2024. május 19., vasárnap

Tetőcsere a Péterváradi várban

Maja Gojković: Közös erővel a toronyórát is felújítják

Milan Đurić polgármester és Maja Gojković, a köztársasági kormány alelnöke, művelődési miniszter, munkatársaik kíséretében szerdán megtekintették a műemlékként nyilvántartott Péterváradi várat és azokat a létesítményeket, amelyekben károk keletkeztek a múlt heti vihar során.

A polgármester a helyszínen elmondta, hogy a Péterváradi vár meglátogatásával személyesen szerettek volna meggyőződni a tényállásról és a július 19-ei vihar során keletkezett károkról. Đurić elmondta, hogy megtekintették a kaszárnyákat, majd hozzátette, hogy a legnagyobb kár a tetőszerkezetben keletkezett.

– A köz- és magánvállalatok illetékes dolgozói most is a terepen vannak munkagépeikkel, és folyamatosan dolgoznak a károk elhárításán. Jelenleg a tetőszerkezet javítása van folyamatban, hogy amennyiben ismét bekövetkezne egy vihar, amely, remélem, erejében nem közelíti meg az előzőeket, meg tudjuk őrizni az erődítményünket. Mindannyian látjuk a keletkezett károkat, a vihar mintegy ezer fát csavart ki, kétezernél is több magán- és közlétesítmény szenvedett kárt, emellett az iskoláinkban és az óvodáinkban is kárt tett. Egyáltalán nem könnyű a helyzet, pénteken egy emberéletet is elvesztettünk. Elsődleges feladatunk szavatolni az emberek biztonságát. Átjárhatóvá tettük az utakat, ezzel párhuzamosan pedig azon dolgozunk, hogy biztosítsuk a polgárok számára a folyamatos áramellátást. Hétfőn találkoztam a Szerbiai Áramelosztó vállalat igazgatójával, ennek eredményeként az ország minden területéről szakembereket irányítottak városunkba, hogy segítsenek a rendszer stabilizálásában. Folytatni fogjuk a küzdelmet – zárta gondolatait Milan Đurić, majd hozzátette, hogy a híres péterváradi toronyórára is felújítás vár.

Maja Gojković hangsúlyozta, hogy a keletkezett károk felmérését követően mérlegelni fogják a segítségnyújtás lehetőségeit azok mielőbbi elhárítása érdekében, és hogy mielőbb zavartalanná váljon az élet a városban. Elmondta, hogy a polgármesterrel a vihart követően azonnal kapcsolatba lépett, megbeszélték, hogy a tegnapi napot a kulturális műemlékekben és művelődési intézményekben keletkezett károk megtekintésére szánják. Megvárják, hogy a városi hatóságok közzétegyék a kárfelmérést, ennek alapján megállapíthatják majd, hogy a köztársasági kormány milyen mértékben tudna hozzájárulni a károk elhárításához. A tárcavezető köszönetet mondott a városi közvállalatok munkásainak, akik a vihar éjszakája óta a terepen vannak, eltávolítják a kidőlt fákat és javítják az épületekben keletkezett károkat. Emellett a magánvállalatoknak is köszönetet mondott, amiért segítségükkel szolidaritásukról és társadalmi felelősségükről tettek tanúbizonyságot. Hozzátette, hogy a polgárok nagy aggodalommal várják a nevezetes toronyóra állapotának felmérését.

– A péterváradi toronyóra még áll, és még sokáig velünk lesz, reméljük évszázadokon keresztül. A megelőzés érdekében azonban a városi önkormányzat, a Műemlékvédelmi Intézet és mindazok, akik gondot viselnek a kulturális műemlékekről, eltávolították az óra egyes részeit annak érdekében, hogy azok ne sérüljenek meg az esetleges, bekövetkező viharok során. Az óra mindenképpen különleges odafigyelést igényel a jövőben, és a felújítása sem zárható ki – mondta Maja Gojković.

– A városi önkormányzat, a tartományi és a köztársasági kormány is együttesen segítünk az újvidékieknek és Újvidéknek abban, hogy az élet mielőbb visszatérhessen a megszokott kerékvágásba – emelte ki Maja Gojković.

KÁRFELMÉRÉS

Az önkormányzat illetékeseinek keddi közleménye szerint a szerdai, illetve pénteki vihar következtében a városban,mintegy 2000 köz- és magánlétesítményben keletkezett kár, köztük 16 általános iskolában és négy középiskolában. Megrongálódott a Tudományos és Technológiai Park épülete, két sport- és négy üzlethelyiség, a Signal egészségház és a klisai Bárka Művelődési Állomás, valamint több épület a Péterváradi várban is. A kidőlt fák, leszakadt ágak, szerteszórt cserépdarabok 113 helyen torlaszolták el az utakat, járdákat, továbbá 87 elektromos és távközlési vezeték, valamint 96 jármű rongálódott meg a viharban.

A károk okozta pénzbeli kifizetésekről, adományokról vagy a javítási költségek visszatérítéséről még nincs pontos információ.

Milan Đurić, Újvidék polgármestere elmondta, hogy a város költségvetésének módosítási terve már elkészült. A tartomány által a városnak átutalt 250 millió dinárt a közintézményeken, az iskolákon, kulturális intézményeken keletkezett károk helyreállítására fordítják.