2025. május 9., péntek

Kiállítás az édesanyák tiszteletére

A gyertyaöntő és a szövő szakkör tagjainak, a gyermekeknek és a Nagyapáti társulatnak a munkáit tekinthetik meg az érdeklődők

A topolyai Nagyapáti Kukac Péter Magyar Hagyományőrző és Néprajzkutató Társulat 19. alkalommal szervezte meg a hagyományos anyák napi rendezvénnyel egybekötött kiállítását. A megnyitót a topolyai moziteremben tartották meg, ahol a Bambi Iskoláskor Előtti Intézmény Alma óvodás csoport tagjai alkalmi előadással köszöntötték az édesanyákat. Az idén is a topolyai Művelődési Ház kiállítóterme nyújt otthont a műsorral egy időben megnyílt kézműves termékek kiállításának, amelyen az érdeklődők megtekinthetik a Nagyapáti Kukac Péter társulat és a 2024/2025-ös a Szakkör programban résztvevők kézműves munkáit – nyilatkozta lapunknak Simon Julianna, a kiállítás koordinátora, aki beszámolt a kiállított anyagok sokszínűségéről.

Az érdeklődők megcsodálhatják a kézzel készített termékeket (Simon Julianna felvétele)

Az érdeklődők megcsodálhatják a kézzel készített termékeket (Simon Julianna felvétele)

– Az egyik szakköri feladat volt a szövés kereten. Elmondhatom, hogy kihívást jelentett a szövés kenderrel, ugyanis ez mindenki számára új volt. Nagyon szép mintákat sajátítottunk el, például a barackmagos és a fogas mintát, vagyis a csíkraszter szövését, a dzsimdzsim szövését, valamint a szálak tekeredését, azaz a hurkolt mintát. A Szakkör tagjainak munkái – többek között a poháralátét, kispárna, telefontok, neszesszer, lábtörlő, balázsoló gyertya, csavart és tekert gyertya, esküvői és keresztelő gyertya – mellett a hagyományos hímzett terítők, viseleti kiegészítők, valamint szőttesek is helyet kaptak a kiállításon, amely szorosan kötődik a kézimunka-kiállításhoz, mivel két régi mesterséget tanít és mutat be, ezeket többnyire nők végezték és végzik manapság is. Mindazt, amit látunk a kiállításon, legyen az hímzés, szőttes, gyertya vagy festmény, a mi feladatunk átörökíteni, éltetni megörökölt értékeinket a jövő nemzedékeinek, és mi ezt tesszük. Fekete Edit óvónő vezetésével a gyerekek több alkalommal gyertyát merítettek, szőttek, nemezeltek, és elmondhatom, hogy nagy örömmel vesznek részt a munkáikkal a kiállításon, emellett a foglalkozásokon is szívesen dolgoznak. A társulat következő gyermekeknek szóló műhelymunkáit június 30-ától július 5-éig rendezik meg, Alkotni jó – játszani öröm elnevezéssel – mondta a koordinátor.

A kiállítás ma még megtekinthető 10 és 18 óra között.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A Szakkör program résztvevői Fekete Edittel és Simon Juliannával