A Vajdasági Múzeumban (Duna utca 37.) nemrégiben megnyílt két magyarországi alkotó nemzetközi kiállítása.

Fotó: Dávid Csilla
Domján József (1907–1992) Kossuth-díjas festő, grafikus és gobelintervező színes fametszettárlata, és Kunos József György vajdasági származású, nemzetközileg elismert amatőr fotós Balkáni művészetek című fotókiállítása a hónap végéig, pontosabban még csak ezen a héten lesz megtekinthető. A múzeum hétfőnként zárva van,
dr. Kunos József kortársművészeti munkái modern, digitális technikával készültek, nemzetközileg elismert, amatőr fotósként, grafikusként tartják számon. 2013 óta alkot, 2015-től kezdve munkáit digitális formátumban teszi közzé. Vajdasági gyökerei vannak, nagyanyai részről szerb vonalon, felesége vajdasági sváb családban született. Alkotásainak fókuszpontjában a Nyugat- és Dél-Balkán művészetesztétikája áll, szerb, bosnyák, macedón, horvát, montenegrói és olasz néphagyományokból merít ihletet.
A megnyitóünnepségen jelen volt dr. Drago Njegovan, a múzeum igazgatója, arról beszélt, hogy magyarországi kollégáikkal kiváló az együttműködésük, és hogy minden évben, több alkalommal is megszerveznek határon átívelő tárlatokat. – Ma két művész munkáit láthatjuk itt egy időben, két különböző oldalról közelítenek, mégis, a művészeti meglátásuk, hozzáállásuk azonos – hallottuk, majd említést tett arról, hogy Újvidék ezzel a rendezvénnyel is bizonyít – arról tesz tanúbizonyságot, hogy valóban Európa Kulturális Fővárosa.
A kiállításkettős megvalósításához nagy mértékben hozzájárult a Magyar Nemzeti Kereskedőház is, regionális képviselője, újvidéki irodavezetője, Csáki Mihály is felszólalt a megnyitón: – Nagy megelégedéssel tölt el bennünket az, hogy a kereskedelmi szféra mellett a kultúrában is aktívak lehetünk. Mivel újvidéki székhelyünk van, gyakran művelődési szervezetek is felkeresnek bennünket, hozzájárultunk már tánc- és néptáncesemények, színelőadások, gasztro- és egyéb rendezvények megtartásához is – hallottuk.
Magyar Kálmán, az Amerikai Magyar Múzeum igazgatója jól ismerte a világszerte népszerű Domján Józsefet, barátok voltak, hagyatékát most ő képviseli: Az ’50-es évek végén az akkori magyar kormány nem kedvelte az akkor már Amerikában élő Domján Józsefet, nem volt népszerű művész Magyarországon. Két generációt megfosztottak alkotásaitól, ezen szeretnénk most változtatni, behozni azt, amiről sokan lemaradtak – mondta a kiállításmegnyitón az Amerikában fél évszázadot eltöltő vendég.
A két szerző tehát teljesen különböző megközelítéssel alkot-alkotott, műveikben azonban felismerhető gondolatmenet végső mozzanatainak stádiumának megegyezése. A végeredmény nagyon hasonló érzéseket kelt a szemlélőben, felvételeink a megnyitóünnepségen készültek.
