Kevés termelő volt jelen a megbeszélésen (Nagy Klára)
Évek óta károk sújtják a mezőgazdaságot, néhol az árvíz, máshol az aszály, amit időnként még más is fokoz, mint például vidékünkön a vadkár. Ez pedig állandó viszályt jelent a vadászok és termelők között, amit enyhíteni kellene oly módon, hogy mindkét fél jól járjon.
Ez utóbbi mondattal foglalhatók össze nagyjából a bácskossuthfalvi mezőgazdasági termelők egyesülete szervezte minapi összejövetelen elhangzottak, amit megelőzően Beredics Lajos az egyesület vezetője ismertette a tényállást.
–A megbeszélés célja volna megoldást találni a napraforgóvetésben okozott vadkár enyhítésére, amire azonban ezúttal sem kerülhet sor, hisz a vadászok képviselői nem jöttek el, csakúgy, mint a Mezőgazdaság-fejlesztési Intézet szakemberei. Legnagyobb károkat okoznak mostanság a vadak, főleg a nyulak, melyek ellen, bár próbálkozunk, de nem tudunk védekezni, nem úgy, mint a többi kártevő ellen. A nyulak kártétele már harmadik éve gondot okoz, olyannyira, hogy sok helyütt az egész parcellán, néhol többször is újra kellett vetni a napraforgót. A falu határában idén számításaink szerint 250-260 hektárt foglal el a kultúra, ami átlagban kéttonnás termést szokott adni, ami a jelenlegi árakkal számolva 17,5 millió dinárt jelent. Ha azonban figyelembe vesszük a károkat, amit eddig 36 termelő jelentett összesen 72 hektáron, az máris 30 százalékos terméskiesést okoz, vagyis majd ötmillió dinár veszteséget. Évente tehát csak a mi területünkön mintegy 150 000 euró a kár, aminek mindenképpen elejét kellene venni, azért is, mert a napraforgó vidékünkön jól terem, ami biztosítja az olajgyáraknak a nyersanyagot. Valaha a hektáronkénti háromtonnás átlagot is elértük, idén pedig nem tudni, meglesz-e a kéttonnás, nem beszélve arról, hogy az újravetés hektáronként 250-260 euróba kerül, tehát elviszi a hasznot. Persze, ez sok mindentől függ, az időjárástól is, amire azonban nem tudunk kihatni, de a károk valahogy elkerülhetők lehetnének. Szerintünk a nyulak nagyon elszaporodtak, jóval nagyobb a számuk az optimálisnál, ezért szeretnénk egyezségre jutni a vadászokkal, hogy végérvényesen megoldjuk a gondot, és ne ismétlődjön meg minden évben.
Az összejövetelen jelen volt Aleksandra Pevec, községi környezetvédelmi felügyelő, aki tájékoztatta a termelőket a törvényes eljárásról, amit azzal kell kezdeni, hogy a kárt a keletkezésétől számítva 24 órán belül jelenteni kell, majd az illetékesek kimennek a helyszínre és jegyzőkönyvbe veszik a látottakat. Ezzel azonban az a gond a termelők szerint, hogy naponta ellenőrizni kellene a parcellákat, illetve naponta jelenteni a kárt, mert a nyulak huzamosabb ideig is eszik a napraforgót ugyanazon a területen. Másik gond pedig, hogy a nyulak optimális számának megállapításával, pontosabban a vadászatot érintő kérdésekkel megbízott felügyelő munkahelye Nagykikindán van, tehát hatalmas terület tartozik a hatáskörébe. Hasonló a helyzet a mezőgazdasági felügyelővel is, aki pedig Szabadkán dolgozik. Legjobb volna tehát, mint a megbeszélésen is leszögezték, megegyezni a vadászokkal, kizárva a bonyolult hivatalos eljárást, ezért megbíztak három termelőt, aki megkezdi a tárgyalásokat.
