2025. július 9., szerda

Vállalkozások hete

A találkozó célja a vállalkozások népszerűsítése és a támogatások ismertetése

A szabadkai Körzeti Gazdasági Kamara adott otthont az Európai Kis- és Középvállalkozások Hete nevet viselő találkozónak, mely 2009 óta az Európai Bizottság vállalkozásokat népszerűsítő kampánya, s mely mintegy negyven országban kerül megrendezésre. A rendezvény célja, hogy népszerűsítse a vállalkozói formát annak érdekében, hogy még többen mérlegeljék a vállalkozóvá válást karrierlehetőségként, másrészt pedig hogy a vállalkozók megismerkedjenek azokkal a helyi, regionális, nemzeti és európai szintű intézményekkel, amelyek segítséget nyújthatnak nekik abban, hogy megvalósítsák ötleteiket. Szerbiában a gazdasági minisztérium és a Szerbiai Gazdasági Kamara szervezésében valósult meg a találkozó.

Ivan Vojnić Tunić, a Körzeti Gazdasági Kamara főtitkára elmondta, a találkozó jó alkalom arra is, hogy a résztvevők megosszák egymással, hogy a múltban milyen sikerrel tudták kezdeményezéseiket megvalósítani, továbbá, hogy ötleteiket, észrevételeiket, igényeiket elmondhassák a szervezőknek.

– Az Európai Bizottság az ilyen jellegű aktivitások révén minél több kisvállalkozás megalapítását szeretné serkenteni főleg a fiatalok és a nők körében. A mai nap folyamán hét intézmény, illetve szervezet képviselői vannak velünk, akik megpróbálják bemutatni, miben tudnak segíteni a vállalkozóknak, hogy ötleteiket megvalósítsák.

Ljuben Hristov, a kisvállalkozásokkal megbízott polgármesteri segéd rámutatott, amikor manapság vállalkozásokról beszélünk, az első hallásra nagyon szépen hangzik, ugyanakkor ma vállalkozónak lenni Szerbiában nagyon nehéz és sokszor hálátlan is, hiszen amíg az unió immár öt éve dolgozik azon, hogy serkentse a vállalkozói kedvet, Szerbiában ez alatt az idő alatt kétszázezerrel kevesebb munkavállaló van, akik főleg a magánszektorból mentek el.

– Szabadka az elmúlt egy-másfél évben megpróbálta összefogni a rendelkezésre álló erőket, hogy segítsen a vállalkozóknak megmaradni, azaz a gazdasági kamarát, a Regionális Fejlesztési Ügynökséget és a Helyi Gazdasági Fejlesztési Irodát, ugyanis nekünk mind együtt kell dolgoznunk a gazdaságot érintő projektumokon, mert az csak így hozhat eredményt. Tekintettel arra, hogy milyen nehéz a helyzet, és milyen hálátlan ma vállalkozónak lenni, a város is próbál lépéseket tenni, hogy segítsen a vállalkozóknak, és most is azon dolgozunk, hogy a bérleti díjakat csökkentsük és a Távfűtőművek új tarifarendszere alapján 13-14 százalékkal csökkennek a fűtés költségei is, illetve tervezzük, hogy újra beindítjuk a város gazdasági alapját, mellyel segíteni tudjuk a vállalkozókat.

Ljubica Mesaroš, a Panonreg Regionális Fejlesztési Ügynökség menedzsere elmondta, egyik feladatuk az információnyújtás azokról a támogatásokról, amelyek Szabadka, Apatin és Topolya községben elérhetők.

– Ma beszámolunk arról, hogy a vállalkozók milyen segítséget vehetnek igénybe, s itt vannak mindazok, akik ebben részt vesznek, akik ezeket a támogatásokat megadhatják, így a Vállalkozók Egyesülete, az Üzleti Inkubátor, a Helyi Gazdasági Fejlesztési Iroda, a Körzeti Gazdasági Kamara és a Panonreg is. A feladatunk, hogy a különféle promóciókon és képzéseken, mentori és tanácsadói szolgáltatásokon keresztül magasabb szintre emeljük a menedzseri képességeket, hogy minél sikeresebben vezethessék vállalkozásukat. Az elmúlt egy évben az ügynökségen keresztül a köztársasági szintű pályázaton több mint hatvan vállalkozó pályázott a régióból, az általunk tartott képzéseken több mint százan vettek részt, mintegy negyven üzleti szubjektumnak nyújtottunk mentori támogatást, és ez a mai találkozó is jó alkalom arra, hogy hírt adjunk magunkról – mondta.

Magyar ember Magyar Szót érdemel