2024. szeptember 15., vasárnap

Hőseink emléke előtt tisztelegtek Bajsán

Az eseményről készült fotógalériát ITT tekintheti meg. 

Kutatások szerint az első világháborúban 400-nál is több bajsai harcolt. Sajnos sokan soha nem tértek haza. Az elesettek pontos száma ismeretlen, de néhányuk neve szerepel azon az emléktáblán, amelyet 2020-ban avattak fel a tájház udvarán, ahol szombaton koszorúzással egybekötött megemlékezést tartottak. Kovács Károly, a Vajdasági Magyar Szövetség – Elnökünkért, közösségünkért, a jövőért! köztársasági választási lista jelöltje is jelen volt. Elmondta, hogy fontosnak tartja azt, hogy ebben az időszakban, ami egyrészt a kampányról, másrészt a megemlékezésről szól, találkozzanak a jelöltek a polgárokkal, megemlékezzünk az első, illetve második világháborús hősökről, illetve a magyar áldozatokról. 

– Ennek most a helyszíne Bajsa, ahol az első világháborúban elhunyt áldozatok előtt hajtunk főt. Mi, a Vajdasági Magyar Szövetség tagjai mindenképpen fontosnak tartjuk, hogy hasonló emlékhelyek, kegyhelyek létesüljenek Vajdaságban. Azáltal méltóképpen tudunk emlékezni hőseinkre, akik áldozatukat értünk hozták, nemzetünkért áldozták életünket az első, illetve a második világháborúban. Fontos, hogy tudjunk közösen főt hajtani, és így azt gondolom, soha nem fognak kihunyni az emlékezés mécsesei – fogalmazott. 

Szuhankó Ruzsena, az Etno Hagyományápoló Kézműves Kör elnöke alkalmi beszédében rámutatott, hogy Bajsát is érintették a háború borzalmai. 

– Szinte mindenkinek van olyan őse, felmenője, családtagja, aki részt vett az első világháborúban, sajnos sok olyan is, aki elesett a harcokban. Hogy hogyan, illetve hány bajsai volt érintett az első világháborúban, máig kutatják. 2019-ben az Etno Hagyományápoló Kézművesek Köre és a Hevesi Csillagvirág Népművészeti Egyesület közös szervezésében felavathatták a Magyar Tájszoba és Alkotóház udvarán a falu első világháborúban elesett hőseinek emlékét őrző kopjafát. Az elhunyt hősök neveit Dávid Áron jászszentandrási régész kutatta fel. 2020-ban a topolyai önkormányzat és a bajsai helyi közösség támogatásának köszönhetően a kopjafa mellett helyet kapott az I. világháborúban elesett bajsaiak tiszteletére készült emléktábla is. 2022-ben pedig megjelent a Mire a falevelek lehullanak... Bajsa a nagy háborúban című kötet, mely a település első világháborús katonai eseményeit, valamint Bajsa történetét dolgozza fel a kezdetektől a trianoni békeszerződésig. A kötetben 116 név szerint azonosított bajsai, első világháborús hősi halott emlékét tárták fel. A számok feltehetően ennél is nagyobbak. Elmondhatjuk azonban, hogy az elmúlt években többféle módon hozzájárultunk múltunk megismeréséhez, ezáltal identitásunk megőrzéséhez. Fontosnak tartjuk ezt nemcsak őseink, de a jelen és a jövő nemzedék miatt is. Megemlékezésünk is ezt a célt szolgálja – fogalmazott az eseményen.

Nyitókép: A megemlékezők (Tóth Péter felvétele)