2024. április 29., hétfő

A lovassportot népszerűsítik

Lovas szakköri foglalkozás a Mezőgazdasági Iskola diákjainak

A figyelem középpontjába került a topolyai Alexandra Lovasegyesület, amikor a napokban első alkalommal voltak házigazdái egy határon átívelő lovastábornak. A többnapos rendezvényen a Mezőgazdasági Iskola és Diákotthon, a mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. és a váci Táncsics Mihály Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium közel harminc diákja vett részt az oktatóikkal.
Kriska Zoltán vállalkozótól, az Alexandra Lovasegyesület elnökétől megtudtuk, hogy a szervezetet 2017-ben alapították, és négy zobnaticai félvérrel működnek. Igyekeznek jelen lenni a lóversenyeken, tavaly a Vajdasági Vágtán is volt alkalmuk népszerűsíteni a lovassportot.
– A lovak szeretete az egész családomra jellemző, igyekszik mindenki kivenni a részét a gondozásukból a birtokunkban levő tanyán a napi elfoglaltságaink mellett. A lovastábor megszervezése és lebonyolítása elsősorban a feleségemnek, Kisimre Andreának köszönhető. Ezt megelőzte, hogy tavaly kezdtük el a Mezőgazdasági Iskolával, illetve dr. Horváth Zsolt igazgatóval az együttműködést. Fogadjuk a diákokat a lovardánkban egy lovas szakkör keretében, amelyet Brezovszki Zsolt szaktanár vezet, egyesületünk részéről pedig Kovács Zsolt lovasként van jelen. Ebbe az irányba azért is indultunk el, mert szerintem Topolyán, sőt a környéken is megkopott a lovászat népszerűsége, és szeretnénk a régi becsületét visszaállítani. Ez valahol érthető is, hiszen az évtizedek alatt megváltozott az itt élő emberek életformája, sokan már eltávolodtak őseik mezőgazdasággal foglalkozó életvitelétől – kezdte a beszélgetést Kriska Zoltán, és hozzátette, hogy a feltételeiknek köszönhetően egyelőre tíz középiskolást tudnak hetente kétszer fogadni, amikor a ló gondozásával és előkészítésével, a lovaglás alapjaival ismerkedhetnek.
– Ősszel felfigyeltünk a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-n keresztül Magyarország Kormánya által megjelentetett Kárpát-medencei Lovas Program elnevezésű pályázatra, amelyre a Magyarország határain kívül működő, lovakkal kapcsolatos tevékenységet folytató szervezetek jelentkezhettek. Ennek köszönhetően sikerült egy díjugrató gyakorlópályát kiépítenünk, amely a mi igényeinknek teljesen megfelel. Illetve a pályázat lehetővé tette, hogy a tábort lebonyolítsuk. Mivel a Mezőgazdasági Iskola diákjai már jártak Vácon, ezért egyértelmű volt, hogy viszont várjuk őket vendégségbe. Felkerestük emellett még a mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaságot, ahol szintén nagy örömmel fogadták a közeledésünket. Sőt, a tábor második napjára profi lovasokat és lovakat is küldtek – tudtuk meg. A beszélgetés alkalmával szó esett arról is, hogy a lovakat nem volt egyszerű folyamat áthozni a határon, de remélhetőleg idővel ez változni fog.
– A tábort konferenciával zártuk, ezzel is emelve a rendezvény színvonalát. Erre meghívtuk Dallos Gyulát, a Kincsem Nemzeti Lovas Program megújításáért és végrehajtásáért felelős miniszteri biztost, aki nagy örömünkre elfogadta a felkérést. Ő komoly szaktekintély, négyszer is kijutott az olimpiára, és nagy hangsúlyt fektet az utánpótlás kinevelésére, a lovassport népszerűsítésére. A táborzáró rendezvényünkön a vajdasági magyar közélet több aktív résztvevője mellett Papp István Tibor, Mezőhegyes polgármestere, a Magyar Lótenyésztők Országos Szövetségének elnöke is jelen volt, aki a nóniusz és a gidrán fajtákról tartott előadást – tette hozzá Kriska Zoltán. Az Alexandra Lovasegyesület lovardájába szakköri foglalkozásra járó középiskolásokat májusban Vácra, majd Mezőhegyesre várják vendégségbe. Megtudtuk azt is, hogy a lovarda nem titkolt szándéka a hobbilovaglást népszerűsítő programjába minél több tanintézményt bevonni, hogy megalapozzák vidékünkön a lovassport szeretetét.

Nyitókép: Az egyesület táborában vajdasági és magyarországi gyerekek vettek részt / Kecskés Endre felvétele