2024. május 9., csütörtök

Ismét benépesült a tornyosi Magda-lak

A régi mesterségekkel ismerkednek a környékbeli gyerekek

Az elmúlt évekhez hasonlóan a Magda-lakban ezúttal is megszervezték a régi mesterségek táborát. Az udvarba belépve gyerekzsivaj fogadott bennünket. Mindenfelé sátrak és asztalok, ahol javában folyt a kézművesmunka. A gyerekek a szövéssel, a nyomdászattal ismerkedtek, valamint bőrözni, batikolni és korongozni is tanultak. Szabó Magda szervező elmesélte, hogy a tábor hétfőn reggel kezdődött és péntekig tart. Hozzátette, hogy ebben az évben több mint 40 környékbeli gyerek jelentkezett, kisebbek és nagyobbak egyaránt.

– Az előző években a Rozetta Kézműves Társaság tagjai voltak az oktatók, de idén bővült egy kicsit a csapat. Budapestről érkezett egy mesemondó, Szegedről pedig egy asszony, aki a szalagszövést tanítja egész héten. A szövőműhely nagyon népszerű, mindenféle lábra, illetve nyakba is akasztható karcsatot szőnek. Amikor azokkal elkészülnek, akkor kipróbálják a nagy szövőkeretet is, és szőnyeget csinálnak. Eddig minden évben az elkészült munkákból utolsó nap egy kis kiállítást alakítottunk, de idén ez máshogy lesz. Mindenki még aznap hazaviszi a munkáját, és akkor meg tudja mutatni otthon, mit is készített a táborban. Reggel 9-től délután 2-ig vannak itt a gyerekek, mivel a türelmük véges. Ez idő alatt aktív munkát végeznek 11 óráig, majd következik a mesemondás 12 óráig, utána pedig uzsonnáznak, és végül még kézműveskednek egy kicsit. A program mindig nagyon változatos, kedden gölöncsérkedtek, korongoztak, batikoltak, sőt még fecskefészkeket is készítettünk gipszből és fűrészporból. A fészkeket még be kell borítanunk sárral, hogy a fecske is ráismerjen, de lassan elkészülnek. A nagyobb gyerekek, akik már részt vettek mesemondó versenyen, ők is mondanak mesét, ezzel is bátorítva a kisebbeket. Szeretem ezt a tábort, a régi mesterségeket be kell mutatni a gyerekeknek, eléjük kell tenni a munkát, és rávezetni őket, hogyan nyúljanak hozzá. Nem baj, ha piszkosak, vizesek lesznek, ennek ez a rendje-módja – mondta Szabó Magda.

Novák Imre a nyomdászat alapjait mutatja meg a tábor lakóinak, és különböző színű noteszeket készítenek, amelyekre rányomtatják a gyerekek nevét.

– Három évvel ezelőtt voltam legutóbb itt a Magda-laki táborban, akkor főleg a gyékényezést mutattam meg. Idén minden gyereknek elkészítjük a saját noteszét, ki kell válogatniuk a betűket, és sorba kell rakniuk. A betűk fordítva vannak, és ez egy jó feladat számukra, hogy így össze tudják-e rakni a helyes sorrendet. Gondolkodásra készteti őket, mindenki nagyon igyekszik. Amikor a noteszekkel elkészülünk, ismét a gyékényszövéssel foglalkozunk egy kicsit – mondta Novák Imre.

Tóth Bagi Zoja már másodszor vesz részt a táborban, és elmondta, hogy kedden fecskefészkeket készítettek és ruhát festettek.

– Ma a noteszeinket csináljuk, amelyiken a saját nevünk lesz rajta. Nekünk kell a lapjait is összerakni – mondta.

Smith Márk először vesz részt a régi mesterségek táborában, és elmondta, hogy sok érdekes dolgot készítenek, mesét is mondanak, és még uzsonnát is kapnak mindennap.

Nyitókép: Gergely Árpád felvétele