2024. december 4., szerda

A jókért, hogy kiválóak lehessenek

A Mathias Corvinus Collegium szabadkai központja mintegy 140 diákkal kezdte meg működését

Ünnepélyes keretek között megnyitották a Mathias Corvinus Collegium (MCC) szabadkai központját. Az alkalmi rendezvényen beszédet mondott dr. Orbán Balázs, az MCC kuratóriumának elnöke, Magyarország miniszterelnökének politikai igazgatója és dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke.

Az előzetes bejelentések értelmében az intézményben az általános iskolák felső tagozatos diákjait megszólító Fiatal Tehetség Program (FIT), valamint a Középiskolás Program (KP) mintegy 140 hallgatóval indul el Szabadkán. A nyitóünnepségen egyperces néma csenddel adóztak a csütörtökön elhunyt Sárközi István, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottsága elnöke és a Vajdasági MCC Alapítvány igazgatóbizottsága alelnöke emlékének.

Orbán Balázs szavai szerint örvendetes, hogy az MCC, Magyarország és a Kárpát–medence legnagyobb tehetséggondozó intézménye immár 31 helyszínen érhető el és majdnem 8 ezer diákkal foglalkozik. Köszönetet mondott Pásztor Bálintnak, illetve a VMSZ-nek a támogatásért és a bátorításért, amely révén Vajdaságban is megalakulhatott az MCC központja. Ezzel összefüggésben Pásztor Istvánról, a VMSZ néhai elnökéről is megemlékezett, elévülhetetlen érdemeit hangsúlyozva. „Ez az intézmény úgy tud része lenni a délvidéki magyarok mindennapjainak, hogy szolgálja a közösség ügyét” – hangsúlyozta Orbán Balázs. Rámutatott, az MCC kifejezetten azokat a diákokat célozza meg, akik szeretnek tanulni, akik jól boldogulnak az általános, valamint a középiskolában, illetve az egyes felsőoktatási intézményekben, ám valami többre vágynak.

Orbán Balázs elmondta, az MCC nem konkurenciája az általános és középiskoláknak vagy a felsőoktatási intézményeknek, az intézmény képzései ott kezdődnek, ahol az említett intézmények programjai véget érnek. Ambiciózus, tehetséges, közösségben tanulni és alkotni vágyó, illetve előrejutásban érdekelt diákokat keresnek, nyomatékosította.

Ótos András felvétele

Ótos András felvétele

– Ez egy olyan oktatási modell, ami máshol nem igazán létezik. Természetesen a Kárpát–medencén kívül is vannak hasonló tehetséggondozó programok, ám ennyi helyszínen jelenlevő, ennyire összetett program nem nagyon van máshol a világon. Büszke vagyok az intézményre, dolgozóira és az abban tanuló diákokra. A mi közösségünkben mindenki ennek az intézménynek a nagykövete, ez természetesen egy óriási lehetőség mindenki számára. A Kárpát–medence egyik legnagyobb és a világon mindenhol ismert tehetséggondozó intézmény nagykövetének lenni óriási lehetőség, de felelősség is egyben. Mi nemzetközi kiválóságra és versenyképességre törekszünk. Egyrészt nagyon örülünk annak, hogy mindenki, aki nálunk tanul, oktat vagy kutat, az a saját mikroközösségének az egyik legkiválóbb képviselője. Ugyanakkor nekünk, magyaroknak nem csak az a fontos, hogy saját mikroközösségünkben mi legyünk a legkiválóbbak, nekünk a nemzetközi versenyben is bizonyítanunk kell kiválóságunkat. Az MCC egy magyar intézmény, mi mindannyian hiszünk az összmagyar gondolatban, hiszünk abban, hogy Magyarországnak nemcsak gyönyörű ezeréves történelme és nagyon szép jelene van, hanem reményeink szerint dicsőséges jövő is áll előtte. Azt gondoljuk, hogy az intézmény, az itt tanuló diákok és az itt oktatók számára annak is fontosnak kell lennie, hogy egyéni előrejutásukon túl a magyar közösség boldogulásához is hozzájáruljanak, illetve életüket a magyar közösség iránti felelősség is áthassa – fogalmazott Orbán Balázs.

