2024. május 9., csütörtök
SZABADKAI HISTÓRIÁK

Budapesten vásárolt érettségi bizonyítványok Szabadkán

Kilencvenöt évvel ezelőtt egy nagyszabású okirat-hamisítási botrány pattant ki Budapesten. Az 1853-ban alapított Röser-féle nyilvános gimnáziumban pénzért érettségi bizonyítványokat állítottak ki, a korabeli tudósítások szerint az intézmény valóságos bizonyítványgyárként működött. Ez az eset azért is érdemel figyelmet, mert a botrány kipattanása után a szabadkai rendőrség is vizsgálatot indított. Városunk több polgára is vásárolt magának bizonyítványt a Röser-féle gimnáziumban.
A budapesti esetről a Bácsmegyei Napló 1928. november 24-ei száma adott hírt a szabadkai olvasóknak. E szerint a gimnáziumban 400 hamis bizonyítványt adtak el.
„A budapesti rendőrség nagyszabású okirathamisitási bünperben folytatott sikeres nyomozást. A rendőrséghez már néhány nap előtt feljelentés érkezett, hogy a Rözer tanintézetben sokan jó pénzért hamis érettségi bizonyiványt vásároltak és ezek segítségével olyan állásokban helyezkedtek el, amelyek elnyeréséhez nem volt kvalifikációjuk.
A megindított nyomozás olyan adatokat hozott felszínre, hogy már csütörtök [november 22] este szükségesnek mutatkozott a tanintézet igazgatójának, Rözer A. Edvinnek letartóztatása. Rözert előállították és a főkapitányságra vitték, a tanintézet helyiségeiben pedig házkutatást tartottak. A házkutatás során egy jegyzék került a rendőrség kezébe, amelyről már az első pillanatban valószínűnek látszott, hogy azoknak a név sorát tartalmazza, akik hamis bizonyítványt kaptak” – olvashatjuk a szabadkai napilapban.
Ezt követően a Bácsmegyei Napló rendszeresen beszámolt az okirat-hamisítási botrány fejleményeiről. A november 26-ai számban például arról írtak, hogy a nyomozás során kiderült, hogy a Magyar Társadalombiztosító Intézet öt főtisztviselője is a Röser-féle gimnáziumban szerzett hamis bizonyítványok alapján foglalta el állását. A másnapi, november 27-ei Bácsmegyei Naplóban pedig már arról adtak hírt, hogy a botránynak szabadkai szálai is voltak.
„A budapesti Röser-intézet bizonyitványhamisitási ügyében a budapesti rendőrséggel egyidejűleg nyomozást indított a szuboticai rendőrség is, mert tudomására jutott, hogy Szuboticán szintén
nagy számban vannak a Rözer-intézetböl szerzett hamis érettségi bizonyítványok.
A rendőrség, amely egy konkrét esettel kapcsolatban saját iniciativájából indította meg a nyomozást, olyan adatok birtokába jutott, amelyek szerint Szuboticán közel száz hamis érettségi bizonyítvány van forgalomban.
A rendőrség ezeket az adatokat most felterjesztette az illetékes minisztériumhoz és további intézkedéseket kér. Mindaddig, míg a minisztériumtól nem jön értesítés, a rendőrség természetesen nem hozza nyilvánosságra a nyomozás eddigi adatait” – áll a Bácsmegyei Naplóban.
A november 30-ai számban a szabadkai vizsgálat néhány érdekes részletét ismertette a napilap, amelyből megtudható, hogy egyes szabadkaiak magyar nyelvtudás nélkül is bizonyítványhoz jutottak a budapesti gimnáziumban.
„Az egyik ilyen bizonyítvány tulajdonosáról például a rendőrség megállapította, hogy a közelmúltban még olyan ipari foglakozása volt, amely feleslegessé tesz minden iskolai végzetséget és így valószínű, hogy egy-két év leforgása alatt nem juthatott el legálisan az érettségiig.
Sokkal érdekesebb adatok is szerepelnek a rendőrségen. Kiderült, hogy három olyan Röser-bizonyitványtulajdonos is akad Szuboticán, akik egy szót sem tudnak magyarul és így nem valószínű, hogy a hamisitványgyártó intézetben annak rendje és módja szerint levizsgáztak.
Nem kevésbé mulatságos az az eset is, amelynek középpontjában egy jómódú fiatalember áll. Az eddig beszerzett adatok szerint ez a fiatalember még arra sem érdemesítette a középiskolai érettségi bizonyítványt, hogy utána menjen Budapestre. Egyszerűen elküldte a pénzt Rösernek és postafordultával megérkezett az éretségi bizonyítvány” – adta hírül a Bácsmegyei Napló.
Arról is hírt adtak, hogy a rendőrségi nyomozástól függetlenül az állami hivatalokban és a szabadkai városházán is vizsgálatot indítottak annak megállapítására, hogy a tisztségviselők között esetleg van-e olyan személy, aki így szerezte a bizonyítványát.

Nyitókép: A budapesti Röser-féle nyilvános gimnázium / mandadb.hu