2025. július 26., szombat

A Népkert utcában legtöbb a büntetés

A parkolás megfizettetésével tehermentesítették Zenta központját – A parkolószolgálat havi jövedelme csaknem ötszázezer dinár

Zentán június 3-a óta kell fizetünk a város központjában a parkolásért. Az eltelt több mint három hónap tapasztalatairól Bodó József, a zentai Kommunális Közvállalat igazgatója és Katona Róbert, a parkolószolgálat szervezője nyilatkozott lapunknak.
Bodó József elmondta, hogy a parkolás megfizettetése beváltotta a hozzá fűzött reményeket, sikerült tehermentesíteni a város központját, és arról is beszámolt, hogy a parkolószolgálat munkája körülbelül egy év alatt lesz költségfedett:

– Jelenleg 80% feletti a parkolók kihasználtsága, vagyis mindig lehet találni szabad parkolót, a bővítés tehát nem sürget bennünket. Egyébként lesz bővítés, mégpedig a Fő utca páros oldalán az Elixír gyógyszertártól a zeneiskoláig, de nem az idén, ugyanis előbb egyenesbe kell jönnünk. Két és fél millió dinárt fektettünk be a szolgáltatás elindításába, és most úgy látjuk, hogy körülbelül egy év alatt térül meg a befektetés. Júniusban 472 000, júliusban 530 000, augusztusban pedig 524 000 dinár volt a jövedelmünk. A havi költségeink, vagyis a parkolóőrök fizetése és a parkolószelvények nyomtatása 250–300 ezer dinár. Legtöbben sms-ben fizetnek, júniusban 259 000, júliusban 299 000, augusztusban 293 000 dinárt hozott az sms által történő megfizettetés. Parkolószelvények eladásából júniusban 83 000, júliusban 70 000, augusztusban 76 000 dinár folyt be. Havi és éves bérletből adunk el a legkevesebbet.

Az igazgató elmondta, hogy a parkolóőrök csak a parkolásra kijelölt helyeken illetékesek, vagyis ha valaki, mondjuk, a két parkolóhely közötti fa elé furakodik be, akkor a parkolóőr lefényképezi a gépkocsit, értesíti a kommunális felügyelőt, és a továbbiakban ő jár el. A ferdén csíkozott felületeken tehát a kommunális felügyelőség az illetékes. Ha az autó a forgalmat is akadályozza, akkor a rendőrség az illetékes.
A parkolóőrök egyébként már komoly szóbeli fenyegetéseket is kaptak – hangsúlyozta az igazgató. – A Posta utcában az egyik kávézó szabálytalanul kihelyezett teraszán vendégeskedők közül például sokan nem szeretnek parkolójegyet fizetni, és ha az őr figyelmezteti őket, meg is fenyegetik. Mi feljelentést is tettünk ilyen esetben, mégpedig hivatalos közeg elleni visszaélés vádjával – mondta.

Katona Róbert arról számolt be, hogy legtöbb személyt a Népkert utcában büntetnek meg, ott ugyanis nincsenek felfestve a parkolóhelyek:
– Hiába van az utca mindkét végére kihelyezve a fizetőparkolót jelző tábla, az ott parkolók gyakran arra hivatkozva nem váltanak jegyet, hogy nincsenek a parkolók megszámozva. Ott azért nincsenek számok, mert a lukacsos téglára nem lehetett felfesteni, ennek ellenére fizetni kell. Egyébként nagyon toleránsak vagyunk, a helytelenül elküldött sms-eket is elfogadjuk. Gyakran előfordul, hogy nulla helyett O betűt írnak az üzenetbe, vagy nem jól helyettesítik be a szerb karaktereket, tehát tévesen közlik a rendszámot. Ilyen esetekben mindig elfogadjuk a befizetést, ha bejön az ügyfél az ügyfélszolgálatra reklamálni. Azt is megbocsátjuk, ha pl. az illető egy vagy két órára váltott parkolójegyet, és azt az időt 5–10 perccel túllépi, azt viszont büntetjük, ha egyáltalán nem váltott jegyet. Átlagosan egyébként havonta 200 büntetés van, mi ezt utólagosan kiadott parkolójegynek nevezzük, és egy ilyen 500 dinárba kerül.

A parkolószolgálat szervezőjétől azt is megtudtuk, hogy a kiváltott parkolójeggyel az adott zónán belül változtathatunk helyet. Ha tehát, mondjuk, a kék zónában egy órára váltottunk jegyet, de a dolgunkat fél óra alatt elintéztük, a zónán belül nyugodtan átparkolhatunk másik helyre. Újabb befizetés csak akkor szükséges, ha túllépjük a kifizetett egy órát, vagy zónát változtatunk.

Magyar ember Magyar Szót érdemel