2025. július 3., csütörtök

Ahol együtt táncolják a kólót és a csárdást

Temerin 70 éve község – Az idén a díszpolgári címet Laskai Benjamin érdemelte ki, a Temerinért díjat pedig a helyi iparosok egyesülete kapta meg

A találkozások helye Temerin, ahol Szerbia leghosszabb utcája húzódik, ahol finom ételek és borok várják a vendégeket, ahol együtt táncolják a kólót és a csárdást, ahol a szerb és a magyar hagyomány, kultúra és örökség találkozik és összefonódik – köszöntötte a jubileumi ünnepélyre érkezőket Mladen Zec községi elnök. A község napja alkalmából tegnap megtartott díszülést Pásztor Róbert, a képviselő-testület elnöke nyitotta meg.

Beszédében a Vajdasági Magyar Szövetség képviselője is a békés együttélés jelentőségét emelte ki. Ezt követően átadták az elismeréseket. Az idén a díszpolgári címet Laskai Benjamin köztiszteletben álló, nyugalmazott pedagógusnak ítélték oda, a Temerinért díjat pedig – többek között – a Temerini Iparosok és Vállalkozók Magyar Egyesületének képviselője vette át. 
 

U ime Mađarskog udruženja zanatlija i preduzetnika Temerina, predsednik Arpad Hofman je primio priznanje „Za Temerin” (fotografija Zoltana Varge)

A Temerini Iparosok és Vállalkozók Magyar Egyesülete nevében Hoffmann Árpád elnök vette át a Temerinért díjat (Fotó: Varga Zoltán felvétele)

A Temerinre vonatkozó első írásos feljegyzés 1332-ből származik: ez egy pápai tized befizetésére vonatkozó lajstrom, amely tartalmazta a helyi plébános, Laurentius de Themeri nevét. A helytörténészek a mai napig ettől az évtől számítják a település létezését, bár az 1935-ben Újvidéken kiadott Történeti Társaság Közlönyében azt olvashatjuk, hogy 1267-ben már megemlítik a falut – hangzott el a díszülésen, amelyen az idei 70 éves jubileum jelentőségére is kitértek. 1955. július 1-jén nyilvánították Temerint községgé a Szerb Népköztársaság körzetekről és városokról szóló törvénye értelmében: ekkor csatolták hozzá közigazgatásilag Járekot és Szőreget is. 

– Ezen a napon lefektették közösségünk alapjait, amelyek kiállják az idő próbáját, és amelyekre felépült mindaz, amit eddig tettünk és alkottunk, és amit ma is folytatunk. Temerin múltja gazdag, ezt nem szabad elfelejtenünk! Ez a múlt formált bennünket, és megtanított arra, hogy megbecsüljük az igazi értékeket – mondta köszöntőbeszédében Mladen Zec, majd kitért arra, hogy az elmúlt évtizedben a községben jelentős beruházások valósultak meg, így gazdasági, kulturális és a turisztikai szempontból is biztosan fejlődik:

– Közös erőfeszítéssel és munkával arra törekszünk, hogy Temerin polgárainak életét minden szempontból javítsuk és fejlesszük. Egészségesebb ivóvíz, leaszfaltozott és kivilágított utcák, járdák és kerékpárutak, sétára és kikapcsolódásra alkalmas parkok, bővülő óvodák, tanulás szebb és jobban felszerelt tantermekben, vidám gyerekzsivaj az új játszótereken – mind azt bizonyítja, hogy szeretjük Temerint, és azt kívánjuk, a legszebb fényében tündököljön! – zárta ünnepi beszédét a községi elnök. 

 

Muški hor i tamburaški orkestar „Dalarda” takođe su nastupili na proslavi 70. godišnjice dodele statusa opštine (fotografija Zoltana Varge)

A községi státusz odaítélésének 70 éves jubileumi ünnepségén a Dalárda férfikórus és tamburazenekar is fellépett (Fotó: Varga Zoltán felvétele)

A díszülést Pásztor Róbert, a községi képviselő-testület elnöke nyitotta meg. Felszólalásában kiemelte: Temerin történetének szerves része a szerb–magyar együttélés.

– Jelenleg nyugodt fázisában vagyunk az együttélésnek, voltak azonban turbulens időszakok is. Azt hiszem, hogy az egymás másságának, kultúrájának és szokásainak a tiszteletben tartása a jövőben is hozzásegít ahhoz, hogy együtt éljünk, ne csak egymás mellett – utalt a közösség egységének jelentőségére Pásztor Róbert. 

ELISMERÉSEK PEDAGÓGUSNAK, IPAROSNAK, NEVELŐSZÜLŐNEK, EDZŐNEK

Az ülésen elhangzott: Temerin község képviselő-testülete hat évvel ezelőtt döntött arról, hogy minden olyan szervezet és polgár, aki munkájával és elkötelezettségével hozzájárult a község fejlődéséhez és hírnevének öregbítéséhez, elnyerheti a Temerin díszpolgára címet vagy a Temerinért kitüntetést.

