Miloš Vučević, Újvidék polgármestere a híreket cáfolva hangsúlyozta, a választásokig biztosan nem alapítanak új közvállalatot. A Dnevnik napilap beszámol arról is, hogy a múlt század kilencvenes éveinek elején már létezett egy hasonló közvállalat Újvidéken, de a mostani hatalom a hátramaradt mandátuma alatt már nem alapít újat.

Fotó: Ótos András
A Péterváradi várat az állam 1951-ben demilitarizálta, és legnagyobb részét átadta az újvidéki önkormányzatnak. Egy évre rá a városi önigazgatás 30 fős hivatalt létesített a várban – a vár környékének karbantartásával foglalkoztak, állatkertet alapítottak, gombatenyésztésbe kezdtek, valamint kisiparos műhelyeket működtettek. Később, 1962 után, a hivatal a Városi Kertészet Közvállalat keretében működött tovább egészen 1981-ig, amikor újra a városi önkormányzathoz került, hiszen városi tulajdonná nyilvánították a Péterváradi várat.
Ez azt jelentette, hogy a várban dolgozó művészek, az itt működő étterem, múzeum saját maguk törődtek a szükségleteikkel, maguk szervezték meg a tevékenységüket, programjaikat stb. A vár karbantartásával Pétervárad helyi közösség foglalkozott, amely egy 15 tagú bizottságból állt.
Az 1996-ban elfogadott felújítási terv keretében jóváhagyták 20 művész indítványát, hogy a várban biztosítsanak számukra helyiségeket tárlatok, kiállítások megszervezésére. Az volt a bizottság kikötése, hogy a galériának szánt termek átadása előtt a művészek szerezzék be a helyiségek átalakításához szükséges dokumentációt. A művészek azonban idő előtt beköltözködtek, egyikük sem szerezte be a szükséges dokumentációt, mindenki a saját elképzelése szerint alakította át a vár termeit. Pétervárad helyi közösség 1985-ben magyarázat nélkül feloszlatta a bizottságot, 1991-ben pedig az újvidéki önkormányzat megalapította a Péterváradi Vár Közvállalatot.
Erre a közvállalatra bízták a vár karbantartását, és ezzel egyidejűleg elfogadták a Péterváradi vár területrendezési tervét is, amely szabályozta a vár területén lévő földterületek, helyiségek, építkezési telkek használatát. A közvállalatot azonban másfél év után felszámolták, s a Péterváradi vár karbantartásának a kérdésével a továbbiakban különféle városi intézmények és hivatalok foglalkoztak.