Ótos András felvétele

Ótos András felvétele

A határon túl működő központok kapcsán Orbán Balázs kifejtette, azt szeretnék, hogy a vajdasági fiatalok is bekapcsolódhassanak az országhatárokon átívelő magyar tehetséggondozási rendszerbe, ne érezzék magukat elszigetelve. Rámutatott, ugyanakkor azt is szeretnék, hogy a vajdasági diákok a világot felfedezvén is gondoljanak szülőföldjükre és közösségükre, illetve lehetőség szerint közösségük felvirágoztatáshoz, boldogulásához és jövőjének biztosításához is hozzá tudjanak járulni. „Az MCC-nek az is a legfontosabb célja, hogy a délvidéki értelmiségi, közéleti vezető-utánpótlás képzésben segítse a VMSZ-t, illetve a helyi magyarokat képviselő politikai és érdekvédelmi szervezeteket” – hangsúlyozta Orbán Balázs. Rámutatott, a nemzetpolitika sikerességének érdekében nemcsak a határon túli magyar fiataloknak van szükségük az MCC-re, hanem az MCC-nek és az anyaországi diákoknak is szüksége van a határon túli fiatalokra, illetve az MCC vajdasági központjára, hisz így megismerkedhetnek a helyi magyar közösséggel, annak problémáival és kihívásaival. A cél a közösségformálás, nyomatékosította Orbán Balázs.

Pásztor Bálint ugyancsak abbéli örömének adott hangot, hogy más határon túli térségeket követően Vajdaságban is megkezdte működését az MCC, továbbá elégedetten nyugtázta, hogy a felvételi eljárást többszörös túljelentkezés jellemezte. Kifejtette, a tény, hogy a központ 140 diákkal kezdi meg működését, azt szemlélteti, hogy Vajdaságban vannak jók, akik majd kiválóak lesznek, de azt is, hogy vannak olyan, a közösség ügyei iránt elkötelezett fiatalok, akik képezni szeretnék magukat és később a közösség szolgálatába szeretnék állítani tudásukat. A tehetséggondozás a nemzet jövőjéről folytatott párbeszéd elengedhetetlen eleme, hiszen ha nem lenne értelmiségi utánpótlás, akkor néhány évtizeden belül megkérdőjeleződhetne a vajdasági magyar közösség jövője, emelte ki Pásztor Bálint. Aláhúzta, minden, amit Magyarország kormányának a segítségével tesznek, azt annak érdekében teszik, hogy Vajdaságban évtizedek múlva is legyen magyar jövő. Ezt a célt szolgálja a kollégiumok építése, a különböző ösztöndíjrendszerek, továbbá a minden egyes gyermekért és magyar iskolai tagozatért folytatott küzdelem, de a műemlékvédelem is, hisz feladat megőrizni az ősök örökségét, fogalmazott Pásztor Bálint. A VMSZ elnöke ezzel összefüggésben rámutatott, az MCC Szabadkán a Korzó 10-es házszám alatt működik, az 1897-ben Koczka Géza tervezte épületben, amelyben eredetileg Halbrohr Mór szállodája működött, számos másikat követően most ezt az épületet is sikerült megmenteni. „A feladat közös, nevezetesen az, hogy olyan többlettudást biztosítsunk a vajdasági magyar fiataloknak, amely lehetővé teszi boldogulásokat a szülőföldön, valamint lehetővé teszi az értelmiségi utánpótlását. Nem utolsósorban lényeges, hogy a szó legnemesebb értelmében egy értékközösségről is szó van. Az MCC és a VMSZ között értékközösség van, hiszen ugyanaz a célunk: a magyar nemzet versenyképességének erősítése” – zárta gondolatait Pásztor Bálint.

Ótos András felvétele

Ótos András felvétele

A folytatásban került sor Az amerikai elnökválasztás után – miként fordul a világ az új világrend felé című szakmai beszélgetésre. Moderátorként dr. Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója, a Mandiner lapigazgató-főszerkesztője beszélgetett dr. Orbán Balázzsal, dr. Pásztor Bálinttal és dr. Stumpf Istvánnal, a magyar miniszterelnök Stratégiai Tanácsadó Testületének tagjával, alkotmányjogásszal, politológussal, szociológussal, egyetemi tanárral.

 

A cikkünkhöz tartozó galériát itt tekinthetik meg.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Ótos András felvétele