Az elismeréseket odaítélő bizottság az idén a díszpolgári címet Laskai Benjamin köztiszteletben álló, nyugalmazott pedagógusnak ítélte oda az oktatás és nevelés terén elvégzett, áldozatos munkájáért, kulturális és közéleti tevékenységéért. A méltatásban megemlítették azt az odaadó munkát, amelyet csaknem 40 évig végzett a helyi iskolákban, és kiemelték jelentős szerepét a felderítők községi szervezetében. Megemlítették a méhészet és a vadászat terén elért sikereit is, és azt is, hogy megbecsült tagja a Temerini Kertbarátkörnek és a Szirmai Károly Magyar Művelődési Egyesületnek is. Temerin község sok polgárát ismeri, és a mai napig személyes kapcsolatot ápol velük – hangsúlyozták, majd hivatalosan is átnyújtották a díszpolgári címet Laskai Benjaminnak, a temerini magyarok köztiszteletben álló tanárának. 

A Temerinért díjat évente három közérdekű tevékenységet folytató szervezetnek vagy személynek ítélik oda. Az idén az egyik elismerést a 137 éve töretlenül működő Temerini Iparosok és Vállalkozók Magyar Egyesülete érdemelte ki, amely az egyik legrégebbi civil csoportosulás Vajdaságban. A Temerini Ipartestület ugyanis 1888 júliusában alakult meg, és azóta megszakítás nélkül működik. Az idők folyamán nem volt olyan esemény, amelyen ne vettek volna részt a szakmát ismerő iparosok: folyamatosan jelen voltak a népünnepélyeken, az iskolaépítéseken, az út- és vasútépítéseken, zászló- és templomszenteléseken, és régebben még a tanítók kinevezése vagy a parlamenti választások is elképzelhetetlenek voltak az ipartestület véleményezése és anyagi támogatása nélkül – emelték ki a méltatásban.

Elhangzott az is, hogy az iparosok a mai napig részt vesznek a közösségi ünnepek szervezésében, továbbá a saját tulajdonukban levő, felújítás alatt álló székházukban helyet biztosítanak más magyar civil szervezetnek is. Emellett támogatják a Kókai Imre Általános Iskola ballagó diákjait, a Tini táncdalfesztivált, a Kárpát-medencei feltámadási menetet, a temerini borversenyt és az egyházi lapok megjelenését is. – Megtisztelő, hogy az elismeréssel megbecsülik a munkánkat és igyekezetünket – mondta a díjátadó után Hoffmann Árpád, az egyesület elnöke. 

A Temerinért díjjal azt a szőregi házaspárt is elismerésben részesítették, amelyik kiváló nevelőszülőkként több gyermek jólétéhez hozzájárult: Draginja és Petko Vasiljević áldozatos tevékenységét korábban már állami kitüntetéssel is jutalmazták. Mellettük Nedeljko Đukić edzőt is kitüntették, aki jelenleg kerékpárral utazza körbe a világot. A díszülésre Brazíliából jelentkezett be: innen köszönte meg azt az elismerést, amelyet a sport terén végzett odaadó munkásságáért ítélt meg számára a községi bizottság. 

HAGYOMÁNYRA ÉPÜLŐ JÖVŐ
Hagyománnyá vált, hogy a díszülés keretében bemutatnak olyan jeles személyeket, akik meghatározó szerepet töltöttek be a település életében. Tavaly Lukijan Mušicki püspök munkásságát méltatták, az idén viszont Szirmai Károly magyar író, kritikus, lapszerkesztő és jogász életútját ismerhették meg az egybegyűltek. A temerini származású, főként Verbászon alkotó író életrajzának és munkásságának ismertetése után kiemelték: az idén Temerinben ünneplik annak az irodalmi díjnak az 50 éves évfordulóját is, amelyet 1975-ben az ő tiszteletére alapítottak meg és azóta is évente váltakozva Verbászon és Temerinben adnak át az arra érdemes alkotóknak. Mindennek emlékére a díszülésen felhangzott Szirmai Károly Rózsa című novellája, Nemes Edina előadásában. 

A díszülést fellépéssel tette ünnepélyesebbé a Szirmai Károly Magyar Művelődési Egyesület Dalárda férfikórusa és tamburazenekara is, továbbá a jelenlevők színvonalas előadást hallottak a Slavko Rodić Általános Iskola kórusától és a Jarački Jarani Hagyományőrző Énekcsoporttól is. Az ünnepélyen többek között tiszteletét tette Adam Šukalo államtitkár, Aleksandar Sofić tartományi régiófejlesztési, régióközi együttműködési és helyi önkormányzati titkár, Dane Basta tartományi sport- és ifjúságügyi titkár, Tóth Zoltán mezőgazdasági titkárhelyettes és Pál Viktor tartományi gazdasági és turisztikai segédtitkár is. A köztársasági, tartományi és községi vezetés tagjai mellett az egyházak képviselői, valamint az önkormányzatok és testvérvárosok küldöttei is együtt ünnepeltek a temeriniekkel.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Laskai Benjamin (középen) a kitüntetést Mladen Zectől és Pásztor Róberttől vette át a község napja alkalmából szervezett ünnepélyen (Fotó: Varga Zoltán felvétele)