Családsegítők közreműködésével igyekeznek a jövőben nagyobb hatékonysággal felzárkóztatni azokat a topolya községi gyermekes családokat, amelyek életkörülményeik, szociális hátterük miatt vagy valamilyen betegségből adódóan számos nehézséggel szembesülnek.

Az intenzív családsegítő programmal kapcsolatos megbeszélés résztvevői (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)
Az április 1-je után induló családsegítő rendszerrel kapcsolatban tartott tapasztalatcserével gazdagított megbeszélést a községi Szociális Védelmi Központ a köztársasági és a Tartományi Szociális Védelmi Intézet munkatársaival. Jasmina Zimonjić, Topolya és Kishegyes Község Szociális Központjának igazgatónője köszöntőjében elmondta, hogy a szolgáltatás konkrét célja mihamarabb kimozdítani az érintetteket egy-egy nehéz élethelyzetből.
– Elsősorban a megkülönböztetésnek kitett, mentálisan sérült vagy más fejlődési rendellenességgel küzdő gyermekekről és felnőttekről gondoskodó családokra összpontosítunk majd, illetve azokra az életközösségekre, ahol szenvedélybeteg vagy krónikus betegséggel küzdő egyén él, vagy gyakori a családon belül erőszak. Nagyon jól bevált a fejlődési gondokkal küzdő iskolás gyermekeket kísérők alkalmazása, 33-an vannak községben, de sokkal nagyobb lenne rá az igény – mondta el az igazgatónő.
Topolya község szociális tanácsosa, Farkas Ármin arról számolt be, hogy a családsegítők gyakorlatilag a szociális központ meghosszabbított kezeként működnek majd, elősegítve a helyi közösségek, az egészségügyi intézmények vagy akár az iskolák irányába történő kommunikációt.
– Egy fiatal és perspektivikus, szerb és magyar nyelvű csapat kezdi meg április 1-jén a munkát, és más községek jó tapasztalatai alapján abban reménykedünk, hogy példaként lesz említhető a topolyai modell az egész ország számára. A kezdeti lépések után idővel az a terv, hogy a programba bevonjuk valamennyi, a szociális központ nyilvántartásában szereplő családot. A programban részt vevő családok az esetvezetők ajánlása alapján kerülnek a figyelem középpontjába – fogalmazott Ármin.
A programban részt vesz Fontányi Andor pszichológus, aki elmondta, hogy az alapvető célja ennek a folyamatnak, hogy a sérült egyének vagy a nehéz körülmények között élő gyermekek életében minőségi változás álljon be.
– Ezzel az innovatív elképzeléssel közvetítőn keresztül, intézmények bevonásával történik a segítségnyújtás, vagy a sérült egyén visszaillesztése a családi közegbe, bizonyos okból távol töltött idő után. Az előzetes tervek alapján fél éven keresztül legalább 25 egészségügyi vagy más nehézséggel küzdő topolyai család esetében alkalmaznánk ezt a módszert – mondta Fontányi.
Az intenzív családsegítő program három éve zajlik az Országos Szociális Védelmi Intézmény koordinálásával. Topolyán a község indítványozására valósítják meg, a Topolyai és a Kishegyesi Szociális Védelmi Központ közreműködésével, illetve a NORE civil szervezet kivitelezésében. Topolya 1 millió 470 ezer dinárt szán első lépésben a program megvalósítására, az országosan több község bevonásával zajló családsegítő rendszer támogatására a múlt évihez hasonlóan az idén is 700 ezer dinárt irányozott elő a minisztérium.
A megbeszélésen jelen volt még Nenad Stojanović és Ljiljana Popović az országos Szociális Védelmi Intézet képviseletében, a Tartományi Szociális Védelmi Intézetből Snežana Djorić és Jelena Mandić, továbbá Milana Počuča, a bácskossuthfalvi Otthon defektológusa, Bogdan Uzelac szociális munkás, valamint Vanja Runjo defektológus.
