2024. május 14., kedd

Kerekasztalnál a családon belüli erőszakról

A járvány ideje alatt nem nőtt az ilyen jellegű bűncselekmények száma

A Gazdasági és Igazságügyi Jogi Egyetem tematikus beszélgetést szervezett a családon belüli erőszak megfékezésének lehetőségeiről.

A tribünt a Jogi Kar Instagram- és Facebook-profilján élő adásban közvetítették, a kerekasztal-beszélgetésen szó esett a családon belüli erőszakos esetek feljelentési folyamatáról, a Biztonságos ház munkájáról és működési modelljeiről, az áldozatok biztonságos elhelyezéséről, valamint a családon belüli erőszak következményeiről.

Elhangzott, hogy tavaly összesen 589 családon belüli elkövetett erőszakos bűncselekményt jegyeztek Újvidéken, azzal, hogy az áldozatok közül egyesek már előzőleg is jelentkeztek ilyen problémával. A résztvevők hangsúlyozták, hogy a testi erőszakon kívül létezik még a lelki és a gazdasági erőszak is, csakhogy ezeket az eseteket nagyon ritkán jelentik fel, nehezebben azonosíthatók és büntethetők. Az áldozatokat azonban ennek ellenére arra biztatják, hogy mindenfajta, családon belüli erőszakot azonnal jelentsenek, mert csak így lehet előrelépés ezen a téren!

Tavaly 589 családon belüli erőszakos bűncselekményt regisztráltak Újvidéken

Tavaly 589 családon belüli erőszakos bűncselekményt regisztráltak Újvidéken

A szakértők elmondták, hogy a koronavírus-járvány időszakának ideje alatt nem nőtt a családon belüli erőszakos esetek száma, annak ellenére, hogy ilyesmiről a média többször is hírt adott. A résztvevők kifejtették, hogy a pandémia idején a hosszan tartó bezártság miatt várható, hogy növekszik majd az erőszakos cselekmények száma. Az Újvidéken működő Biztonságos házat 2006-ban nyitották meg, amelyet az újvidéki önkormányzat azóta is folyamatosan támogat. Tavaly 110 személyt fogadtak ebben az intézményben, 60 nőt és 50 gyermeket. A Dnevnik napilap honlapján közöltek szerint miután az áldozat jelenti a családon belüli erőszakos esetet a rendőrségen, egy óra múlva már készek fogadni őt/őket a Biztonságos házban. A kezdetektől fogva az a gyakorlat, hogy a rendőrség kiszáll a terepre, előállítja az elkövetőt, az áldozatot kihallgatják és nyilatkozatot kérnek tőle az esetről. Ezt követően, ha azt kívánja, elszállítják a Biztonságos házba.

Rendkívül fontos, hogy az áldozat megbízzon a rendőrökben, biztonságban érezze magát, ezért a nyilatkozat felvételének idején az erőszakoskodó nem tartózkodhat az áldozat közelében. Az áldozatok 63 százaléka 26 és 74 év közötti, 13 százalékuk pedig gyermek vagy 74 évnél idősebb személy. A bántalmazottak 72 százaléka nő. A gyermekek ellen elkövetett erőszak esetében a bántalmazók 70 százaléka a szülők valamelyike.