2025. július 25., péntek

Hogy a vásárló ne szenvedjen kárt

Több a panaszos a zentai fogyasztóvédők új irodájában

Két héttel ezelőtt a Zentai Fogyasztóvédelmi Központ új irodát kapott, mégpedig a város központjában lévő Népkert utcában. Korábban a Centar–Tópart helyi közösségben fogadták a panaszosokat. Király Istvánnal, a szervezet elnökével az elmúlt hetek tapasztalatairól beszélgettünk.

Milyen hozadéka van a központba költözésnek?
– Azóta sokkal többen keresnek meg bennünket ügyes-bajos dolgaikkal, és ennek nagyon örülünk, mert az volt a célunk, hogy minél többen megismerkedjenek a vásárlók jogaival. Itt van a legtöbb üzlet, itt a legtöbb a panasz is. Miután az illetőt vásárlása közben valamilyen jogsérelem éri, azonnal betérhet hozzánk tanácsért, útmutatásért. És mivel a fogyasztóvédelem nem egyirányú utca, ha szükség van rá, mi is gyorsabban kikérhetjük az üzletvezetők, kereskedők véleményét a panasszal kapcsolatban. Érdekes mód olyan jellegű megkeresések is vannak, amelyek nem kárpótlási igénnyel járnak, hanem csupán észrevételeiket osztják meg velünk. A központba költözésünknek köszönhetően a Közgazdasági és Kereskedelmi Középiskolával is elindult egy együttműködés. Alkalmanként az iskola egy-egy osztálya átjön ide hozzánk, és a fogyasztóvédelem témaköréhez kapcsolódó kérdéseket fogjuk megvitatni.

Milyen észrevételekkel keresik meg a szervezetüket a fogyasztók?


– Ilyen volt például az az eset, amely az egyik nagyobb önkiszolgálóhoz kapcsolódik. Panaszosunk arra hívta föl a figyelmünket, hogy a mosószer akciós áraként 699,90 dinár volt feltüntetve, a fizetés után készhez kapott számlán viszont 200 dinárral több szerepelt, vagyis 899 dinárt fizettettek vele. Az illetőt nem a pár száz dináros kárpótlás hozta be hozzánk, hanem az, hogy felhívja a vásárlók figyelmét arra, hogy a számlát érdemes azonnal, még a helyszínen megnézni, és azonnal reklamálni. Ebben az esetben az történt, hogy az egységárat kitették az árucikkre, a kasszát pedig nem programozták át, tehát meghagyták a régi árat. Az üzlet egyébként intézkedett is ez ügyben, kijavították a hibát. Ilyesmire érdemes odafigyelni, mert így nagyon könnyen becsaphatnak bennünket, pláne, ha egyszerre több árucikket is veszünk, és néhány száz dinár túlfizetést észre sem veszünk.

Jogi tanácsadást is vállalnak. Van ilyen jellegű igény is?


– Persze. Nagyon friss példa egy adai megkeresés. Az illető vett egy motoros láncfűrészt, melyen némi használat után besültek a dugattyúk. Visszavitte az üzletbe, reklamált, az eladó a szervizbe küldte, onnan pedig az a válasz érkezett, hogy a vásárló nem megfelelő olajt használt, azért ment tönkre a fűrész, a javíttatás költsége tehát a vásárlót terheli. Az illető jogi tanácsunkat kérte arra vonatkozóan, hogy ő ezek után mit tehet, milyen jogai vannak. Sajnos azt kellett mondanunk, hogy a hivatalos szerviz, mellyel szerződése van az eladónak, az elárusítóláncnak, a gyártónak vagy a behozatali cégnek, az mérvadó. Magasabb szintű felülbírálást indíthattunk volna a panaszos kérelmére, de az olyan sok pénzbe kerül, hogy attól inkább elállt. Mi non profit szervezetként ilyet nem vállalhatunk magunkra, a panaszos pedig ennyire nem akart belebonyolódni, inkább kifizette a pár ezer dináros javíttatást.

Hogyan járnak el a panaszosok bejelentései nyomán?

– Ha valaki eljön hozzánk, megismerkedünk a panaszával, megnézzük, mire van joga neki, milyen kötelezettségei vannak az eladónak, és ha látjuk, hogy reális a követelése, akkor útbaigazítjuk, aminek nyomán ő elindul. Ha nincs közös megértés az eladó és a vásárló között, mi próbálunk meg közvetíteni. Végső esetben, amikor biztosak vagyunk benne, hogy sérülnek a vásárló jogai, mégsem történik semmi, értesítjük a piaci felügyelőséget. Azok kijönnek a helyszínre, a törvénytelenséget kivizsgálják, és büntetik. Ha már itt vannak, akkor más dolgokba is belenéznek, és annak nagyon nem örülnek a kereskedők. Ilyen esetre is számos példa volt már. Két évvel ezelőtt szén és tűzifa kiszállításakor az egyik fatelep a megrendeltnél mindig kevesebb fát rakott le a vásárlónál, a szénben pedig nagyon sok por, agyag meg kő volt, szóval sem a mennyiséget, sem a minőséget nem tudta garantálni. Nem az ő hibája volt, mert neki is úgy szállították a szenet a bányából, de attól a vásárló még károsult. Ezt jelentettük a körzeti piaci felügyelőnek, ő kijött a helyszínre, és intézkedett.

Magyar ember Magyar Szót érdemel