2024. április 30., kedd

Sáfrányok, baglyok, vigyázó szemek

Előadások, Öko-Camp, madármegfigyelés – Az Arcus évértékelője

A topolyai Arcus Környezetvédő Egyesület több mint két évtizede aktívan kiveszi a részét környékünk természeti értékeinek megóvásában. A 2015-ös év is igen mozgalmasra sikeredett számára, és tevékenységi köreit folyamatosan bővítették. Az egyesület évi munkájáról Sihelnik József, az Arcus titkára számolt be lapunknak.

– Az évet mindig a Múzeumi Esték elnevezésű ismeretterjesztő előadássorozattal kezdjük február elején. Ennek keretében nyolc előadást hallhatott a közönség keddenként egészen március végéig. Tavasszal került sor a Sáfránytúra elnevezésű akciónkra, amely tavaly nagyszerűen sikerült, mivel az időjárás is rendkívül jó volt, sok sáfrány is virágzott abban az időszakban, és nagyon sok látogató akadt. Áprilisban megszerveztük a Föld órája elnevezésű programunkat, amely egy nemzetközi kezdeményezés, és három éve mi is aktívan részt veszünk benne. A hagyományos programnak, a gyertyagyújtásnak nem kedvezett az időjárás, de a fények lekapcsolása megint csak látványos volt, és az ezt követő kísérőprogramok az Izlog Ideja kávézóban is jól sikerültek. Május elején megtartottuk a Fülemülék éjszakáját, amelyen ugyan nem vettek részt túl sokan, de akik eljöttek, nagyon aktívak voltak, és sokat kérdeztek. A környéken csak mi szervezünk ehhez hasonlót, talán ennek is köszönhető, hogy tavaly még Szabadkáról is érkeztek érdeklődők. A nyáron került sor a huszonötödik nyári táborunkra, az úgynevezett Öko-Campra, sok új programmal. Persze mi is eljárunk más táborokba, a Ludasi-tavon egy héten keresztül mi vezettük a gyűrűzőtábort. Október elején megtartottuk az európai madármegfigyelő napokat. Sajnos kevés érdeklődő volt jelen, példányszámban sem voltunk túl jók, de a megfigyelt fajok száma igen magas lett. Októberben elindítottuk a vadállatmentő szolgálatunkat. Az év utolsó programjaként pedig egy teleszkópos bagolymegfigyelést szerveztünk a főutcán – részletezte Sihelnik.

HATVAN MESTERSÉGES ODÚ

Emellett, illetve ezzel párhuzamosan természetesen folytatták azokat a tevékenységeket, amelyek nem a nagyközönség számára folynak. Ez a kora tavaszi odútisztítással és javítással kezdődött. Az egyesület körülbelül hatvan mesterséges odút tart karban. Ezek többségét az énekesmadarak számára helyezték ki, és Topolyán kívül több található Bajsán, Zentagunarason. Ezt március közepéig kellett befejezniük, hisz ezt követően már egyes madárfajok elkezdik a költést. A helyi önkormányzat által meghirdetett Föld-napi pályázaton is részt vettek, és ennek köszönhetően négy nagyméretű lapos denevérodút helyeztek ki a város különböző pontjára. Sihelnik elmondása szerint az eddigi tapasztalataik vegyesek, a temetőben lévőt már birtokukba vették a denevérek, de például a Kiss Lajos kastély körüli üres. December elején a zsidó temetőben ültettek több tölgy-, illetve vadgesztenyefát, valamint kihelyeztek öt darab mesterséges odút, egy új madároázis létrehozása céljából.

GYÖNGYBAGOLYPROGRAM

Az egyesület egyik legnagyobb projektuma a gyöngybagolyprogram, amely egész évben folyamatos odafigyelést igényel. Folyamatosan készítenek új ládákat, majd azokat a költés ellenőrzésekor vagy ősszel helyezik ki. Az első a költések ellenőrzése. Mára gyakorlatilag olyan nagy területet ölel fel ez a tevékenységük, hogy egy hétig járják a vidéket, Bajsától egészen Kavillóig, Oromig. Tavaly több sikeres költés is volt, tizenöt fióka kelt ki, ráadásul Zentagunarason őszi költés is volt. Ez egy nagyszerű eredmény, amit az előző évi rágcsálógradációnak és az enyhe télnek köszönhetünk, hisz az előző években nem emelkedett tíz fölé a fiókák száma. Sihelnik szerint örvendetes, hogy az emberek is egyre jobban vigyáznak az állományra, és például egyre több T-fát helyeznek ki, amely a baglyok mellett a ragadozómadaraknak is kedvez.

Végezetül meg kell említenünk azt is, hogy a tagság részt vett a tó védetté nyilvánítása tervezetének elkészítésében is, a tudományos munkából Sihelniken kívül kivette a részét Csípe Tímea korábbi Arcus-tag és Csurgó Károly is. Ez a munka évekkel ezelőtt kezdődött, a jelenlegi helyzet egy hosszú folyamat eredménye, és valójában a mái napig nem tisztázódott le minden ezzel kapcsolatban.