A Palicsi Állatkert zoopedagógiai programja több, mint negyvenéves múltra tekint vissza, és ezen keresztül a tanév során több ezer szabadkai kisdiák ismerkedhet meg rendhagyó keretek között az állat- és növényvilággal. A programmal kapcsolatban annak koordinátora, Jelena Toljagić, az intézmény biológusa nyilatkozott lapunknak.
– Az oktatóprogramunk 1981-ben indult útjára, amikor felépült az első tanterem az állatkerten belül, amit ma is használunk. Természetesen a program az idők során folyamatosan változott, ahogy a technológiai is fejlődött. Ezekre az oktatóprogramokra 1–4. osztályos diákokat fogadunk Szabadka Város területéről, akik havonta egyszer látogathatnak el hozzánk. A hazai és a régióbeli állatkertektől az különböztet meg bennünket, hogy szerződést kötöttünk egy utasszállító vállalattal, aminek köszönhetően a gyerekekért autóbusszal megyünk el az iskolájukhoz, és ugyanoda visszük vissza őket.
A gyerekek körülbelül három órát töltenek az állatkertben, és különböző témákat járunk körbe velük a zoológia, botanika, a környezetvédelem területéről. Attól függően, hogy milyen témát dolgozunk fel, a diákoknak különféle segédanyagokat mutatunk be, például megláthatják, és megtapinthatják, milyen a zebra, zsiráf, vagy farkas bőre, megtekinthetik különféle állatok koponyáját, például különböző madarakét, farkasét, bölényét, takinét. Emellett van egy tojásgyűjteményünk is – mondta Jelena Toljagić, aki azt is hozzátette, hogy amennyiben lehetséges, élő állatokat is bemutatnak a gyerekeknek, például a madagaszkári bütykös csótányt, tarantulát, kígyót, vagy éppen teknősbékát. Emellett a gyerekek részt vehetnek különböző állatfajok etetésében, például almát dobhatnak a medvének, vagy répával etethetik meg a púpos tevét, és külön öröm számukra a fóka etetése.
Az előadás és az állatokkal való interakció mellett a gyerekek évente több alkalommal műhelymunkán vehetnek részt.
– A foglalkozásainkat valamilyen jeles nap köré szervezzük. Például az év végi ünnepekhez, vagy különböző világnapokhoz, például március 3-án a vadvilág világnapjához, vagy a medvék napja alkalmából több napot ezen fajnak szenteltünk. Naponta legfeljebb négy csoportot tudunk fogadni, ami körülbelül kétszáz gyereket jelent. A programunkat a tanév tíz hónapja alatt szervezzük meg, és tavaly 18 ezer látogatója volt. Az állatkert három zárt tanteremmel rendelkezik, amik különböző kapacitásúak és a kinézetük is eltérő. Van olyan, amelyik klasszikus tanterem, padokkal, székekkel, asztalokkal, táblával, emellett van egy nagy konferenciatermünk számítógéppel, projektorral, kis moziteremmel. Egy szabadtéri tanteremmel is rendelkezünk a fóka medencéje közelében – fogalmazott Jelena Toljagić, aki azt is elmondta, hogy az idén egy újabb nyitott tanteremmel gazdagodik az intézményük. Mindez egy nemzetközi IPA-projekt részeként valósul meg, amit az eszéki állatkerttel együttműködve valósítanak meg. Az új tanterem a lámák kifutója közelében foglal majd helyet, és kutató karakterrel rendelkezik majd, éppen ezért távcsövekkel, mikroszkópokkal szerelik fel.

Nyitókép: A diákok a medve etetése révén is kapcsolatba kerülhetnek az állatvilággal / Ótos András felvétele