Szerbiában a 2015 és 2024 közötti időszakban a természetes szaporulat alapján 437.205 fővel csökkent a lakosság száma – jelentette ki Jelena Žarić Kovačević, családügyi és demográfiai miniszter a Család a te igényeid szerint elnevezésű konferencián, amelyet a minisztérium és az ENSZ Népesedési Alapja (UNFPA) szervezett Belgrádban, a Népesség Világnapja alkalmából.
– Szerbia demográfiai helyzete nem tér el jelentősen más országokétól, de a tények világosak, egyre kevesebben vagyunk – jelentette ki a tárcavezető.
Hangsúlyozta, a kormány pénzügyi támogatásokkal próbálja ösztönözni a gyermekvállalást, az első gyermek után 500.000 dinár, a harmadik és negyedik gyermek után több mint két- és hárommillió dinár jár, míg a második és harmadik gyermek után egyszeri támogatásként 135.000 dinár igényelhető.
Hozzátette, további fontos intézkedés, hogy az édesanyák lakásvásárlásához vagy házépítéshez 20.000 eurónyi támogatásban részesülhetnek.
– A közelmúltban módosított rendelet lehetővé teszi a támogatás kombinálását a fiataloknak szánt kedvezményes lakáshitelekkel, valamint szorgalmazzuk az önkormányzatokban a család- és demográfiai tanácsok megalakítását, hogy közvetlen kapcsolat alakuljon ki a helyi közösségek és a minisztérium között – magyarázta Jelena Žarić Kovačević.
A konferencián felszólalt Matilda Mordt, az Egyesült Nemzetek Szervezetének állandó szerbiai koordinátora is, aki kiemelte:
– A demográfiai trendek nem csupán számokról szólnak, hanem arról, hogy az emberek megfelelő információval és támogatással szabadon és méltósággal hozhassanak döntéseket életükről. Az ENSZ Szerbiában együttműködik az intézményekkel, hogy a politika és rendszerek igazodjanak az emberek valós szükségleteihez – mondta Mordt.
A konferencia többi résztvevője hangsúlyozta, nélkülözhetetlen a nemek közti egyenlőséget előmozdító politika, a rugalmas munkafeltételek biztosítása, valamint a férfiak nagyobb szerepvállalása a gyermeknevelésben és a háztartási, fizetetlen munkában.

Nyitókép: A tárcavezető hangsúlyozta, az állam támogatással ösztönzi a gyermekvállalást (Fotó: pixabay.com)