2025. szeptember 30., kedd

Újjáéledt a Létünk

A folyóirat szerzői és szerkesztői osztották meg tapasztalataikat és terveiket Csókán

A Létünk folyóirat 2024–2025. évi lapszámait mutatták be hétfő délután Csókán, a Városi Könyvtárban.

Az eseményen jelen volt mgr. Hajnal Jenő főszerkesztő, Beszédes István műszaki szerkesztő, Bicskei Zoltán és dr. Raffay Endre szerzők. A beszélgetést Antalovics Péter, a Forum Könyvkiadó Intézet igazgatója moderálta. Az eseményt Kónya Sándor verséneklő alkalmi műsora tette emelkedettebbé.

Mgr. Hajnal Jenő úgy véli, sikerült megvalósítaniuk mindazt, amit tavaly ősszel a megválasztásakor célként tűztek ki maguk elé. Elmesélte, hogy januárban megjelent egy összevont négyes szám, a napokban pedig nyomdába kerülhet a második szám, a harmadik szám pedig tördelésre vár, karácsonyra vagy a következő év elejére pedig a negyedik szám megjelenését tervezik. 
 

A Létünk folyóirat igyekszik utat mutatni a vajdasági magyarság számára a kutatások segítségével (Fotó: Kállai Göblös Nikoletta)

A Létünk folyóirat igyekszik utat mutatni a vajdasági magyarság számára a kutatások segítségével (Fotó: Kállai Göblös Nikoletta)

– Úgy gondolom, hogy amit elterveztünk, hogy újraélesztjük a lapot, azt sikerült megvalósítanunk. Abban a szerencsés helyzetben voltam, hogy a gondviselés és a jó munkatársak segítségével ez a lap írja önmagát. Sosem hittem, hogy erre van lehetőség. Az írások érkeznek, és a fiatalok is bekapcsolódtak ebbe a munkába, az Európa Kollégium és a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar ifjú, tehetséges kutatóinak munkái is megjelennek a lapban. Tematikus számokat is tervezünk, így pl. a Szarvas Gábor Nyelvművelő Napok írásait is közöljük majd. Mindezek azt mutatják, hogy a Létünk újjáéledt, és ilyenkor csak egy kívánságunk lehet: az, hogy minél többen olvassák és mondják el a véleményüket, valamint, hogy egy olyan Létünk-műhely alakuljon ki, amelyben szerző, olvasó, kutató, tudományos vagy éppen ismeretterjesztő munkák iránt érdeklődők együtt élvezik azt az örömet, amely a Vajdaságról szóló írásokban megtalálható – nyilatkozta Hajnal Jenő.

– Ma a Létünk, ahogyan a neve is mutatja, a XXI. századi vajdasági magyarságnak a létét mutatja be. Azt, amelyből szeretnénk, hogy egy olyan sors alakuljon ki, amely az itt élőknek a tudomány és a kutatás segítségével, valamint a hagyományok felelevenítésével egy utat tud mutatni, lehetőséget adni és célt kitűzni azért, hogy ne érezzék elveszettnek magukat ebben a világban, és ne éljék újra azt az időszakot, amelyet ez a közösség már oly sokszor átélt, ahol nem tudták, merre van az út, a cél. A Létünkben kell, hogy legyen egy iránymutatás, és ezt kell, hogy szolgálja.

A résztvevők a beszélgetés során ízelítőt hallhattak mindabból a munkából, amelynek segítségével újraindult a Létünk, valamint a két szerző betekintést engedett a folyóiratban megjelent munkájába. Az eseményt követően az érdeklődőket a helyi Szentháromság-templomban várták dr. Raffay Endre művészettörténész Marczibányi Lőrinc síremléke című előadására. 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A beszélgetés során az érdeklődők betekintést kaphattak az újraindult Létünk folyóirat munkájába és írásaiba (Fotó: Kállai Göblös Nikoletta)