A hétvége igen mozgalmas volt a zentagunarasiak számára, ugyanis szombaton három rendezvényt tartottak egyszerre a tájház udvarán.

Kukoricamorzsoló verseny (Lakatos János felvétele)
A XI. Hagyományos Kukoricatörést a Mag Hagyományápoló Egyesület szervezte, az I. Néptánctalálkozót a Gracza János Színjátszó és Irodalmi Egyesület, a kézművesvásárt pedig Csipkerózsa kézművescsoport. A járványügyi helyzet miatt a rendezvényeken csak korlátozott létszámú résztvevő volt, többek között tiszteletét tette Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke, Szatmári Adrián, Topolya község polgármestere és a községi tanács tagjai.
A Mag Hagyományápoló Egyesület ez alkalommal a szokásostól eltérő helyszínen szervezte meg a kukoricanapot – mondta el Pásztor Zoltán, az egyesület képviselője.
– A kukoricanap alkalmával idáig kimentünk a parcellára kukoricát törni, az idén viszont ezt nem szerveztük meg a járványhelyzet miatt. Vendégeket sem hívtunk, és a helyszín a tájház udvara lett. Különböző ügyességi játékokat szerveztünk az összegyűlteknek, pl. kosárba dobást kukoricacsövekkel, csutkából góréépítést, kukoricamorzsolást stb. Összesen 6-7 kis létszámú csapat vett részt a játékokon – ismertette Pásztor.
Első alkalommal szerveztek néptánctalálkozót – mondta el a médiának Nagy Bozsik Angéla, a Gracza János Színjátszó és Irodalmi Egyesület elnöke.

Színpadon a fiatal táncosok (Lakatos János felvétele)
– A helyzetre való tekintettel ez egy hiánypótló rendezvény, mivel kevés rendezvényen vehettünk részt az idén. Sok rendezvényt szerettünk volna tartani, de mindez elmaradt a helyzet miatt. A faluban hagyománya van a népzenei fesztiválnak, már négy alkalommal megszerveztük, és a néptáncot is nagyon szorgalmazzuk. Még vannak olyan fiatalok a faluban, akik szeretnek ezzel foglalkozni, és ezért gondoltuk, hogy szervezünk egy ilyen találkozót. Itt nemcsak a közönséget szórakoztatjuk, hanem tapasztalatot szereznek a fiatalok, és egymást között is megosztják a tudásukat – hangsúlyozta az elnök, majd arról is szólt, hogy az első találkozón négy csoport vett részt: a helyi Pim-pim-páré tánccsoport, amelyben általános iskolások vannak, és a Gézengúz tánccsoport, amelyben középiskolások és egyetemisták táncolnak. Emellett jelen volt a topolyai Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ Csiripiszli táncegyüttese és a csantavéri Mendicus Művelődési Központ tánccsoportja.
A Csipkerózsa kézműves csoport kézműves vásárt szervezett. Baranyi Valéria, a csoport elnöke elmondta, hogy mindig szívesen látják a kézműveseket, mert szép portékákkal érkeznek.
– Nagyon szép kis termékekkel érkeztek, amelyek a hagyományainkat ötvözik a modern világgal. Szeretjük látni és megvenni is ezeket a dolgokat. A csoportunkról tudni kell, hogy 23 éve működik, én 13 éve vezetem. Sokféle technikával foglalkozunk, hímezünk, horgolunk, van, aki gyékényt fon, a legújabb tevékenység pedig a szappanfőzés. Ebben is ötvöződnek a régi eljárások az újakkal – mondta el az elnök, majd arról is szólt, hogy nagyon fontos számukra, hogy részt vegyenek a helyi rendezvényeken. Így gazdagítják a rendezvények kínálatát, és közben megmutatják, hogy miket készítenek – fogalmazott Baranyi Valéria.
