2024. április 30., kedd

Hűt és fűt

A klímaberendezéseket szakszerűen kell tisztítani és fertőtleníteni

A hőségben és forróságban a lakosság nagyobb része a kánikula elleni legkézenfekvőbb védelmet választja, ahol csak tehetik, bekapcsolják a léghűtő berendezéseket. A kattintásnyira lévő kellemes hűs levegő manapság már szinte mindenhol jelen van: a kocsiban, a boltokban, a buszban, a munkahelyen és a lakásokban is.

Szabó Róbert, a Middle Tech klímaszerelő vállalat tulajdonosa lapunknak elmondta, hogy az elmúlt években egyre melegebbek a nyári időszakok, az átmeneti évszakok pedig egyre rövidülnek, ezért egyre többen építenek be hűtőberendezést otthonukba.

– Mindig azt ajánlom, hogy vásárlás során ne a legolcsóbb berendezést válasszuk. Több fajta erősségű eszköz létezik, ezért fontos a lakótér területének szempontját is figyelembe venni a döntés során. Sokan fűtésre is használják a légkondicionálót, emiatt az inverteres klímák hűtés és fűtés szempontjából is gazdaságosabbak. A hagyományos légkondik a mínusz 7 Celsius-fokos kinti hőmérsékletig tudnak fűteni, az inverteresek ezzel szemben akár a mínusz 20 Celsius-fok külső hőmérsékletig működnek. Sokan ilyenre váltják hagyományos készülékeiket. A klímaberendezések használata egyszerű, akár bekapcsolva is hagyhatjuk, ha nem tartózkodunk otthon, mert nem gyullad fel, de természetesen sokakat zavar a klíma egészségre gyakorolt hatása, emiatt elég, ha csak két órára hagyják bekapcsolva, ez alatt az idő alatt teljesen lehűl a lakás – mondta Szabó Róbert.

(Gergely Árpád illusztrációja)

(Gergely Árpád illusztrációja)

A tíz éve még talán luxusnak számító szerkezet mostanra szinte minden szabadkai épületben jelen van, ez az utcák forró betonjaira csöpögő kondenzációs víz mennyiségéből is észrevehető. A város kommunális rendről szóló rendelete szerint büntethető annak az ingatlannak a tulajdonosa, akinek klímaberendezéséből a víz a gyalogjárdára vagy a szomszédos épületre csöpög. A rendelet arra is figyelmeztet, hogy a kondenzációs víz elvezetését úgy kell megoldani, hogy az ne rongálja az épület homlokzatát. A határozat szerint a szóban forgó berendezést arra az épületrészre lehet felszerelni, amit erre a célra irányoztak elő az építkezési tervdokumentációban. Amennyiben ez nincs feltüntetve, a berendezést máshova is fel lehet rögzíteni. A rendelet szerint nem szerelhető klímaberendezés az épület külső részére 2,20 méter alatt. Amennyiben a kommunális felügyelőség bejelentést kap a szabálytalanságról, 50 000 dinárral büntetheti a jogi személyt. A jogi személy képviselőjére és a természetes személyre 5000 dináros büntetést rónak ki, a vállalkozókat pedig 20 000 dinárral bírságolhatják meg.

– A kondenzációs víz elvezetését úgy kell megoldani, hogy ne áztassa át a falat és ne csöpögjön a járókelőkre. Lehetőség szerint az elvezető csatornába kell elvezetni vagy esetleg kondenzvíz-elvezetőcsövet kell levezetni a fal mentén a talajig. Erre létezik esztétikus megoldás is, de én mindig megkérdezem a tulajdonosokat, hogyan szeretnék. Figyelmeztetem őket a szabályokra is. Természetesen minél több munka van vele, annál magasabb a szolgáltatás és az anyaghasználat ára is – nyilatkozta lapunknak a szakember.

Nagyon fontos a klímaberendezés szakszerű beszerelése és karbantartása. Főleg hosszabb állás után, de működtetés közben többször is ajánlatos szakemberrel átnézetni a klímát.

– Az eszköz használata során a belső egység hideg, nyirkos közeget teremt, ami ideális környezet a baktériumok és gombák szaporodására. A gyártói előírások szerint évente egyszer kell áttisztíttatni a klímákat. Ez a berendezés miatt is fontos, de a felhasználók számára is biztonságot nyújt. Vannak olyanok, akik szigorúan betartják ezt az előírást, mert már korábban hallottak az elhanyagolt berendezések okozta veszélyekről, mások viszont úgy vélik, ez csupán a klímaszerelők és a gyártók reklámszövege. A berendezés alapos tisztításához mestert kell hívni, mert ő darabjaira szedi és fertőtleníti a teljes készüléket. Átmenetileg a klímatulajdonos maga is kitisztíthatja, erre a célra már különböző fertőtlenítő sprayeket is kifejlesztettek, amikhez nem szükséges a berendezés teljes szétszerelése. Ezzel az eljárással azonban legfeljebb csak néhány hétre szüntethető meg a gombásodás – magyarázta a szakember.

Ha a berendezés megfelelő szűrőkkel van ellátva, akkor tisztított levegővel tölti fel a szobákat, így a pollenallergiában szenvedőknek sokat segíthet az allergiaszezon átvészelésére. Az egészségre is oda kell figyelni, és észszerűen kell használni a klímaberendezéseket, vallják az orvosok, akik azt tanácsolják, hogy a helyiségekben semmiképpen ne csökkentsük a hőmérsékletet 25 Celsius-fok alá, ugyanis a magas hőmérséklet-különbség egészségügyi gondokat okozhat.