2025. július 8., kedd

Az önálló életre nevelés a cél

A város fogyatékkal élőkre vonatkozó szolgáltatásairól – Tíz különböző egyesület segíti a családokat

Szerbiában összesen mintegy 700 000 fogyatékkal élő ember él, a szabadkai érdekvédő egyesületeknek pedig összesen több mint 4000 tagja van, de legalább 15 000 fogyatékkal élővel vannak kapcsolatban. Tegnap, a fogyatékkal élők nemzetközi napján kerekasztal-beszélgetésen vitatták meg a város és az egyesületek feladatait, illetve együttműködési lehetőségeit, valamint a legégetőbb problémákat.

Mint azt Milimir Vujadinović, a Városi Tanács szociális ügyekkel megbízott tagja kiemelte, a fogyatékkal élők foglalkoztatása a központi és legnagyobb probléma, hiszen az ő esetükben háromszor akkora a munkanélküliség.

– Az év folyamán többszörösen felhívtuk a közvállalataink figyelmét, hogy tegyenek eleget törvényi kötelezettségüknek, és alkalmazzanak fogyatékkal élőket, vagy legalább olyan vállalattól végezzenek áru-, illetve szolgáltatásbeszerzést, amelyek fogyatékkal élőket alkalmaznak – hangsúlyozta Vujadinović.

A tanácsos kiemelte, az elmúlt évben igyekeztek néhány épületet megközelíthetővé tenni a mozgáskorlátozottak számára, hiszen olyan abszurd helyzetekkel szembesültek, hogy a Közegészségügyi Intézetnek, illetve a Szociális Munkaközpontnak nem volt mozgáskorlátozottak számára feljárója.                                     

– A Közegészségügyi Intézetnél kiépült, a Szociális Munkaközpontnál pedig a napokban kezdik a rámpa kiépítését. Tavaly mintegy 35 000 eurót biztosított a város a fogyatékkal élők életminőségének javítására – taglalta Vujadinović, aki ismertette, hogy a város intézményei milyen szolgáltatásokat nyújtanak a fogyatékkal élőknek.

A város 3 millió dinárral támogatja az egyéni asszisztensek és kísérők projektumát, amelyet negyven személy vesz igénybe a Szociális Munkaközponton keresztül. A Kolevka Gyermekotthonban működő napközibe 25 gyermek jár, s ezt 4,6 millió dinárral támogatják. Itt a legnagyobb gondot a helyszűke okozza, így tavasszal megindulhat az épület bővítése.

A felnőttek napközijének a Žarko Zrenjanin iskola keretében 40 felhasználója van, és ezt a város szintén 4,6 millió dinárral támogatja.

A Gerontológiai Központ otthoni ápolásának van a legtöbb felhasználója, összesen 850, s erre 41 millió dinárt szánt a város 2014-ben. A Caritas 250 személy számára biztosít otthoni ápolást, 5 millió dinárból. A város ezenfelül tankönyveket is vásárol a fogyatékkal élő gyermekeknek, egy október végi képviselő-testületi döntésnek köszönhetően pedig a kommunális szolgáltatások kifizetésében is segítik az érintetteket.

Szabadkának összesen tíz egyesülete van, amelyek a fogyatékkal élőket segítik: Az Amputált és Malformációkkal Születettek, Az Igaz Életért Központ, a Vakok és Gyengén Látók Egyesülete, az Észak-bácskai Cerebrális és Gyermekparalízisesek, a Disztrófiások, a Multiplex-szklerózisban Szenvedők, a Paraplégiások és Kvadriplégiások Egyesülete, Siketek és Nagyothallók, az Autisták és a Pszichofizikai Nehézségekkel Küzdők Egyesülete.

Az egyesületek tevékenységeiről Ljiljana Beganović, a Cerebrális és Gyermekparalízisesek Egyesületének elnöke számolt be. Elmondta, hogy az egyesületek játékokat biztosítanak, inkluzív műhelymunkákat szerveznek, félnapközit működtetnek a gyermekek számára, otthoni ápolást és segédkezést szerveznek meg, továbbá a szülőket is támogatják, illetve segítik a fogyatékkal élők önállósodását, mert mint kiemelte, ez a legfontosabb az életükben.

Magyar ember Magyar Szót érdemel