Még lehet jelentkezni az Ady Endre Művelődési Központ Értékmentő népművészeti táborába, amely május 12-e és 17-e között lesz a művelődési házban, a Csoóri Sándor Alap támogatásával. Tímár Gabriella, a házigazda szervezet elnök asszonya elmondta, hogy a foglalkozások során több tájegység mintakincsével foglalkoznak majd, illetve elkezdik hímezni a katolikus templomba szánt textíliákat.
– Bán Andrea néprajzkutató vezetésével a nagykunsági fekete- és színes szűcshímzés ornamentikáját, illetve a vajdasági települések régi fehérhímzés-mintakincseit dolgozzuk fel a 21. század kívánalmainak megfelelően szakrális tárgyakra, ruházatra, lakástextíliákra. Hétfőtől szombatig tart a táborunk, délelőtt és délután tartjuk a foglalkozásokat. A helyi és a környékbeli kézimunka-kedvelők mellett vendégeket várunk Bácsfeketehegyről, Kishegyesről, Kisújszállásról, Törökszentmiklósról, Kunmadarasról és Kunhegyesről. A református templom belterét díszítő hímzéseket már elkészítettük, ezúttal a katolikus templomra összpontosítunk. Ennek a munkának a kezdetét is megejtjük a táborban, a régi fehérhímzés-mintákat vesszük alapul, tervezzük meg és rajzoljuk át. Ez egy több darabból álló készlet lesz, amit a templom belterének több elemére szánunk, a főoltártól kezdve az apróbb elemekig – ismertette Tímár Gabriella.
A közös munkát Törökszentmiklóson a népművészeti táborban folytatják június 30-a és július 5-e között. A kollekciót elsőként Békéscsabán, egy textilesek számára szervezett szakmai konferencián, a Kárpát-medencei Népi Textilfesztiválon tervezik bemutatni mint szakrális díszítőelemet, majd várhatóan jövőre helyezik el végleges helyén a templomban.
Az Értékmentő népművészeti tábor pénteki napján szakmai kirándulás is lesz Nyugat-Bácskába, ahol az elképzelések szerint Bácskertest, Doroszlót és Zombort tekintik meg. További információ még a héten kapható, valamint ugyanaddig lehet jelentkezni Torok Mártánál, a Tarka Virág kézimunkacsoport vezetőjénél a 063/748-66-58-as telefonszámon.

Nyitókép: Az Ady Endre MK kézimunkázói munka közben