2024. április 29., hétfő

Balesetveszélyes elektromos kerékpárok

Már beadták a bejegyeztetési indítványt

Nagy felháborodást keltett a szabadkai lakosok körében a múlt hét elején történt közlekedési baleset, melyet elektromos kerékpáron közlekedő fiatalok okoztak. A József Attila és a Žarko Zrenjanin utcák kereszteződésénél történt az eset, amikor az elektromos kerékpár vezetője nem állt meg a STOP tábla előtt, fékezés nélkül rátért a főútra, ahol egy szabályosan közlekedő személyautós kénytelen volt elrántani a kormányt, hogy elkerülje a tragikus végkimenetelt. A szerencsétlenül járt személyautó vezetője így járművével a sarki ház falának ütközött és tetemes anyagi kárt okozott, ám szerencsére személyi sérülés nem történt. A két fiatal felelősségtudat nélkül elhagyta a helyszínt, és segítséget sem nyújtottak a pórul járt hölgynek.
Arra voltunk kíváncsiak, hogy létezik-e jelenleg bármiféle szabályzat ezekre az elektromos kerékpárokra és robogókra vonatkozóan, hiszen mint már tudjuk, április 5-től június 15-ig be kell jegyeztetni az elektromos rollereket, ám ez csak az ülés nélküli járművekre vonatkozik. Kérdésünkkel Dudás Zsolthoz, a Start Autósiskola gépjárművezető oktatójához fordultunk.
– Az illetékesek már indítványozták, hogy ezeket a járműveket is valamilyen módon bejegyezze a tulajdonosuk. Az elektromos kerékpároknak rendelkezniük kell pedállal, amellyel megindítják őket, illetve 0,25 kW-nál nem lehet erősebb, valamint 25 kilométer óránkénti sebességgel nem haladhat gyorsabban. Amikor megvásárolják ezeket a kerékpárokat, kapnak egy leírást, amelyen szerepelnek a jármű adatai, azaz specifikációja. Ezt kell majd benyújtani a bejegyeztetés alkalmával. Amennyiben nem rendelkeznek ilyen dokumentummal, el kell majd vinni kivizsgálásra, ahol megállapítják a jármű teljesítményét és a hozzá tartozó fontos adatokat, ezzel nyílik lehetőség a bejegyeztetésre. Fontos kiemelni, hogy 14 év alatti gyermek nem teheti majd ezt meg, hiszen ehhez a művelethez szükség lesz a személyigazolványra, valamint a személyes adataira. A jelek szerint ez az indítvány a közeljövőben célba is fog érni, hiszen rengeteg ilyen elektromos kerékpár van az utakon Szerbiában – fejtette ki az oktató.
Több mint tíz évvel ezelőttig a segédmotoros motorkerékpárokra, azaz a kismotorokra 14 éves kortól lehetett megszerezni a jogosítványt, ám ez mára megváltozott. A jelenleg hatályban lévő szükséges korhatár a 16 év. Emellett már nemcsak elméleti, hanem gyakorlati órákon is részt kell venniük a tanulóknak, annak érdekében, hogy felügyelet mellett minél több órát vegyenek részt a közlekedésben. Ennek oka a fiatalok felelősségtudata, mondta az oktató. Ezeknek a segédmotoros járműveknek a teljesítménye 4 kW-ig, illetve 45 kilométer óránkénti haladási sebességig terjedhet, és létezik már benzines és elektromos változata is. Viszont minden esetben be kell jelenteni őket, és a kategóriájukhoz mért megfelelő vezetői engedéllyel kell rendelkezni használatukhoz. Több hozzáértő szerint azonban bizonyos elektromos kerékpárokat lehet oly módon módosítani, hogy annak sebessége meghaladja az előírt 25 kilométer óránkénti sebességet, amely tulajdonképpen képes a segédmotoros járművek teljesítményére, azaz lehetőség nyílik 40–50 km/óra sebességgel is haladni vele. Így balesetveszélyessé válik a jármű, fokozott tekintettel arra, ha olyan személy vezeti, aki nem tett vizsgát nagyobb teljesítményű járműre, és feltehetően a KRESZ szabályait sem ismeri megfelelő szinten. Régen az általános iskolai tantervben is szerepelt a közlekedési táblák, illetve a közlekedési szabályok oktatása, úgy elméleti, mint gyakorlati szinten, és a gyermekek már a kerékpárokat is csak ezek elsajátítása után vehették igénybe. Mára ez a gyakorlat megváltozott. A tantervben sem szerepel olyan részletességgel, mint régen, de az autósiskolák képviselői sem látogatnak el ezekbe az intézményekbe, hangzott el beszélgetőtársunktól.
– A törvényben az áll, hogy otthon, a családban kell a gyermeket úgy nevelni, hogy részt tudjon venni a közlekedésben. Például meg kell tanítani a gyalogátkelőhelyeken való szabályos átkelésre, mikor mire kell odafigyelni, mikor léphet le az úttestre, emellett az alaptáblák felismerését is el kell velük sajátíttatni. Tapasztalatból mondom, hogy amikor eljönnek a diákok ide az autósiskolába, csak nézik a táblákat, amik teljesen ismeretlenek a számukra. Emellett a törvény azt is kimondja, hogy 12 év alatti gyermek lábhajtású kerékpárral sem közlekedhet felnőtt felügyelet nélkül. A tanácsom az, hogy minden szülő, aki kerékpárt vesz gyermekének, főleg azok, akik elektromos kerékpárt vásárolnak nekik, tanítsák meg velük legalább az alap közlekedési szabályokat. Az ezeken a járműveken közlekedők pedig ne rohanjanak. Legyen egy céljuk, tudatosodjon bennük, hogy közlekedésben vesznek részt, és ne összevissza haladjanak, vagy akár szemben a forgalommal. Hiszen ha egy kis hibát is vétenek, máris megtörténhet a baleset, ahol lehetnek ők, vagy akár mások is az áldozatok, mint ahogyan ez történt a múltheti esetnél is – hangsúlyozta Dudás Zsolt.

Molnár Edvárd felvétele

Molnár Edvárd felvétele

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele