordított összegek. A fejlesztések folytatása, nyomon követése, új programok indítása nagyon lényeges lenne. Az iskolai, egyetemi és szabadidős sport fejlesztése terén, a sportlétesítmények feltérképezése után, a kialakított adatbázis figyelembe vételével készülő új stratégiák kidolgozása terén, a fiatal tehetségek támogatása terén is akad bőven tennivaló.

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele