A cikkhez képgaléria tartozik.
Befektetésként tekint a magyar állam az olyan projektek megvalósulására, mint amilyen a Temerini Magyar Iparosok és Vállalkozók Egyesülete székházának felújítása – mondta Nagy János, a magyar Miniszterelnöki Irodát vezető államtitkár azon a látogatáson, amelyen meggyőződhetett arról, hogy javában zajlanak a felújítási munkálatok az egyesület székházán. A látogatásokon kiemelte:
– A magyar állam nem csak alkotmányos kötelezettségének tesz eleget, és nem adományként tekint a vajdasági magyarok támogatására, hanem befektetésként. Befektetésként a magyar jövőbe, hogy 10, 20 és 50 év múlva is legyen magyar Szerbiában. Ezeknek a kis közösségeknek kulcsfontosságú, hogy legyen olyan hely, ahol össze tudnak jönni és közös élményeket gyűjthetnek – hangsúlyozta a magyar államtitkár.

A látogatáson Szűcs Béla, az egyesület elnökségi tagja mutatta meg a székházban levő múzeum tárlatát (Fotó: Dávid Csilla felvétele)
Hozzátette: mindent megtesznek azért, hogy a helyben maradást szolgálják a beruházásokkal. Ennek kiemelkedő példáiként említette a magyar állam által támogatott házvásárlási programot, és a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) egykori elnöke, Pásztor István által kezdeményezett gazdaságfejlesztési programot is. Ezek fő célja, hogy munkahelyek jöjjenek létre a Vajdaságban, és az itteni magyar fiataloknak ne kelljen elköltözniük – hangsúlyozta Nagy János a temerini látogatáson, amelyen Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke fogadta. A projekt megvalósulását Juhász Bálint, a tartományi képviselőház elnöke, Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) elnöke, Bájity Borisz, a VMSZ alelnöke és köztársasági parlamenti képviselője, valamint Csallóközi Eszter, Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának főkonzulja is megtekintették.
A látogatásokon emékeztettek arra, hogy a temerini projekt megvalósulása is az április 10-ei találkozón kezdődött, amikor Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel egyeztetett Pásztor Bálint, a VMSZ elnöke. A találkozót követően már május derekán beérkezett a Magyar Nemzeti Tanács számlájára az a 95 ezer euró, amelyből a múlt héten elkezdték felújítani a temerini iparosok székházát. 90 nap sem múlt el tehát az ígérettől a megvalósulásig – hangzott el a sajtótájékoztatókon.

A kivitelező már az új tetőszerkezetet fejezi (Fotó: Dávid Csilla felvétele)
ÖSSZMAGYAR KINCS ŐRZŐI
Temerinben egy hete kezdődött meg a Temerini Magyar Iparosok és Vállalkozók Egyesülete székházának felújítása. Korábban már hírt adtunk arról, hogy az 1888 óta megszakítás nélkül működő civil csoportosulás felújítaná a tulajdonában levő épületet, és közösségi térré alakítaná a város központjában levő, majd 900 négyzetméteres telken fekvő épületegyüttest. A helyszínre érkezők meggyőződhettek arról, hogy a kivitelező mára már nem csak eltávolította a régi tetőszerkezetet, de az újat is felhelyezte az épületre. Tanúsítható, hogy a helyi magyarság megérdemelte ezt a támogatást – erősítette meg a beszédében Pásztor Bálint. Kiemelte: a magyar miniszterelnöknek azóta arról is beszámolt, hogy Temerinben milyen értékeket őriznek meg a befektetéssel.
– Az egyik az, hogy 1888-ban alakult a temerini iparosok egyesülete, a történelmi Magyarországon másodikként Temerinben. Ezt az azóta is őrzött zászló is tanúsítja, amely olyan ereklye, aminek a jelentősége túlmutat nemcsak Temerin, hanem Vajdaság határain is: összmagyar kincs. A másik dolog, ami megfogott ebben a történetben az, hogy bár körülbástyázták a székházat épülő lakásokkal, és az iparosok dönthettek volna egy jelentősen jövedelmező eladás mellett, mégsem tették. Inkább úgy jártak el, ahogy mi, vajdasági magyarok szoktunk: a közérdeket, a nemzetnek és a nemzetrésznek az érdekeit tartották elsődlegesnek – emelte ki a VMSZ elnöke. Hozzátette: ezzel a döntéssel otthont biztosítottak a temerini magyaroknak.
A KÖZÖSSÉGI TÉR MEGTARTÓ ERŐ
A felújításnak köszönhetően ugyanis minden olyan helyi magyar civil szervezet is helyet kapna, amelynek nincs tulajdonában saját épület: a jövőben temerini civil központként is lehet majd tekinteni erre az épületre – mutatott rá a célkitűzésre Pásztor Róbert, a temerini képviselő-testület elnöke. Kiemelte: a helyi magyar érdekképviseletnek köszönhetően az önkormányzat is rendszeresen támogatja a temerini magyar művelődési és civil egyesületeket.
– Az ipartestület működését idén 200 ezer dinárral támogatta a helyi önkormányzat, tavaly viszont 300 ezer dinárt különítettünk el a helyi büdzséből a számukra. Külön figyelmet fordítunk arra, hogy a lehető legmagasabb összegekkel támogassuk a temerini magyar civil szervezetek működését és rendezvényeit is, legyen szó a közelgő Illés-napi rendezvénysorozatról, a borversenyről, a tökfesztiválról, a Tini Fesztiválról, vagy a Vajdasági Magyar Amatőr Színjátszók Találkozójáról is, de minden helyi és regionális programot is, amelyet a helyi magyar szervezetek valósítanak meg – hangsúlyozta a VMSZ helyi szervezetének elnöke. Az ipartestület székházán zajló felújítások kapcsán hozzátette: amennyiben a csaknem 100 éves épület felújítása során további eszközökre is szükség lesz, akkor azokat akár tartományi vagy köztársasági forrásokból is igyekeznek biztosítani.

Nagy Jánost, Pásztor Bálintot és Csallóközi Esztert házigazdaként Pásztor Róbert, Miavecz Béla és Hoffmann Árpád, a Temerini Magyar Iparosok és Vállalkozók Egyesületének elnöke fogadták (Fotó: Dávid Csilla felvétele)
A tetőszerkezet és a homlokzat teljes felújítása mellett ugyanis a magyar kormány támogatásából a belső tér egy részét is újítják. A tervek szerint a felújítást szeptember végéig befejezik – válaszolta újságírói kérdésre Miavecz Béla, aki az egyesület elnökségi tagjaként a projekt kezdeményezője és vezetője is.
– Temerinnek élesztő ereje van. Igaz, hogy szórványban vagyunk, de mi nem érezzük magunkat szórványnak. Elegen vagyunk ahhoz, hogy ezt az épületet fenntartsuk a kultúránkkal együtt. Amikor ugyanis az ipar és a vállalkozások ötvöződnek a kultúrával, az valódi megtartó erőt nyújt – összegezte a magyar állam támogatásával megvalósuló felújítás célját a temerini projektvezető.

A látogatáson a Szirmai Károly Magyar Művelődési Egyesület énekesei is kedveskedtek egy dalcsokorral a vendégeknek (Fotó: Dávid Csilla felvétele)

Nyitókép: A helyi ipartestület vezetősége Nagy Jánossal és Pásztor Bálinttal az ereklyeként tisztelt lobogó előtt (Fotó: Dávid Csilla felvétele)