2024. április 30., kedd

Mozgalmas év volt a tavalyi

A hétvégén tartották meg a Zentai Önkéntes Tűzoltótestület évi közgyűlését

Sok minden történt tavaly a Zenta község területén tevékenykedő önkéntes tűzoltók háza táján.

Fotó: Horváth Zsolt

Fotó: Horváth Zsolt

Molnár Gábor Gyula, a testület parancsnoka lapunknak elsősorban az Ausztriában megrendezett tűzoltó-olimpián való sikeres szereplésüket emelte ki, valamint azt az általuk szervezett képzést, amelyen tartományunk területéről két tucat önkéntes tűzoltó-egyesület több mint hatvan tagja vett részt. A képzésen a magasból és mélyből történő mentés, illetve a viharkárok fölszámolása mellett elméleti és gyakorlati képzést tartottak arról, hogy tűz esetén miképpen kell áramtalanítani a napkollektorokat, vagy hogyan kell fellépni az elektromos meghajtású autókban keletkezett tűz esetén.

Beszélgetőtársunk szerint főleg a programok anyagi hátterének a megteremtése körül akadtak gondok, de ez megoldódott, mivel a Bethlen Gábor Alaptól is kaptak pénzt, s a Magyar Tűzoltószövetség is támogatta a projektumukat.

A parancsnok elmondta, hogy mind nehezebb újabb fiatalokat bevonni a munkába, a tagságuk többsége idős ember, de van egy maroknyi harmincéves is, akik az operatív egység tagjaként a hivatásos bajtársaikkal karöltve szükség esetén a tűzoltásban is részt vesznek. Legfőképp középiskolásokra lenne szükség, mert már harmadik éve nem tudnak elindítani középiskolás-csoportot.

Molnár Gábor Gyula megjegyezte, hogy miután a belügyminisztérium szinte egy falusi tűzoltóegység szintjére szűkítette a hivatásosok számát, a zentai önkormányzat pénzt különített el arra, hogy az egyetlenegy főállású tűzoltó mellett éjszakánként egy képzett önkéntes is ügyeletben legyen, ami riasztások alkalmával nagymértékben lerövidíti a tűzoltók indulási idejét.

A község területén szezonjellegű tűzesetekről beszélhetünk. Telente a kéménytüzek a gyakoriak, most a száraz gyomnövények égetése során keletkező tüzek idénye érkezett el.

A múlt évi összegzésből kiderül, hogy a hivatásos tűzoltóság 72 intervenciót hajtott végre, ezek közül 58 alkalommal az önkéntes tűzoltók is kivették a részüket az oltásból. Volt olyan eset, amikor nem is riasztották őket, hanem a tűzoltókocsi szirénájának hangjára akcióba léptek.

Az önkéntes tűzoltók védőfelszerelését az utóbbi években adományok útján szerezték be, így az operatív egység el van látva jó minőségű védőruhákkal, csizmákkal stb. Ezzel szemben a hivatásos egység gépparkjában továbbra is azok a járművek vannak, amelyeket még az önkormányzathoz tartozó tűzoltó-egyesület is használt.

– A járművek jó része a múlt század nyolcvanas éveiből származik, a legidősebb rohamkocsi pedig 1968-beli, vagyis nagyon régen megért volna a nyugdíjaztatásra. A gépek nem olyan rosszak, a mai kor követelményeinek mégsem felelnek meg – mesélte beszélgetőtársunk, aki példaként megemlítette, hogy nincsenek ellátva magas nyomású pumpával.

– Az elmúlt években azzal küszködtünk, hogy ezek a járművek mozgóképesek legyenek – mutatott rá az önkéntesek vezetője, s példaként elmondta, hogy a tavalyi szabadkai szállodatűz alkalmával a zentai egységtől is segítséget kértek, ők el is indultak, de félúton szétrobbant a mintegy harmincéves tűzoltóautó gumija. Megtörtént az is, hogy egy tornyosi tűzhöz riasztották őket, de Bogarasnál besült a rohamkocsi fékje, úgy kellett hazavontatni a kocsit.

Molnár Gábor Gyula elmondta, hogy nagy vonalakban az idei évre is léteznek terveik, de ezek megvalósítása elsősorban az anyagiaktól függ. Saját forrásaik ugyanis nincsenek, az önkormányzattól kapott támogatás legnagyobb részét pedig napi tevékenységük végzésére fordítják.